Slovenija in Luka Dončić v ritmu NBA odpihnila Argentino

Imeniten krstni nastop slovenskih košarkarjev na olimpijskih igrah. Svetovni podprvaki potolčeni do tal, Dončić dosegel dvojni dvojček, 48 točk in 11 skokov.
Fotografija: Košarkarska reprezentanca Slovenije prvič tekmuje na olimpijskem turnirju. FOTO: Ints Kalnins/Reuters

Slovenska košarkarska reprezentanca je v velikem slogu začela olimpijski turnir. V skupini C je visoko, s 118:100 premagala svetovne podprvake Argentince. Blestel je prvi zvezdnik Luka Dončić, ki je v 31 minutah dosegel 48 točk, 11 skokov in pet asistenc.

»Igramo z Argentino, ki je finalist zadnjega svetovnega prvenstva, osvojila je zlato, srebro in bron na olimpijskih igrah. Ima izkušnje in kvaliteto ter ve, kako igrati takšne tekme. Mi se je bomo morali lotiti zelo pametno, poskušati bomo izkoristiti naše prednosti in njihove slabosti,« je pred tekmo napovedal selektor Aleksander Sekulić.

V slovenskem taboru poudarjajo, da ima Argentina spoštovanja vredno zasedbo, številne izkušene in kakovostne igralce, med katerimi izstopajo Facundo Campazzo, Luca Vildoza, Luis Scola ter Gabriel Deck, ki bo najverjetneje zadolžen za pokrivanje slovenskega zvezdnika Luke Dončića.

Vse oči in moči so uprte v enega največjih zvezdnikov v Tokiu Luko Dončića.FOTO: Brian Snyder/Reuters

Ob 14. uri je na sporedu še druga tekma v naši skupini Japonska – Španija.

Prvi dan košarkarskega turnirja so za presenečenje poskrbeli igralci Francije, ki so ZDA prizadejali prvi poraz na olimpijskih igrah v zadnjih sedemnajstih letih.

Potek tekme, prva četrtina:

Krstni nastop na olimpijskih igrah je Slovenija začela z naslednjo peterko: Luka Dončić, Mike Tobey, Zoran Dragić, Jaka Blažič in Vlatko Čančar.

Prvi koš in prve tri točke za Slovenijo na olimpijskih turnirjih je dosegel Zoran Dragić. Slovenija je v prvih štirih minutah dosegla štiri trojke, od tega tri Luka Dončić. V 5. minuti je Mike Tobey dosegel prvi točki in z dodatnim metom Slovenijo popeljal do vodstva s 15:11. Dončić je že pri dvanajstih točkah po petih minutah.

V 7. minuti je Vlatko Čančar dosegel svoj prvi koš za najvišje vodstvo Slovenije – 23:15. Dragić je ob koncu 8. minute povišal prednost na 26:17.

Dončić je 34 sekund pred koncem prve četrtine odšel na počitek. Dosegel je 17 točk.

Slovenija je prvo četrtino dobila z 32:24. Zadela je šest metov za tri točke.

Slovenski center Mike Tobey dirigira igro pod košema. FOTO: Aris Messinis/AFP

Druga četrtina:

Klemen Prepelić je s trojko odprl drugo četrtino za vodstvo s 35:24.

V 13. minuti je Facundo Campazzo zadel za trojko in znižanje argentinskega zaostanka na 29:35. Dosegel je deseto točko.

V igro se je po minuti odmora slovenskega selektorja Aleksnadra Sekulića vrnil Luka Dončić in takoj dosegel 19. točko.

Po košu Luisa Scole je slovenska prednost skopnela na pet točk. Vlatko Čančar je s košem in dodatnim metom takoj povišal prednost na osem točk.

Po tehnični napaki argentinske klopi je Slovenija v prednosti z devetimi točkami ob koncu 15. minute.

Klemen Prepelič je z dvema prostima metoma povečal prednost na 11 točk, 45:34.

Slovenija ima po košu Mike Tobeyja že 13 točk prednosti.

Naveza Luka DočićMikeTobey za +15.

Po sijajnih minutah Luke Dončića in prednosti 17 točk so Argentinci poldrugo minuto pred odmorom znižali zaostanek na 13 točk – 40:53.

Luka Dončić je že pri 28 točkah za +16.

Po Dončićevi asistenci je trojko zadel še Aleskej Nikolić, toda Luka Dončić je v velikem šovu s trojko za 31. točko Slovenijo popeljal do prednosti 22 točk (62:40).

Slovenija gre na odmor s prednostjo 20 točk, 62:22.

Strelci: Dončić 31, Tobey 7, Prepelič 6, Čančar 5, Dragić 4, Blažič, Murić in Nikolić po 3.

Tretja četrtina:

Argentina je bolje začela in z delnim izidom 4:0 znižala visok zaostanek, a je Mike Tobey s prvim košem zagnal tudi slovenski stroj.

Luka Dončić je zgrešil prvi prosti met. Drugega je zadel in prednost je znova 19 točk.

Slovenija je neustavljiva. Vlatko Čančar je ukradel žogo in položil za 23 točk prednosti v 25. minuti.

Trojko je zadel tudi Luka Rupnik. Prednost 24 točk.

Argentina je na razbita. Luka Dončić, trojka, blokada, Vlatko Čančar trojka in prednost je narasla na 30 točk.
Točki je dosegel še Žiga Dimec.

Četrta četrtina:

Klemen Prepelič je s trojko hitro ohladil argentinsko vnemo.

Neznank o zmagovalcu v 33. minuti ni več. Luka Dončić je prebil mejo 40 točk, manjka mu le še skok za dvojni dvojček.

5 minut in 33 sekund pred koncem je Luka Dončić prišel do dvojnega dvojčka, 46 točk in 10 skokov.

Konec. Slovenija je dosegla prvo zmago na olimpijskih igrah.