Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Predstavitvena informacija  |   Like

Slavoniji ni para! Hedonisti in ljubitelji narave, načrtujte novo potovanje

Ugotovite, zakaj je ta znamenita hrvaška gurmanska regija priljubljena med ljubitelji vina, izziv za rekreativce in odkritje za sodobne popotnike.
Kulen iz avtohtonega črnega slavonskega prašiča je prava poslastica. FOTO: Mario Romulić in Dražen Stojčić
Kulen iz avtohtonega črnega slavonskega prašiča je prava poslastica. FOTO: Mario Romulić in Dražen Stojčić
19. 2. 2024 | 14:48
29. 2. 2024 | 11:14
5:02

Muzej bečarcev v Pleternici. FOTO: Domagoj Katić
Muzej bečarcev v Pleternici. FOTO: Domagoj Katić
Po Slavoniji se potuje spontano in počasi. Tako se tam živi – sproščeno in brez stresa. To bo odlična izbira za počitnice. Slavonci pa so izjemni ljudje. Gostoljubnost imajo v krvi in je del njihove bogate tradicije. Gostili vas bodo kot kralje, ponudili vam bodo najboljše, kar imajo, slovijo po odličnih vinih in okusnih jedeh. Čisti hedonizem na vzhodu Hrvaške, kjer se Slavonija sreča s Podravino, Baranjo in Sremom. In ni meja, samo užitek ...

Če imate radi pikantno, je to vaš raj

Salamo kulen morate pokusiti! Še posebej če je narejena iz avtohtonega črnega slavonskega prašiča! Ta originalni prekajeni suhomesni izdelek je pripravljen po zaščiteni recepturi iz najkakovostnejših delov sesekljane svinjine z dodatkom česna, soli in nepogrešljive mlete rdeče paprike, ki mu daje potrebno pikantnost. Pikantnost je zaščitni znak tradicionalne slavonske kuhinje. Tudi jedi iz kotlička – fiš paprikaš in čobanac – imata ta značilni prepoznavni okus.

V Slavoniji boste odkrili tudi odlične postrvi na žaru, soma, krapa na bajalici, ocvrtega ostriža ali dimljene ribe ... Pomembna destinacija na gurmanski poti pa je Baranja z atraktivnimi restavracijami.

Vinske poti ne smete zamuditi

V svoj načrt potovanja na vzhod Hrvaške, kjer se Slavonija sreča s Podravino, Baranjo in Sremom, vsekakor vključite Muzej vučedolske kulture v Vukovarju. FOTO: Darko Puharić 
V svoj načrt potovanja na vzhod Hrvaške, kjer se Slavonija sreča s Podravino, Baranjo in Sremom, vsekakor vključite Muzej vučedolske kulture v Vukovarju. FOTO: Darko Puharić 

Slavonska vinska zgodba teče že stoletja, kar dokazujejo edinstvene zgodovinske vinske kleti, v katerih še danes pridelujejo vrhunska vina. Klet Kutjevac iz leta 1232 je najstarejša v tem delu Evrope, Belje v Kneževih Vinogradih je največja klet na Hrvaškem, obisk Iloka pa ne mine brez ogleda stare kleti v Iloških kleteh. V vinogradih na vzhodu Hrvaške je največ graševine, vsaka četrta trta pripada tej sorti, uživali boste v njenem širokem spektru – od penine do predikata.

Gradovi, dvorci in utrdbe

Nekoč so plemiči tu gradili trdnjave, gradove, poletne hiše in dvorce. Na tej bogati dediščini od pobočij Bilogore do pobočij Papuka je nastala atraktivna Plemiška pot, ki ponuja sodoben koncept podeželja. Prenočitev v Gradu Janković v Suhopolju ali v Kuriji Janković v Kapela Dvoru, jahanje konj v Pustari Višnjica, Dravska zgodba v nekdanji poletni hiši grofa Draškovića v Noskovcih so le nekatere izmed njenih postaj.

Zelo priporočljiv je ogled trdnjave iz 18. stoletja v središču Slavonskega Broda in osiješke trdnjave, v zgodovinskem Iloku pa se boste od letošnje pomladi lahko sprehodili po obnovljenem obzidju, zato to mesto pogosto imenujejo Dubrovnik na Donavi.

Piknik na Donavi. FOTO: Marko Banić
Piknik na Donavi. FOTO: Marko Banić

Muzeji in interpretacijski centri

V Vukovarju obiščite Muzej vučedolske kulture, posvečen starodavnim Vučedolcem, ki so med drugim zabeležili prvi datum v zgodovini človeštva, v Virovitici Mestni muzej z zanimivo zgodbo o odnosu med človekom in lesom. V obnovljeni Hiši Ivane Brlić Mažuranić v Slavonskem Brodu se potopite v svet pravljic, v Muzeju bečarcev v Pleternici pa igrajte kviz, prisluhnite pevskemu dvoboju bečarja Pave in reperja Kandžije, se zapeljite na vrtiljaku, zapojte bečarac, tradicionalni slavonski napev, ki je bil leta 2011 uvrščen na Unescov seznam svetovne nesnovne kulturne dediščine. To so le nekateri izmed številnih slavonskih muzejev in interpretacijskih centrov.

Kolesarjenje, pohodništvo, veslanje ...

Čudovite pokrajine v Slavoniji kar vabijo k fotograiranju. FOTO: Matija Turkalj
Čudovite pokrajine v Slavoniji kar vabijo k fotograiranju. FOTO: Matija Turkalj

Slavonija je prepletena z več tisoč kilometri lokalnih kolesarskih poti, po njej potekata dve evropski poti – EuroVelo 13, bolj znana kot Pot železne zavese, in EuroVelo 6, tako imenovana Donavska pot. Adrenalinski gozd v Bebrini, Adrenalinski park Duboka v Veliki, Hiša v naravi Zlatna Greda ali Adrenalinski park Bosut Rokovci-Andrijaševci so možnosti za družinski izlet ali timbilding.

Z dvema čudovitima naravnima parkoma, Papukom in baranjskim Kopačkim ritom, bregovoma ob Savi, Dravi in ​​Donavi, Spačvanskim gozdom, neskončnimi ravnicami in gorami je Slavonija idealna za ljubitelje aktivnih počitnic.

Ni ji para!


Naročnik oglasne vsebine je Klaster Slavonija

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine