Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Ljubljana in okolica

Položnice enake za vse, storitve pa ne

Ljubljančani so do brezplačnega kosovnega odvoza upravičeni vse leto, v primestnih občinah ne
Ljubljančani lahko brezplačni odvoz kosovnega materiala naročijo enkrat na leto, ne glede na razpisani termin. Foto: Jože Suhadolnik
Ljubljančani lahko brezplačni odvoz kosovnega materiala naročijo enkrat na leto, ne glede na razpisani termin. Foto: Jože Suhadolnik
21. 9. 2019 | 06:00
4:51
"Zakaj v Velikih Laščah ne moremo kadarkoli med letom naročiti brezplačnega odvoza kosovnega materiala tako kot v Ljubljani? Položnice pa lahko plačujemo tako kot vsi drugi?« Tako se sprašuje bralec Dela, ki trdi, da v njegovi občini kosovni odvoz poteka le v določenih terminih. »Zagotavljanje te storitve po naročilu kadarkoli v letu bi bilo na celotnem območju Vo-Ka Snaga finančno in organizacijsko nevzdržno,« odgovarjajo v javnem podjetju.

V uredništvo Dela smo prejeli ogorčeno pismo občana Velikih Lašč, ki ne razume, zakaj so njegovi občini (in tudi v nekaterih drugih primestnih občinah) do brezplačnega kosovnega odvoza upravičeni le v točno določenih terminih – med aprilom in majem ter med oktobrom in novembrom. Po njegovem mnenju so občani primestnih občin v primerjavi z prebivalci Ljubljane v deprevilegiranem položaju. V prestolnici namreč lahko uporabniki brezplačni kosovni odvoz naročajo enkrat na leto, in to kadarkoli v letu. Pred osmimi leti so v Ljubljani in primestnih občinah spremenili dolgoletni način odvoza kosovnih odpadkov, pravijo v aprila združenem javnem podjetju Vo-Ka Snaga.




»Za uporabnike MOL smo uvedli odvoz po naročilu, za uporabnike v osmih primestnih občinah pa velja odvoz po naročilu v okviru razpisanega termina, in sicer med 15. aprilom in 31. majem ter med 1. oktobrom in 30. novembrom. Storitev ravnanja z odpadki sicer opravljamo v MOL in desetih primestnih občinah, vendar v dveh občinah (na njihovo željo) velja posebna ureditev. Tako v Horjulu dvakrat na leto organizirajo zbiranje kosovnih odpadkov na enem mestu, mi odpeljemo le zbrane odpadke. V Cerkljah na Gorenjskem pa kosovnih odpadkov ne odvažamo, saj občani uporabljajo zbirni center,« odgovarjajo v javnem podjetju.
 

Veliko stvari, ki so jih nekoč uporabniki obravnavali kot (kosovne) odpadke. danes dobi drugo priložnost, pravijo v javnem podjetju Vo-Ka Snaga. Foto: Jože Suhadolnik
Veliko stvari, ki so jih nekoč uporabniki obravnavali kot (kosovne) odpadke. danes dobi drugo priložnost, pravijo v javnem podjetju Vo-Ka Snaga. Foto: Jože Suhadolnik


Druga možnost: zbirni centri ali centri predelave


Uporabnikom svetujejo, naj kosovne odpadke odpeljejo v zbirne centre. Dva sta v Ljubljani, v primestnih občinah jih je sedem, eden izmed njih pa je v Velikih Laščah. Kot pravijo v podjetju, se je pogled uporabnikov na odvoz kosovnih odpadkov v zadnjih letih močno spremenil. »Veliko stvari, ki so jih nekoč uporabniki obravnavali kot (kosovne) odpadke in so končali na odlagališču oziroma v predelavi, danes dobi drugo priložnost. Visok delež ljudi namreč danes proda, podari ali odloži v ponovno uporabo v zbirnih centrih ali pa kosovne odpadke pripelje v Center ponovne uporabe,« pravijo v družbi.

Na vprašanje, koliko brezplačnih odvozov so lani opravili v Ljubljani in koliko v primestnih občinah, v javnem podjetju odgovarjajo: »Lani smo iz gospodinjstev dobili 3325 naročil brezplačnega kosovnega odvoza (ta storitev je vključena v ceno ravnanja z odpadki) in 2392 naročil etažnih lastnikov. V večstanovanjskih stavbah se za odvoz kosovnih odpadkov dogovarjajo stanovalci in upravniki. Od tega je bilo iz primestnih občin 597 naročil iz gospodinjstev in 25 v imenu etažnih lastnikov. Iz občine Velike Lašče pa smo prejeli 38 naročil, od tega 23 spomladi in 15 jeseni.«

V MOL in primestnih občinah se je način odvoza kosovnega materiala spremenil pred osmimi leti. Foto: Jože Suhadolnik
V MOL in primestnih občinah se je način odvoza kosovnega materiala spremenil pred osmimi leti. Foto: Jože Suhadolnik


O privilegiranosti oziroma deprivilegiranosti uporabnikov storitev po njihovem mnenju ne moremo govoriti, češ da so uporabniki z odvozom kosovnega odpadkov zelo zadovoljni. »V zadnjih petih letih smo na letni ravni prejeli na leto le tri pritožbe,« pojasnjujejo v Vo-ka Snaga, kjer so s plačljivimi naročili kosovnega odvoza lani zaslužili 50.597 evrov. Kot zatrjujejo, pri tem ne gre za zaslužek, ampak za stroške prevoza, nalaganja odpadkov, izposojo velikih zabojnikov, obdelavo odpadkov v RCERO Ljubljana in odlaganje preostanka na odlagališče Barje.

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine