Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
PREMIUM   D+   |   Kolumne

(KOLUMNA) Znanstvena fantastika, ki postaja resničnost

Človeška komunikacija je pogosto polna dvoumnosti, skritih pomenov in kulturnih referenc, kar predstavlja velik izziv za umetno inteligenco.
Sašo Dolenc. FOTO: Blaž Samec/Delo
Sašo Dolenc. FOTO: Blaž Samec/Delo
5. 9. 2024 | 05:00
7:08

V nadaljevanju preberite:

Umetna inteligenca (UI) se razvija zelo hitro, še posebej na področju velikih jezikovnih modelov, kot so OpenAI-jev ChatGPT, Googlov Gemini in Anthropicov Claude. Ti modeli, ki postajajo vse zmogljivejši in dostopnejši, ne spreminjajo le našega odnosa do tehnologije, temveč vplivajo tudi na način, kako živimo in delamo. Med številnimi preboji zdaj izstopajo trije ključni trendi: širjenje kontekstualnega okna, pretvarjanje besedila v dejanja in razvoj avtonomnih agentov.

Kontekstualno okno predstavlja »delovni spomin« modelov umetne inteligence. Gre za količino informacij, ki jih sistem lahko hkrati obdeluje in upošteva. Medtem ko so bili starejši modeli omejeni na kratke odseke besedila, lahko novi modeli zajemajo in analizirajo zelo velike količine podatkov – tudi več sto tisoč besed ali celo na milijone »žetonov«, kot imenujejo osnovne enote, ki jih UI uporablja za predstavitev informacij.

Celoten članek je na voljo le naročnikom.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Sorodni članki

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine