V Evropi smo dobri pri odkrivanju, kje so surovine, nato pa pridejo Kitajci z denarjem in tehnologijami.

Galerija
Mobilne telefone bi imeli vsi, rudnikov pa nihče. FOTO: Jože Suhadolnik/Delo
Ljubljana – V svetu nastajajo monopoli pri obvladovanju proizvodnje redkih zemelj in kritičnih surovin, v Evropi pa niti ne vemo dobro, kaj imamo – še več, rudnike v soseščini prevzemajo podjetja z drugih celin, mi pa materiale uvažamo. To bi radi omejili s programom EIT Raw materials.
»Litij iz Srbije ne bo predelan v Evropi, ker nimamo niti ene tovarne za predelavo. Odpeljali ga bodo na Kitajsko, tam predelali, mi pa ga bomo od tam uvozili. Tako ima Kitajska monopol in mi nismo suvereni. Evropa zato želi zvišati inovacijsko raven, da lahko sodelujemo. Vključili so se Čehi, ki gradijo tovarno za predelavo litija,« temeljno željo evropske komisije razloži Tina Zajc Benda z geološkega zavoda, ki poleg zavoda za gradbeništvo ter rudarske in geološke fakultete v Zagrebu vodijo regijsko ...
Komentarji