Minister Zajc: Kerozin prodira globlje, delamo vse, da ga ujamemo

Minister za okolje je bil na ogledu posledic junijske nesreče tovornega vlaka v predoru pri Hrastovljah. Arso je kerozin odkril v dveh vrtinah.
Fotografija: Zdaj bodo poskušali locirati, kje je kerozinski oblak in kje je najbolj smiselno črpati, je napovedal minister za okolje. FOTO: Simon Zajc/Twitter
Odpri galerijo
Zdaj bodo poskušali locirati, kje je kerozinski oblak in kje je najbolj smiselno črpati, je napovedal minister za okolje. FOTO: Simon Zajc/Twitter

Minister za okolje in prostor Simon Zajc si je danes ogledal vrtini na območju Hrastovelj, v katerih so po nesreči tovornega vlaka, ki se je zgodila pred tremi tedni, našli kerozin. Ogledal si je še vodarno Čepki in se na terenu sestal z delovno skupino, so sporočili z ministrstva.

Geološki zavod, Agencija RS za okolje (Arso), Slovenske železnice in Rižanski vodovod so na območju, kjer so ocenili, da je vpliv onesnaženja razlitja kerozina po junijski nesreči tovornega vlaka največji, začeli vrtati v petek.

Zajc je po ogledu v tvitu napovedal, da bodo poskušali locirati kerozinski oblak in ugotoviti, kje je najbolj smiselno črpati. »Voda na Primorskem je pitna. A pozivam vse, ki ste v teh dneh tam, da ste z vodo racionalni!« je zapisal.


»Smo daleč od izrednih razmer«


Minister tudi ne ocenjuje, da gre za izredne razmere: »Smo še daleč od tega. Že od nesreče naprej delamo monitoring na vseh vrtinah. Na nekaterih je bil kerozin zaznan. Danes smo vzeli še zadnje vzorce, na podlagi katerih bomo ugotovili, kje je ta oblak, da bomo nato določili, iz katerih vrtin nato začnemo črpati. Voda v samem zajetju pa je seveda še nedotaknjena in pitna. Za zdaj občanom predlagamo le, da bolj racionalno porabljajo vodo.«

Na vprašanje, kakšna je nevarnost, da kerozin pride v zajetje rižanskega vodovoda, Zajc pojasnjuje, da »kerozin zdaj prodira globlje, monitoringe pa opravljamo, da ga čim več ali pa, če se bo dalo, vsega ujamemo že prej. V skrajnem primeru lahko pride do sem, a delamo vse, da se to ne bo zgodilo.« 

Natančne podatke, v katerih vrtinah je bil zaznan kerozin in kakšne so koncentracije, bodo po ministrovih besedah pokazali vzorci, ki so jih vzeli danes. »Na podlagi teh vzorcev bomo določili vse vrtine in tudi, kakšen je ta oblak in kje je najbolj smiselno črpati.«           





Potem ko je ob nesreči vlaka v podtalje odteklo okoli 9000 litrov kerozina, ki bi lahko ob padavinah prišel do vodnega vira, so v predoru odstranili del zemljine in kamenja pod progo ter na območju položili zaščitno membrano, da bi lahko zbirali in odvajali vodo, ki bo ob padavinah pronicala skozi strop in stene predora.

Pitno vodo redno nadzirajo, Rižanski vodovod pa namerava poleg tega ob vodnem črpališču zgraditi bazen, v katerem bo lahko lovil morebitno onesnaženo vodo in jo dodatno prečistil.

Preberite še:

Komentarji: