Na fakultetah za ves dan prekinili delo, vključno z izpiti

Visokošolski sindikat pričakuje takojšnje nadaljevanje pogajanj in precej boljše vladne ponudbe.
Fotografija: V Visokošolskem sindikatu Slovenije so pripravljeni na nove stavkovne dni v juniju. FOTO: Jure Eržen/Delo
Odpri galerijo
V Visokošolskem sindikatu Slovenije so pripravljeni na nove stavkovne dni v juniju. FOTO: Jure Eržen/Delo

Visokošolski sindikat Slovenije (VSS) je danes nadaljeval stavko v visokem šolstvu, ki so jo začeli marca lani. Že takrat so zahtevali ustrezno vrednotenje dela, odpravo plačnih krivic in normalne pogoje za delo. Kot so zapisali v sindikatu, stavkovna pogajanja od lanske jeseni niso prinesla rešitev, »saj vlada zavrača odpravo dokazanih plačnih krivic in je med pogajanji celo preklicala že dogovorjene rešitve«.

image_alt
Pomemben pritisk ob pripravi nove visokošolske zakonodaje

V VSS menijo, da je vlada »neverjetno ustrežljiva do zdravnikov in učiteljev v osnovni in srednji šoli. Odobrila je dvig zdravniških plač. /…/ Uvedla je četrti naziv v vzgoji in na nižjih ravneh izobraževanja, česar ni nikjer v javnem sektorju. Končne plače učiteljev se bodo s tem skoraj izenačile s plačami izrednih profesorjev. V VSS privoščimo ostalim javnim uslužbencem kar največ, zahtevamo pa enakopravno obravnavo in pravično vrednotenje svojega dela glede na njegovo zahtevnost in družbeni pomen univerze.«

Danes je tako na fakultetah vseh treh javnih univerz odpadel pedagoški proces, ni izpitov, kolokvijev in zagovorov zaključnih del. Prav tako ni uradnih ur v strokovnih službah, zaprte so knjižnice, v času stavke ni vzdrževanja informacijskih sistemov, so sporočili iz sindikata. Dodali so, da je stavka »omejena pri kliničnih vajah in drugih delovnih aktivnostih, katerih odpoved bi poslabšala zdravstveno stanje pacientov. Izjema sta tudi zakonsko regulirani javna zdravstvena in veterinarska dejavnost.«

image_alt
Visokošolski sindikat: Minister Papič je nesposoben

Zahteve

VSS med drugim zahteva redno usklajevanje plač z inflacijo, skladnost plač visokošolskih učiteljev in zdravnikov specialistov, ustrezen dvig plač pri vseh zaposlenih v visokem šolstvu. Nadalje zahtevajo tudi odpravo plačnih krivic, zlasti pri visokošolskih sodelavcih, lektorjih, bibliotekarjih in informatikih. Zahtevajo tudi izboljšanje pogojev za delo, pa tudi umik predloga črtanja določb o članicah in volitvah dekanov in rektorjev v zakonu o visokem šolstvu.

V ponedeljek je VSS dobil predlog vlade za odpravo plačnih nesorazmerij, a je predlog, kot pravi predsednik VSS Gorazd Kovačič, nesramen in žaljiv: »Predvideva še povečanje plačne razlike med vstopnimi akademskimi delovnimi mesti in delovnimi mesti visokošolskih učiteljev, treba pa bi bilo te plačne razlike zmanjšati. Če za učitelje predlaga toliko kot za zdravnike, potem za visokošolske sodelavce predlaga manj. Ob tem da do njih obstaja dolg že iz leta 2009, ki so ga vlade, vključno s sedanjo, trikrat pisno priznale. Trikrat so se pisno zavezale, da bodo ta notranja nesorazmerja odpravljena, zdaj bi jih radi še povečali.«

image_alt
Visokošolski sindikat nadaljuje s stavko in zahteva odstop ministra

Dodatni problem je skupina J. Kot pravi Kovačič, ta skupina po vladnem predlogu ne bi dobila praktično ničesar: »Dogovori so bili, da se vzpostavi nova delovna mesta, specifično visokošolska v skupini J, oziroma da se jih prenese v skupino D, a o tem ni ne duha ne sluha. Povišica, ki je predlagana, je pa ekstremno nizka.«

Nadaljevanje pogajanj

Minister za visoko šolstvo Igor Papič pa je dejal, da stavko obžaluje in da pogajanja potekajo: »Včeraj so bila predstavljena tudi izhodišča za odpravo plačnih nesorazmerij in dejansko ne razumem, zakaj takšna nestrpnost, takšno hitenje, če smo jasno zagotovili, da priznavamo določene anomalije, in je samo vprašanje časa, kdaj bomo to uredili.« Dodal je, da jim drugega ne preostane, kot da sedijo in se pogajajo: »Pričakujem pa konstruktiven razgovor, ne neko trmasto vztrajanje na nekih rešitvah.«

image_alt
Dveletno prehodno obdobje začasen kompromis za razpravo o vpisu

V sindikatu so že napovedali nadaljevanje stavke 13. in 14. junija. Da bi jo ustavili, bi se morala, tako Kovačič, takoj nadaljevati stavkovna pogajanja: »Vlada pa bi morala prinesti konkretno izboljšano ponudbo za odpravo plačnih krivic v visokem šolstvu.« Dodal je, da bi se stavki zlahka izognili, saj da so ministra že pred več meseci pozivali, da bi v stavkovni sporazum zapisal, kaj bo predlagala vlada v skupnem paketu odprave plačnih nesorazmerij: »To so vztrajno zavračali, v ponedeljek se je pokazalo zakaj. Ker tega v resnici ne želijo narediti. Če pa minister misli, da bomo odpovedali stavko, ker on ustno obljublja, da bo nekaj naredil, česar pol leta noče podpisati, je pa to malo neresno.«

Preberite še:

Komentarji: