Včeraj je bilo opravljenih 3.937 PCR testiranj in 34.314 hitrih antigenskih testov. S PCR testi je bilo včeraj potrjenih 918 novih okužb, je navedla tiskovna predstavnica
Maja Bratuša. »Sedemdnevno povprečje okužb je po danes objavljenih podatkih NIJZ nekoliko višje, kot smo poročali včeraj, in sicer znaša 632 (včeraj 606). Ukrepi še naprej veljajo tako, kot so veljali doslej, torej, še vedno smo v oranžni fazi.«
Epidemiološke razmere so trenutno najboljše v Obalno-Kraški regiji, sledijo Osrednjeslovenska, Goriška, Koroška in Pomurska regija. Nekoliko slabše so razmere trenutno v Primorsko-Notranjski in Zasavski regiji, je pojasnila Bratuša.
Razmere v bolnišnicah se še ne izboljšujejo, je nadaljevala. Skupaj se v bolnišnicah zdravi 636 oseb s covidom (včeraj 621). Tudi na intenzivni terapiji se danes zdravi več pacientov kot včeraj, in sicer skupaj 157 pacientov. V bolnišnicah je včeraj umrlo šest oseb.
Nove sprostitve
Vlada se je zaradi nekoliko boljše epidemiološke slike odločila za dodatno sproščanje ukrepov na gospodarskem področju. Sprostitve začnejo veljati 3. maja 2021 in veljajo do vključno 9. maja 2021. »To je naslednji korak bližje življenju, kot smo ga poznali pred epidemijo. Verjamem, da je temu tako tudi zaradi doslednega upoštevanja vseh preventivnih ukrepov. Zato se jih držimo še naprej,« je pojasnil državni sekretar na Ministrstvu za gospodarski razvoj in tehnologijo
Simon Zajc.
Včeraj so po vsej Sloveniji dodatno sprostili opravljanje nezdravstvenih svetovalnih in terapevtskih storitev (gre za psihološko svetovanje in podobno) in storitev strokovnega oz. poslovnega izobraževanja in usposabljanja, kot so npr. jezikovne šole, je pojasnil.
V petih, rumenih regijah, lahko gostje nastanitvenih obratov hrano in pijačo za mizami uživajo tudi v notranjosti gostinskih obratov, in sicer pod enakimi pogoji, kot je to mogoče v gostinskih obratih, ki niso del nastanitvenih obratov, torej z opravljenim testom, hitrim ali PCR, potrdilom o cepljenju ali prebolelosti, je pojasnil Zajc.
V rumenih statističnih regijah se zmanjšuje tudi zahtevana površina namenjena potrošnikom v zaprtih prostorih. Ta bo od ponedeljka znašala 20 kvadratnih metrov. V oranžnih regijah so stvari nespremenjene. Zahtevana površina namenjena potrošnikom v zaprtih prostorih ostaja 30 kvadratnih metrov na stranko.
Kako se širi virus?
Mag.
Tjaša Žohar Čretnik, direktorica Nacionalnega laboratorija za zdravje, okolje in hrano, je pojasnila, da so od začetka leta do 18. aprila zaznali angleško različico v 4579 vzorcih, južnoafriško različico v 28 vzorcih, brazilsko različico v 1 vzorcu, različico B.1.525 v 47 vzorcih in različico B.1.1.318 v 9 vzorcih. Sicer pa je angleška različica novega koronavirusa v Sloveniji prisotna že v več kot 90 odstotkih sekvenciranih vzorcev in je dosegla plato. V jugovzhodni, pomurski in primorsko-notranjski regiji je delež te različice že 100-odstoten, je povedala Žohar Čretnikova. Po njeni oceni je razveseljujoče, da druge različice ne rasejo tako kot angleška in pestrost potrjenih različic se zmanjšuje. Tako so v zadnjem krogu sekvenciranja pozitivnih vzorcev iz vse države zaznali sedem novih primerov nigerijske različice, en primer južnoafriške različice ter osem primerov različice b.11318, ki so jo prvič zaznali pred dvema tednoma. Novih primerov brazilske različice niso zaznali.
NLZOH je po verifikaciji hitrih testov za samotestiranje učencev in dijakov na okužbo z novim koronavirusom ocenil, da so primerni za uporabo za predviden namen, je še sporočila direktorica NLZOH Tjaša Žohar Čretnik. Za uporabo testa v slovenskem prostoru mora svoje mnenje podati še JAZMP. V postopku verifikacije so na NLZOH izvedli dodatno preverjanje testov, ki jih je Slovenija kupila preko skupnega javnega naročila EU, za specifični namen samotestiranja, kar pomeni, da bolnik vzorec vzame sam iz sprednjega dela nosu, je spomnila Žohar Čretnikova spomnila na današnji vladni novinarski konferenci. Vključili so 493 sodelujočih, tudi osebe, ki so hospitalizirane zaradi resnejšega poteka bolezni, in mlajše od 15 let. S preverjanjem so želeli ugotoviti, ali je konkretni hitri test sposoben zaznati asimptomatske nosilce, ki imajo visoko virusno breme, če si posameznik vzorec odvzame sam.
Proizvajalec zagotavlja 95-odstotno občutljivost testa ob strokovnem odvzemu vzorca iz zgornjega dela nosu in grla. Na NLZOH pa so pri samotestiranju, kjer je oseba vzorec odvzela iz prednjega dela nosu, ugotovili, da je občutljivost testa pri simptomatskih osebah 69,28- odstotna. Pri osebah brez simptomov 72,22-odstotna, pri otrocih 90,91-odstotna, pri otrocih s simptomi bolezni pa 88,89-odstotna. Občutljivost sicer upada glede na število dni od pojava simptomov. Testi, namenjeni samotestiranju šolarjev, so se v postopku verifikacije na NLZOH izkazali za primerljivo učinkovite kot ostali hitri testi na voljo pri nas. A preden bodo ti dejansko v uporabi, mora mnenje o tem, ali jih lahko dejansko uporabijo za samotestiranje, podati še Javna agencija za zdravila in medicinske pripomočke (JAZMP), je še pojasnila Žohar Čretnikova. Specifičnost sicer pove, kolikšen je delež vzorcev, za katere je PCR test pokazal negativno in so bili negativni tudi s hitrim testom. Občutljivost hitrih testov pa pove, kolikšen je delež vzorcev, ki so bili pozitivni tako s PCR kot hitrim testom.
Načrt za okrevanje
Minister brez resorja, pristojen za razvoj in evropsko kohezijsko politiko
Zvonko Černač je pojasnil, da se začenja novo programsko obdobje sklada za okrevanje. »Sredstva je potrebno usmeriti v sisteme, ki so se v krizi pokazali za podhranjene,« je povedal.
Dodal je, da je Slovenija do danes sprejela osem paketov pomoči, preko katerih je bilo ohranjenih na deset tisoče delovnih mest, padec BDP pa je bil zato bistveno nižji, kot bi bil brez ukrepov.
Slovenija bo v prvi fazi koristila 1,8 milijarde evrov nepovratnih sredstev in 0,7 milijarde evrov posojil. Sredstva bodo usmerjena v ključna področja zeleni prehod, digitalna preobrazba, pametna, trajnostna in vključujoča rast, zdravstvo, socialna varnost, stanovanjsko področje.
Temeljne reforme bodo tudi na področju izobraževanja, trga dela in pokojnin. Za zeleni prehod je na voljo več kot milijarda evrov. Poseben pomen je tudi posodobitev infrastrukture in več vlaganja v javni potniški promet, da bi bil bolj dostopen in izkoriščen.
Komentarji