Odstopila državna sekretarka ministrstva za pravosodje Valerija Jelen Kosi

Kot je zapisala, ne more biti del oblasti, ki se samovoljno ter avtoritarno odloča, katere ustavne odločbe so pomembne.
Fotografija: Državna sekretarka na ministrstvu za pravosodje Valerija Jelen Kosi je po neuradnih informacijah odstopila. FOTO:Bor Slana/STA
Odpri galerijo
Državna sekretarka na ministrstvu za pravosodje Valerija Jelen Kosi je po neuradnih informacijah odstopila. FOTO:Bor Slana/STA

Valerija Jelen Kosi, državna sekretarka na ministrstvu za pravosodje, ki ga vodi Dominika Švarc Pipan, je danes podala odstopno izjavo. Kot državna sekretarka na ministrstvu je pristojna za civilno pravo, organizacijsko zakonodajo in pravosodno upravo, poleg tega pa tudi za nadzor organizacije in poslovanja sodišč.

Valerija Jelen Kosi je v odstopni izjavi, ki smo jo pridobili na Delu, zapisala, da je kot pravnica vso svojo poklicno kariero zavezana spoštovanju načel pravne države, zato ne more biti del oblasti, ki se samovoljno ter avtoritarno odloča, katere ustavne odločbe so po njenem prepričanju tako pomembne, da jih bo spoštovala, in katere niso.

Zapisala je še, da je bilo ministrstvu za pravosodje »izrecno odsvetovano (prepovedano?), da se ukvarja s problematiko sodniških plač, ker je to pristojnost ministrstva za javno upravo«. Dodaja, da so razlogi, ki jih nosilci oblasti naštevajo v medijih povsem politične narave, in sicer strah pred plačnimi zahtevami drugih sindikatov ter s tem strah za lastno preživetje, kar niso argumenti, ki bi opravičevali nespoštovanje odločbe ustavnega sodišča.

Navedla je tudi, da je na njeno odločitev, da se pridruži ekipi ministrstva za pravosodje, vplivalo, da se je trenutno vladajoča koalicija že v volilni kampanji zavezala spoštovanju vladavine prava in pravni državi, eden pomembnih segmentov tega pa je spoštovanje odločb ustavnega sodišča. »Na žalost trenutna izvršilna in zakonodajna veja oblasti teh svojih zavez ne izpolnjujeta.«

Ministrica za pravosodje odstopne izjave ne bo komentirala, so nam sporočili z ministrstva.

Sodniki in tožilci so danes za eno uro prekinili delo v znak protesta zaradi nespoštovanja ustavne odločbe, ki ugotavlja, da so predpisi, ki urejajo njihove plače, v nasprotju z ustavo, zakonodajna veja oblasti pa do včeraj, ko je bil skrajni rok, ni odpravila neustavnega položaja. Glavnih obravnav in sej na sodiščih vseeno niso preklicali.

Sodniki in tožilci se bodo danes po napovedih tudi odločili, kako se bodo stavkovne aktivnosti stopnjevale.

Komentarji: