Potem ko je bilo lansko leto za Slovenijo z vidika trga dela eno najboljših, letošnje leto zaradi epidemije novega koronavirusa zagotovo ne bo niti primerljivo, saj so se močno poslabšala pričakovanja glede zaposlenosti in brezposelnosti, so ob prazniku dela opozorili v državnem statističnem uradu.
»Leto 2019 je bilo v Sloveniji z vidika trga dela eno najboljših. Stopnja anketne brezposelnosti je bila namreč konec tega leta najnižja, odkar jo merimo, to je od leta 1993, in sicer štiriodstotna. Delovno aktivnih, zaposlenih in samozaposlenih skupaj je bilo konec leta 2019 več kot 900.000. Od tega je bilo skoraj 93.000 samozaposlenih,« so razmere na trgu dela v minulem letu opisali statistiki.
Prvomajske praznike mnogi izkoriščajo za krajše počitnice, a teh letos zaradi omejitev ob epidemiji ni. Bodo pa zaradi prenehanja prepovedi gibanja zunaj občin, dovoljeni vsaj dnevni izleti, seveda ob upoštevanju primerne razdalje do drugih.
Kot so dodali v statističnem uradu, je približno 18 odstotkov delovno aktivnih delo včasih ali občasno opravljalo doma. Približno polovica se je na delo vozila v drugo občino. Približno 20.000 jih je na delo hodilo v Italijo ali Avstrijo.
Podatki o razmerah na trgu dela za leto 2020 bodo verjetno precej drugačni, so opozorili. »Pričakujemo lahko, da bo v letu 2020 stopnja brezposelnosti višja, število delovno aktivnih pa nižje,« so navedli.
Povečanje brezposelnosti pričakuje 87 odstotkov potrošnikov
Aprila je zmanjšanje zaposlovanja pričakovalo 45 odstotkov podjetij v predelovalnih dejavnostih, 24 odstotkov podjetij v trgovini na drobno, 39 odstotkov podjetij v storitvenih dejavnostih in 20 odstotkov podjetij v gradbeništvu. Na drugi strani pričakuje povečanje brezposelnosti kar 87 odstotkov slovenskih potrošnikov, so nanizali statistiki.
Nižje bo tudi število dnevnih migrantov, delež tistih, ki delajo doma, pa bo višji. Tudi položaj dnevnih migrantov, ki delajo v tujini, je negotov.
V statističnem uradu so ob tem spomnili, da je trenutno veliko delovno aktivnih na čakanju na delo. »Nekaj jih dela od doma. Nekatere dejavnosti so popolnoma zastale, nekatere delujejo okrnjeno,« so izpostavili.

Prizori množičnih praznovanj so letos ob strani. Svobodni sindikati so letos ljudi pozvali, da na balkon ali okno kot simbol delavskega boja obesijo rdečo zastavo ali rdečo majico. FOTO: Ljubo Vukelič/Delo
Kresovanja kljub prepovedi od Primorske do Koroške
Kljub prepovedi je včeraj zvečer in ponoči gasilce od Primorske do Koroške zaposlovalo tudi gašenje kresov. Kot poročajo na portalu Centra za obveščanje in reševanje, je v Ljubljani kres zagorel v Žabkarjevi ulici, kar je zahtevalo intervencijo Gasilske brigade Ljubljana.
V Starem trgu na obrobju Slovenj Gradeca so morali zaradi kresovanja intervenirati gasilci PGD Sele-Vrhe in PGD Stari trg.
Na Severnem Primorskem je gorelo v Solkanu in Volarju pri Tolminu. Intervenirati so morali gasilci JZ GRD Nova Gorica in PGD Tolmin.
Drugačen praznik
Praznovanje današnjega mednarodnega praznika dela, 1. maja, ki ga obeležujemo že 130 let, bo zaradi epidemije covida-19 okrnjeno, a njegovo sporočilo kljub temu ostaja aktualno. Pravice delavcev ne smejo biti kršene, poudarjajo sindikati.
Trenutna kriza je po mnenju Zveze svobodnih sindikatov Slovenije dodatno razgalila problem prekarnih oblik zaposlovanja, pokazala je na nujnost varnega in zdravega dela ter pomen kakovostnih javnih storitev, denimo zdravstva, je ob prazniku poudarila predsednica zveze
Lidija Jerkič.
V Konfederaciji sindikatov Slovenije Pergam pa menijo, da bo po krizi zaradi epidemije na posebni preizkušnji solidarnost. Po napovedi njihovega predsednika
Jakoba Počivavška bodo zahtevali solidarnost kapitala in delodajalcev z delavci in družbo, v kateri delujejo in od katere tudi prejemajo.
Z zdravjem bolj zadovoljni zaposleni kot samozaposleni
V letu 2017 je bilo med samozaposlenimi 28 odstotkov takih, ki pri svojem delu niso imeli nobenih težav. Med preostalimi, ki pa so imeli kakšne težave, je bila najpogostejša težava izpad prihodka v primeru bolezni.
S svojim splošnim zdravstvenim stanjem so bolj zadovoljni zaposleni kot samozaposleni. Kljub temu je delež tistih, ki v enem letu niso nikoli obiskali zdravnika, znatno večji med samozaposlenimi. To še posebej velja za obisk splošnega oziroma osebnega zdravnika, v manjši meri pa tudi za obisk specialista in zobozdravnika ali ortodonta.
V letu 2016 so bolniške odsotnosti pri osebah, ki so bile zaposlene pri pravnih osebah, predstavljaje 3,9 odstotka njihovega razpoložljivega delovnega časa, pri tistih, ki so bile zaposlene pri fizičnih osebah, pa 2,5 odstotka delovnega časa.
Eden od dejavnikov, ki gotovo vpliva tudi na zdravje in dobro počutje, je zadostna količina prostega časa in dopusta.
»Zaposleni pri pravnih osebah so v letu 2016 za dopust porabili 10,8 odstotka delovnega časa, zaposleni pri registriranih fizičnih osebah pa 8,7 odstotka delovnega časa, pri čemer so v podatek o dopustu zajete ure letnega dopusta in izrednega dopusta ter ure starševskega dopusta,« so pojasnili v statističnem uradu.
Minister Cigler Kralj upa, da so si delodajalci zapomnili, kako težko je najti dobrega delavca
Zaposleni tudi v aktualni krizi niso sami, vlada pa dela vse, da bi zaščitila delovna mesta, je v poslanici pred praznikom zapisal minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti
Janez Cigler Kralj. Ob tem je izrazil upanje, da so si delodajalci zapomnili, kako težko je najti dobrega delavca.
Predsednik republike
Borut Pahor bo v počastitev praznika danes nagovoril državljane, pridružila pa se mu bo predsednica svobodnih sindikatov Jerkičeva.
V predsednikovem uradu so tradicijo dnevov odprtih vrat v predsedniški palači prilagodili trenutnim razmeram in pripravili posodobljen virtualen sprehod po predsednikovih protokolarnih in delovnih prostorih, ki je objavljen na uradni spletni strani predsednika. V počastitev državnega praznika bo pred predsedniško palačo med 9. in 21. uro postrojena častna straža Garde Slovenske vojske.
Zaradi ukrepov proti širjenju koronavirusa bo tradicionalno obeleževanje praznika s prvomajskimi budnicami in prireditvami okrnjeno. Gasilci bodo posnetke budnic predvajali z gasilskih vozil. Tako bo tudi v Velenju. Sirene v okviru preverjanja sistema za javno alarmiranje pa se bodo v tem mestu ob 12. uri oglasile v podporo zaposlenim v Gorenju.
Mednarodni praznik dela so določili leta 1889 v spomin na delavce v Chicagu v ZDA, ubite v izgredih za delavske pravice tri leta prej. Obeleževati so ga začeli leta 1890.

Morebitnim današnjim protestnikom v Ljubljani in Mariboru je notrani minister Aleš Hojs včeraj sporočil, da zbiranje na javnih mestih ni dovoljeno. »Pozivanje na takšna zborovanja je nezakonito,« je dejal. Ob tem pa vztrajal pri usmeritvah pol
Komentarji