Preskakovanje cepilnih vrst stvar inšpekcije

Medtem ko ponekod že cepijo mlajše, drugod še niso niti vseh 80-letnikov, za cepljenje pa je zelo malo zanimanja med vzgojitelji.
Fotografija: Z drugim odmerkom so bili pri nas cepljeni trije odstotki prebivalstva. FOTO: Leon Vidic/Delo
Odpri galerijo
Z drugim odmerkom so bili pri nas cepljeni trije odstotki prebivalstva. FOTO: Leon Vidic/Delo

Koordinator množičnega cepljenja proti covidu-19 Jelko Kacin je napovedal, da bo ta teden na voljo 54.300 odmerkov cepiva, ki bo namenjeno kroničnim bolnikom ter vsem zaposlenim v vzgoji in izobraževanju. Cepiti se želijo tudi v visokih šolah, a tega še ni moč zagotoviti, je dejal Kacin. Medtem pa je že cepljena večina študentov medicine, saj imajo po besedah dekana ljubljanske medicinske fakultete dr. Igorja Švaba že od prvega letnika stik z bolniki ali stanovalci domov za ostarele.

Ta mesec bo Slovenija predvidoma prejela skupaj 282.819 odmerkov cepiva, največ, 153.369 bo odmerkov cepiva AstraZenece. Po Kacinovih besedah si vlada želi, da bi do konca junija cepili več kot 60 odstotkov prebivalcev. Po zadnjih podatkih ECDC so bili z drugim odmerkom cepljeni trije odstotki prebivalstva, kar nas uvršča na 20. mesto med 29 državami, pred štirinajstimi dnevi je bila Slovenija na petem mestu. Kacin je dejal, da je vzrok za ta padec predvsem zamik pri sporočanju števila cepljenih, a dodal, da bo konec tedna predvidoma cepljenih desetina ljudi: »Najprej kronični bolniki, potem pa zaposleni v vzgoji in izobraževanju. Tam je časovni zamik. Šole živijo svoj svet, svojo dinamiko, njihove ure se vrtijo počasneje, ravnatelji bi jim radi povedali, da tudi zanje dan šteje 24 ur, ampak pri učiteljstvu se stvari končajo precej prej. V državni upravi delamo pozno v noč.«

image_alt
Tretji prvi šolski dan v srednjih šolah


Predsednik združenja osnovnošolskih ravnateljev Gregor Pečan je o tem dejal: »Izjave nisem slišal in je ne morem komentirati, je pa interesa za cepljenje med zaposlenimi v šolah komaj kaj več kot polovica.«

Po Kacinovih navedbah se v Mariboru za cepljenje zanima okoli 70 odstotkov zaposlenih v vzgoji in izobraževanju, v Kranju je ta odstotek med 45 in 55 odstotki, v vrtcih pa celo samo 25 odstotkov. Kacin je vzgojiteljice pozval, »naj vendarle razmislijo, ali je to obotavljanje na njihovi strani primerno in odgovorno tako do otrok, njihovih staršev, predvsem pa do sebe in najbližjih«. Predsednica Skupnosti vrtcev Slovenije Janja Bogataj je dejala, da zanimanja res ni veliko, a da je veliko zaposlenih covid-19 že prebolelo: »Virusa se bomo znebili, ko bo dovolj cepljenih, ampak z ljudmi se je treba drugače pogovarjati. Ne s prisilo in grožnjami, ampak z zaupanjem.«
 

Ponekod bolje organizirani?


Zaupanje zmanjšujejo podatki, da naj bi ponekod cepili 50-letnike, medtem ko drugod niti starejši od 80 let še niso prišli na vrsto. Kacin meni, da so ponekod bolje organizirani, da pa zdravniki vedo, kdo je glede na zdravstveno stanje in ne le starost upravičen do takojšnjega cepljenja. »So pa ljudje zelo hitro ogorčeni, ker sumijo, da se je nekdo cepil tako, da je prehiteval po levi ali desni ali da je prišlo do zlorab. Vlada jasno sporoča, da je treba zdravstveni inšpektorat poslati na cepilna mesta in ugotoviti, kaj se dogaja,« pravi.

image_alt
Kacin: Realne možnosti za proizvodnjo cepiva v Sloveniji ni


Z inšpektorata so sporočili, da bodo preverili tudi cepljenje študentov medicinskih fakultet. Čeprav gre za mlade in zdrave ljudi, so večinoma vsi že cepljeni. Cepljenje študentov medicine je nujno zaradi njihovega stika s pacienti pri kliničnih vajah v bolnišnicah, domovih upokojencev in drugje, je povedal dekan medicinske fakultete Igor Švab. Dodal je, da imajo vaje v domovih upokojencev že študenti prvih letnikov medicine, veliko jih je tudi prostovoljcev v zdravstvu. Pri kliničnih vajah so študenti po dekanovih besedah navzoči v ordinacijah, bolniških sobah, na vizitah, v operacijskih dvoranah, mnogi so tudi v telesnem stiku s pacienti. Najprej so cepili študente višjih letnikov, te dni pa so na vrsti še študenti prvega in drugega letnika. Cepijo jih v ustanovah, kjer imajo vaje ali pomagajo kot prostovoljci. Tako je bilo 916 študentov Medicinske fakultete Univerze v Ljubljani cepljenih v UKC Ljubljana, 146 v drugih javnih zavodih, 79 študentov je covid-19 že prebolelo, 176 pa je še necepljenih. Te bodo v prihodnjih dneh cepili s cepivom AstraZenece.

Preberite še:

Komentarji: