Pozdravljeni!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Slovenija

Brez diplome v Sloveniji imate 76 odstotkov več možnosti, da boste brezposelni

Visokošolska izobrazba v Evropi ostaja eden ključnih dejavnikov za uspešen vstop na trg dela, vendar se njena dejanska vrednost med državami močno razlikuje.
Slovenija izkazuje eno najnižjih splošnih stopenj brezposelnosti v Evropi. FOTO: Jure Eržen/Delo
Slovenija izkazuje eno najnižjih splošnih stopenj brezposelnosti v Evropi. FOTO: Jure Eržen/Delo
Ž. U.
28. 7. 2025 | 13:23
28. 7. 2025 | 13:23
4:30

Visokošolska izobrazba v večini evropskih držav zmanjšuje tveganje za brezposelnost, a obseg te prednosti se med državami močno razlikuje. Podatki Eurostata za leto 2024 Slovenijo umeščajo med države, kjer diploma ne ponuja zgolj relativne, temveč tudi absolutno močne zaposlitvene možnosti. Publikacija Eurostata navaja, da je slovenski trg dela robusten, hkrati pa visoko vrednoti specialistična znanja.

Slovenija izkazuje eno najnižjih splošnih stopenj brezposelnosti v Evropi, ki po podatkih Eurostata znaša 3,7 odstotka. Ta številka je bistveno pod povprečjem Evropske unije, ki dosega 5,9 odstotka, in priča o močnem povpraševanju po delovni sili. To ustvarja ugodno osnovo za vse iskalce zaposlitve.

Stopnja brezposelnosti med diplomanti v Sloveniji dosega 2,1 odstotka. FOTO: Jože Suhadolnik
Stopnja brezposelnosti med diplomanti v Sloveniji dosega 2,1 odstotka. FOTO: Jože Suhadolnik

Vrednost visokošolske izobrazbe se znotraj tega pozitivnega okolja odrazi še izraziteje. Stopnja brezposelnosti med diplomanti v Sloveniji dosega 2,1 odstotka. Analiza tega podatka z dveh zornih kotov pojasni njegov pomen:

Primerjava znotraj države: Razmerje med splošno (3,7 odstotka) in diplomantsko (2,1 odstotka) brezposelnostjo v Sloveniji znaša 1,76. Ta kazalnik, izračunan iz podatkov, ki jih navaja Euronews Business, potrjuje, da diploma na domačem trgu prinaša izrazito prednost. Za posameznika brez univerzitetne izobrazbe je tveganje, da bo brez dela, za 76 odstotkov višje kot za diplomanta.

Primerjava z Evropsko unijo: Stopnja brezposelnosti slovenskih diplomantov (2,1 odstotka) je bistveno nižja od povprečja v EU, kjer ta znaša 3,8 odstotka. To pomeni, da posameznik z diplomo v Sloveniji ni zgolj v boljšem položaju od svojih sodržavljanov z nižjo izobrazbo, temveč tudi v precej varnejšem položaju kot povprečen evropski diplomant.

Visokošolska izobrazba v večini evropskih držav zmanjšuje tveganje za brezposelnost. FOTO: Leon Vidic/Delo
Visokošolska izobrazba v večini evropskih držav zmanjšuje tveganje za brezposelnost. FOTO: Leon Vidic/Delo

Slovenski model tako združuje nizko splošno brezposelnost in visoko vrednotenje izobrazbe. To ga loči od držav, kjer je velika prednost diplome zgolj posledica sicer slabega stanja na trgu dela.

Spekter različnih realnosti na evropske trgu dela

Raznolikost evropskih gospodarstev omogoča natančnejšo umestitev slovenskih podatkov. Analiza Euronews Business razkriva več modelov:

Države z največjim razkorakom: V Romuniji, kjer razmerje med splošno in diplomantsko brezposelnostjo presega 2,8, diploma ponuja največjo relativno prednost. Po podatkih, ki jih navaja Euronews Business, to kaže na močno strukturno razdeljen trg dela, kjer posamezniki brez univerzitetne izobrazbe naletijo na bistveno večje ovire pri zaposlovanju.

Gospodarstva z visokim tveganjem za vse: V Španiji je brezposelnost med diplomanti 6,9-odstotna. Čeprav je diploma tudi tam dejavnik, ki poveča možnosti, ostaja stopnja brezposelnosti med izobraženimi višja od splošne stopnje v Sloveniji. To kaže na sistemske gospodarske težave, ki jih zgolj izobrazba ne more odpraviti.

Anomalija turškega trga: Turčija, kot izpostavlja poročilo Euronews Business, predstavlja edinstven primer. Stopnja brezposelnosti med diplomanti (9,2 odstotka) tam presega splošno stopnjo (8,8 odstotka). OECD to pojasnjuje s prehitro ekspanzijo visokošolskega sistema, ki ni sledil potrebam gospodarstva in je s tem razvrednotil pomen diplome.

Turčija predstavlja edinstven primer. Stopnja brezposelnosti med diplomanti tam presega splošno stopnjo.

FOTO: Murad Sezer/Reuters
Turčija predstavlja edinstven primer. Stopnja brezposelnosti med diplomanti tam presega splošno stopnjo. FOTO: Murad Sezer/Reuters

Podatki Eurostata Slovenijo postavljajo v položaj, kjer visokošolska izobrazba predstavlja zanesljivo naložbo. Nizka splošna brezposelnost zagotavlja stabilno okolje, medtem ko razmerje med stopnjama brezposelnosti potrjuje, da trg dela sistematično nagrajuje višjo stopnjo znanja.

Ohranjanje te ugodne pozicije je odvisno od nadaljnjega usklajevanja izobraževalnega sistema s potrebami gospodarstva, da bi se izognili pastem, na katere opozarja turški primer.

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine