Za življenje usodne ploščate baterije

Dobro je, da starši vedo kako ravnati: odrešilna med in hitra intervencija.
Fotografija: V ZDA so v letu 2019 zaradi zaužitja ploščate baterije življenje izgubili trije otroci. Gre za popolnoma nepotrebne smrti, saj so načeloma otroci pred zaužitjem take baterije popolnoma zdravi, je povedal izredni profesor na Medicinski fakulteti v Ljubljani Matjaž Homan. FOTO: Blažž Samec
Odpri galerijo
V ZDA so v letu 2019 zaradi zaužitja ploščate baterije življenje izgubili trije otroci. Gre za popolnoma nepotrebne smrti, saj so načeloma otroci pred zaužitjem take baterije popolnoma zdravi, je povedal izredni profesor na Medicinski fakulteti v Ljubljani Matjaž Homan. FOTO: Blažž Samec

Mali nadobudni malčki staršem hitro spolzijo izpod nadzora in le trenutek nepozornosti zadostuje, da v usta spravijo stvar, ki tja ne spada. Če je to mala ploščata baterija, ki pade iz kakšne izmed igrač in jih privabi s svetlikajočo obliko bombona, se zadeve lahko zapletejo do te mere, da je njihovo življenje ogroženo.


Nepotrebne smrti


Iz ameriškega nacionalnega centra za zastrupitve, kjer že od leta 2012 spremljajo število zaužitih tujkov v ZDA, izhaja, da so v letu 2019 zaradi zaužitja ploščate baterije življenje izgubili trije otroci. »Gre za popolnoma nepotrebne smrti, saj so načeloma otroci pred zaužitjem take baterije popolnoma zdravi,« je povedal izredni profesor na Medicinski fakulteti v Ljubljani Matjaž Homan iz Kliničnega oddelka za gastroenterologijo, hepatologijo in nutricionistiko pri ljubljanski pediatrični kliniki.

Pediater gastroenterolog in hepatolog Matjaž Homan, namestnik strokovnega direktorja otroške klinike. FOTO: Blažž Samec
Pediater gastroenterolog in hepatolog Matjaž Homan, namestnik strokovnega direktorja otroške klinike. FOTO: Blažž Samec


Zakaj so zapleti tako tragični? »Ko se baterija zagozdi v zgornjem delu požiralniku pride do iztoka alkalne snovi, pritiska na steno požiralnika in steče električni tok, ki povzroči nekrozo stene požiralnika. Namreč sluznica požiralnika s sluzjo okoli baterije je izvrsten prevodnik za električni tok,« je odgovoril Homan. Po njegovih besedah ni toliko problematična alkalna snov, saj jo je malo, bistvena težava je električni tok: »Baterija dela največjo škoda tam, kamor je naslonjena z negativnim polom. Če je naslonjena na sprednjo steno požiralnika, lahko naredi fistulo v trahejo, lahko prizadene ščitnično arterijo ali perforira glavno odvodno žilo aorto. Če pride do tega, je smrt neizogibna. Ko izvlečeš baterijo z gastroskopom, se namreč začne neustavljiva krvavitev, ki je ne rešita niti vaskularni in torakalni kirurg, tudi če prisostvujeta endoskopski preiskavi.«

Lani jo je se slabo odnesel 13 mesečni fantek, ki je zaužil baterijo iz igrače. Očetu se je zdelo, da je fantka po zaužitju nekaj streslo, in ko so prišli na kliniko, se je v zgornjem delu požiralniku, kjer se je baterija zataknila, že naredila nekroza sluznice in edem v področju vstopa v dihala. »Tujek smo takoj odstranili s pomočjo endoskopa v splošni anesteziji, vendar je otrok ostal intubiran in je dihal s pomočjo aparata še dva dni v intenzivni enoti, da je edem izzvenel. Ko je edem splahnel, smo opravili še preiskavo s kontrastom, da smo se prepričali, da na mestu zagozdene baterije ni prišlo do predrtja požiralnika in nato otroka uspešno ekstubirali,« je nazorno opisal zdravnik. Omenjen deček ima po letu dni še vedno delno zožen požiralnik.


Nova priporočila


Da bi zaplete preprečili v največji možni meri in poskrbeli za optimalno zdravljenje, če do zaužitja baterije že pride, je delovna skupina znotraj evropskega združenja ESPGHAN, katere član je tudi Homan, pred nedavnim spisala priporočila za ravnanje v primeru zaužitja baterije, ki jih je tudi objavila v letu 2021 v medicinski strokovni reviji, da je dostopna čim večjemu krogu strokovnjakov.

Zdravniki se najbolj bojijo tistih ploščatih baterij, ki imajo premer 2 centimetra in več.
Zdravniki se najbolj bojijo tistih ploščatih baterij, ki imajo premer 2 centimetra in več.


Starši, katerih otrok je zaužil ploščato baterijo, naj čim prej pokličejo nujno pomoč in pridejo na kliniko, pravi Homan: »V roku dveh ur je najbolj optimalno, da se tak tujek odstrani. Ni še bilo kliničnega primera, da bi v manj kot dveh urah prišlo do predrtja požiralnika, kljub temu da se je baterija po zaužitju zataknila.«

V priporočilih še piše, da lahko starši otroku pomagajo že doma z medom. Če je otrok zaužil baterijo je smiselno, da prejme med na 10 minut 2 čajni žlički do največ 6-krat zaporedoma. »Iz najnovejših raziskav izhaja, da se s tem lahko preprečijo pomembne poškodbe požiralnika, saj naredi med oblogo okoli baterije in tok ne steče.«

Večji problem pa je, če starši ne opazijo, da je otrok pojedel nevaren predmet. In to je po besedah strokovnjaka najslabše, kajti baterija se ne odstrani iz prebavil pravočasno: »Taki otroci se slinijo, so nemirni, razdražljivi, težko požirajo in lahko tudi bruhajo, kasneje tudi dobijo vročino.«


Večja moč in premer, večji zapleti


Da bi pa sploh preprečili zaužitje ploščatih baterij, si na pobudo strokovnih opozoril prizadevajo tudi večji proizvajalci. Nekateri baterijam dodajo grenak okus, pakirajo jih v pakete, ki se težje odprejo in so opremljeni z opozorili 'nevarno za otroke od 0-6' let. Ker pa večina zaužitih baterij prihaja iz igrač in drugih naprav in ne iz paketov, strokovnjaki opominjajo, da naj se naprave dodatno zaščitno prelepi, pritrdi vijake na igračah oziroma dodatno oteži dostop do baterij. Stare baterije je pa treba takoj zavreči.

Homan je na podlagi desetletnih podatkov povedal, da število zaužitih baterij ne narašča, je pa večje število zapletov: »Baterije so z leti postale močnejše in večjega premera in se večkrat zagozdijo v požiralniku, steče močnejši tok. Zdravniki se najbolj bojimo tistih ploščatih baterij, ki imajo premer 2 centimetra in več, sploh pri mlajših otrocih, z manjšim premerom požiralnika.«

Na milijon prebivalcev v ZDA, kjer vodijo natančne podatke,11 otrok zaužije ploščato baterijo, pri nas pa je po Homanovih ocenah, takih primerov 20 na leto, od tega 2 do 3 s pomembnejšimi zapleti.

Registra o vseh zaužitih tujkih v Evropi še ne vodimo, naj bi pa bilo v povprečju samo v Sloveniji 50 otrok letno, ki zahtevajo endoskopsko preiskavo zaradi zaužitega tujka. Po navadi so otroci, ki pogoltnejo različne tujke stari od 10 mesecev do 4 leta, najbolj pa jih mikajo kovanci. Večina kovancev se sicer po naravni poti izloči iz prebavil. Vseeno pa je po zaužitju kovanca treba preveriti z RTG slikanjem, če se le ta ni zagozdil v požiralniku. Le v tem primeru odstranijo kovanec z endoskopom.

Na otroški kliniki imajo organizirano 24-urno endoskopsko pripravljenost pediatra gastroenterologa in endoskopske medicinske sestre, ki v takem primeru opravi urgentno endoskopsko preiskavo v splošni anesteziji in po navadi uspešno odstrani tujek, še preden pride do zapletov pri majhnih otrocih.

Preberite še:

Komentarji: