Zidanšek že odšel, Tonin ponudil odstop, Desus najslabše pod Erjavcem (FOTO)

Veliko veselja je pri stranki Alenke Bratušek in pri Slovenski nacionalni stranki, saj sta se prebili v parlament.
Fotografija: Matej Tonin: Ker nisem dosegel želenega rezultata, sem ponudil odstop. FOTO: Matej Družnik
Odpri galerijo
Matej Tonin: Ker nisem dosegel želenega rezultata, sem ponudil odstop. FOTO: Matej Družnik

Ljubljana - Mateja Tonina, predsednika NSi, ni bilo pred novinarje tri ure in pol po zaprtju volišč, čeprav so ga na sedežu stranke pričakovali in iz trenutka v trenutek napovedovali, da bo stopil pred javnost že prej. Kaže, da je imel zaradi volilnega rezultata težave. Ko je končno prišel, je povedal, da je organom stranke ponudil svoj odstop. »Verjamem, da ga bo svet stranke sprejel,« je dejal Matej Tonin.



Člani stranke, ki so bili v času preštevanja volilnih glasov z novinarji, so izjavljali, da so z rezultati zadovoljni: NSi je pridobila dva poslanska sedeža in povečala volilni rezultat za poldrugi odstotek glasov. Namesto 5,6 odstotka volivcev, kolikor jih za NSi glasovalo leta 2014, so tokrat dobili 7,1 odstotka glasov. V celoti se je NSi uvrstila na šesto mesto med 25 strankami.

 

Pri NSi beseda nekaj velja


Vendar pa so, kot kaže, v NSi pričakovali boljši rezultat. Tonin je že pred zaprtjem volišč za eno izmed televizij izjavil, da bo odstopil, če ne bodo dobili vsaj deset poslanskih mest. To se ni zgodilo, dobili so jih sedem. »Veliko strank, razpršeni glasovi, zverinjak v volilni kampanji,« je opisal Tonin razloge za slabši volilni rezultat, kot so ga pričakovali. Zamenjave predsednice stranke Ljudmile Novak tri mesece pred volitvami ne vidi kot razlog za slabši rezultat, saj rezultat so vendarle izboljšali. A vendarle ne tako, »da nobena vlada ne bo mogla brez NSi,« kot je napovedal pred volitvami. Še vedno pa: »Brez NSi v vladi ne bo razvojne vlade.«



Lojze Peterle, evropski poslanec, je o napovedanem odstopu Tonina dejal: »Pri nas v stranki beseda nekaj velja. Tonin je bil jasen v svoji izjavi, a volilni rezultat bo treba analizirati in videti, ali je odstop smiseln.«

O sestavi nove vlade pa je Peterle povedal: »Glede na sedanji volilni rezultat bo težko sestaviti pomladno, desno koalicijo. Dobro je, da je pomladna desnica dobila več kot 30 odstotkov, kar preprečuje ustavno večino. A tudi levici ne bo lahko sestaviti vlade. Vesel sem, da je Nova Slovenija pridobila dva poslanca. Mi bomo v tisti koaliciji, kjer bomo lahko uresničevali svoj program.«

Lojze Peterle v volilnem šštabu stranke NSi. FOTO: Blažž Samec
Lojze Peterle v volilnem šštabu stranke NSi. FOTO: Blažž Samec

 

Desusu polovica manj kot leta 2014


Vodstvo stranke Desus in njeni simpatizerji volilne izide že tradicionalno pričakujejo v gostišču Livada. Med njimi so podpredsednik in poslanec Franc Jurša, ki navkljub drugačnim napovedim ponovno kandidira, popevkar Lado Leskovar, poslanec Primož Hainz in minister za zamejce in Slovence po svetu Gorazd Žmavc. Zraven je tudi nekdanji košarkar Saša Dončić.



Dobro razpoložen predsednik stranke Karl Erjavec je bil ob svojem prihodu, pol ure pred zaprtjem volišč, deležen stoječih ovacij. Zadnja anketa, ki jo je za Delo opravila Mediana, je stranki sicer namerila 5,1 odstotka podpore, kar je polovica manj, kot so prejeli na zadnjih volitvah leta 2014. Dejal je, da so bile letošnje volitve zahtevne, saj so se nanj in na stranko ves čas vrstili napadi. Poleg tega pa je na volitvah nastopilo rekordno število strank in list.

Karel Erjavec pravi, da so se nanj in na stranko ves čas vrstili napadi. FOTO: Tomi Lombar
Karel Erjavec pravi, da so se nanj in na stranko ves čas vrstili napadi. FOTO: Tomi Lombar

 

Erjavec precej razočaran


Rezultate so v stranki pričakali v tišini, nekaj več kot pet odstotkov na vzporednih volitvah je zbrane simpatizerje Desusa, ki so na zadnjih volitvah prejeli dvakrat več glasov, presenetil. Erjavec je, vidno razočaran, najprej poudaril, da je treba počakati na uradne rezultate državne volilne komisije, toda tudi po tem Desus ni dobil več glasov.


 

Zelo vesela Alenka Bratušek




Zelo nasmejani so v stranki Alenke Bratušek, potem ko so dobili 5,5 odstotka glasov. »Kaže, da bomo cilj, to je več kot pet odstotkov glasov, dosegli,« je dejala.

»Zdravstvo, upokojenci, mladi ter Slovenija brez groženj in brez izključevanja je naš cilj in verjamem, da bo Slovenija dobila vlado, ki bo vse to lahko zelo dobro naredila. Ljudje nas podpirajo v našem boju. Očitno so volivci zaupali našim besedam, da trdo delamo za lepšo prihodnost. Pustimo času čas. Slovenija lahko dobi levo sredinsko vlado,« je še pristavila. »Težko bomo šli v vlado z Janezom Janšo, saj njegova stranka ne spoštuje človekovih pravic.«

Alenka Bratušek: Ljudje nas podpirajo v našem boju. FOTO: Blažž Samec
Alenka Bratušek: Ljudje nas podpirajo v našem boju. FOTO: Blažž Samec

 

Navdušenje pri Jelinčiču


Z zmagoslavnimi vzkliki so navdušeni pri Slovenski nacionalni stranki (SNS), ki se vrača v parlament. V ospredju je Zmago Jelinčič, veliki povratnik: »Hvala vsem, ki so nam dali glasove in tudi njihovim družinskim članom. Ljudje so vedeli, da moramo prit v parlament, če želimo rešiti Slovenijo.«

In kaj je pretehtalo, da je SNS spet nazaj? »Pretehtalo je to, da nas v zadnjih letih ni bilo v parlamentu. Videli so, da manjkamo, saj ostali v miru kradli po vsej Sloveniji,« je rekel Jelinčič, ki o pogovorih o koaliciji še ne razmišlja: »Saj še ni ponedeljek, pa me že sprašujete o tem.«
 

Marko Zidanšek ni več predsednik SLS


Brez uvrstitve v parlament so ostali pri Slovenski ljudski stranki (SLS), zato je njen predsednik Marko Zidanšek že odstopil. »Močno smo delali na teh volitvah. Imeli smo jasen cilj, da gremo v parlament, kar nam ni uspelo, zato sem odstopil. Kaj je bilo narobe, bo povedala analiza,« je rekel Zidanšek. »Težko bo novemu mandatarju, da sestavi koalicijo. Želim si, da bodo stranke presegle svoje okvirje za trdno vlado. Vladanje bo vsekakor zelo težko.«

Več iz te teme:

Komentarji: