Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Svet

Evropsko orožarsko podjetje kljub sankcijam prodaja bombe Izraelu

Izrael je z bombami ubijal tudi otroke. Sankcije sicer obstajajo, a so zaradi razvejenosti podjetij neuporabne.
Rakete GBU-39 v Izrael prek programa vojaške pomoči pošiljajo ZDA. FOTO: Jalaa Marey/AFP
Rakete GBU-39 v Izrael prek programa vojaške pomoči pošiljajo ZDA. FOTO: Jalaa Marey/AFP
L. Š.
17. 7. 2025 | 10:45
17. 7. 2025 | 11:25
5:16

Kljub temu da je britanska vlada delno ustavila izvoz orožja v Izrael, preiskava časopisa The Guardian razkriva, da ključni deli bomb, uporabljenih v Gazi, prihajajo iz ZDA, a dobički gredo skozi MBDA UK.

MBDA, največji evropski proizvajalec raket, prek svoje ameriške podružnice MBDA Inc. s sedežem v Alabami proizvaja t. i. krila za bombe GBU-39. Gre za vodena letalska streliva, ki jih proizvaja Boeing in so bila množično uporabljena v izraelskih zračnih napadih. Krila omogočajo, da bomba leti proti cilju z veliko natančnostjo.

image_alt
Kakšne ekonomske koristi prinaša genocid

Novinarji Guardiana so našli 24 primerov napadov s civilnimi žrtvami, v katerih so bile uporabljene rakete GBU-39. V vsaki izmed teh so bile žrtve tudi otroci. Večina napadov je potekala ponoči, brez predhodnih opozoril, napadene pa so bile šole in zavetišča tistih, ki so bežali pred vojno.

V 24 preučenih primerih so izraelske oblasti šestnajstkrat napadle šole. FOTO: Eyad Baba/AFP
V 24 preučenih primerih so izraelske oblasti šestnajstkrat napadle šole. FOTO: Eyad Baba/AFP
 

Skupno je v preiskovanih 24 primerih umrlo več kot 500 ljudi, od tega vsaj sto otrok, šestnajstkrat so izraelske oblasti napadle šole. 

Rakete GBU-39 v Izrael prek programa vojaške pomoči pošiljajo ZDA. Rakete ZDA kupijo neposredno od podjetja Boeing, od začetka Izraelove agresije jih je bilo odposlanih več kot 4800. 

Sankcije so zaradi razvejenosti podjetij neuporabne 

Za podjetja MBDA Inc., ki proizvaja krila, ni javno vidnih financ in dobičkov. Celotna združba MBDA pa je leta 2024 ustvarila za tri milijarde in pol prihodkov. 

Čeprav je proizvodnja komponent potekala v ZDA, se prihodki ameriške podružnice prelivajo v britanski oddelek MBDA UK s sedežem v Hertfordshiru. Od tam se dobički prenesejo na matično skupino MBDA s sedežem v Franciji, ki je v lasti treh evropskih velikanov obrambne industrije: BAE Systems (Velika Britanija), Airbus (Francija) in Leonardo (Italija). Leta 2024 je skupina razdelila več kot 400 milijonov evrov dividend svojim delničarjem.

image_alt
Orožje in denar: kako bodo trije odstotki BDP vplivali na EU in Slovenijo

Britanski zunanji minister David Lammy je septembra 2024 začasno ustavil 29 izvoznih dovoljenj za orožje, s katerim bi Izrael lahko kršil mednarodno humanitarno pravo. Vendar prepoved velja le za izvoz iz Velike Britanije, ne pa tudi za delovanje povezanih podjetij v tujini, kot je MBDA Inc. v ZDA.

Britanski zunanji minister David Lammy je začasno ustavil 29 izvoznih dovoljenj za orožje, vendar prepoved velja le za izvoz iz Velike Britanije. FOTO: Roslan Rahman/AFP
Britanski zunanji minister David Lammy je začasno ustavil 29 izvoznih dovoljenj za orožje, vendar prepoved velja le za izvoz iz Velike Britanije. FOTO: Roslan Rahman/AFP

Podjetje MBDA je za Guardian potrdilo, da ima pogodbo z Boeingom za dobavo kril za GBU-39, in zatrdilo, da deluje »v skladu z vsemi veljavnimi nacionalnimi in mednarodnimi zakonodajami glede izvoza orožja v državah, kjer posluje«. Kljub temu se porajajo resni pomisleki o etični odgovornosti podjetja v času oboroženega konflikta.

Strokovnjaki opozarjajo, da je dobavna veriga za orožje, kot je GBU-39, izjemno razvejena, kar omogoča podjetjem, da se izognejo omejitvam posameznih držav. Čeprav britanska vlada nima zakonskih vzvodov za ustavitev izvoza iz ameriških tovarn, lahko podjetja sama izberejo etično držo. Organizacije, kot je Campaign Against the Arms Trade, pozivajo k prodaji ameriške podružnice ali vsaj k prostovoljni prekinitvi sodelovanja pri oskrbi izraelske vojske.

Genocid se nadaljuje, ker je dobičkonosen

V poročilu posebne poročevalke ZN za človekove pravice v zasedenih palestinskih ozemljih Francesce Albanese je bilo poudarjeno, da je vojna v Gazi za številna podjetja postala donosna. »Zmeraj bolj je jasno, zakaj se genocid nadaljuje: ker je za marsikoga dobičkonosen,« je zapisala. Čeprav MBDA in Boeing v poročilu nista neposredno omenjena, Albanese opozarja, da so tovrstne ugotovitve šele »vrh ledene gore«.

image_alt
Univerza v Ljubljani se odziva na navedbe Francesce Albanese

Podjetja naj bi po smernicah ZN izvajala redno skrbno presojo vpliva na človekove pravice in svojo dejavnost prilagodila razmeram v času spopadov. V svojem kodeksu etike MBDA izrecno navaja »zavezanost preprečevanju neposrednih in posrednih negativnih vplivov na človekove pravice«. Kljub temu v podjetju za Guardian niso želeli pojasniti, ali so razmišljali o prodaji ameriške enote ali prenehanju sodelovanja v dobavi komponent za izraelske oborožene sile.

V luči konflikta in vse glasnejših mednarodnih pozivov k odgovornosti podjetij je vprašanje etične drže korporacij, kot je MBDA, vse bolj pereče. Čeprav delujejo znotraj zakona, je delovanje znotraj višjih etičnih standardov sporno. 

Sorodni članki

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine