Borrell: Gaza je največje pokopališče na prostem

Izrael je napadel Al Šifo, ker da bolnišnico uporabljajo visoki pripadniki Hamasa.
Fotografija: Izrael je že večkrat obtožil Hamas, da iz bolnišnic in zdravstvenih centrov vodi vojaške operacije, in od začetka vojne je vojska podobne operacije kot v Al Šifi izvedla v že več bolnišnicah. FOTO: Vanessa Rubilar/Reuters
Odpri galerijo
Izrael je že večkrat obtožil Hamas, da iz bolnišnic in zdravstvenih centrov vodi vojaške operacije, in od začetka vojne je vojska podobne operacije kot v Al Šifi izvedla v že več bolnišnicah. FOTO: Vanessa Rubilar/Reuters

Visoki zunanjepolitični predstavnik EU Josep Borrell je danes znova opozoril na katastrofalne humanitarne razmere v Gazi in pozval k ukrepanju, da bi potrebna pomoč prišla do ljudi v palestinsko enklavo. Kot je dejal ob začetku zasedanja zunanjih ministrov v Bruslju, je Gaza danes »največje pokopališče na prostem za več deset tisoč ljudi«.

»Gaza je bila pred vojno največji zapor na prostem. Danes je največje pokopališče na prostem za več deset tisoč ljudi, in tudi pokopališče za mnoga najpomembnejša načela humanitarnega prava,« je opozoril Borrel.

V luči humanitarne stiske v Gazi je Borrell opozoril, da se »na egiptovski strani meje hrana že mesece nabira v zalogah, medtem ko na drugi stani ljudje umirajo od lakote. To je nekaj, kar zahteva ukrepanje, ne samo izražanje skrbi,« je menil.

Humanitarne razmere v Gazi bodo sicer ena od tem v okviru razprave zunanjih ministrov EU, ki bodo na današnjem zasedanju govorili o razmerah na Bližnjem vzhodu in posledicah vojne med Izraelom in palestinskim islamističnim gibanjem Hamas.

Borrell je pojasnil, da ne gre za vprašanje popolne začasne prekinitve sporazuma, ampak za »politično dimenzijo« sporazuma, ki temelji na spoštovanju humanitarnega prava. FOTO: Kenzo Tribouillard/AFP
Borrell je pojasnil, da ne gre za vprašanje popolne začasne prekinitve sporazuma, ampak za »politično dimenzijo« sporazuma, ki temelji na spoštovanju humanitarnega prava. FOTO: Kenzo Tribouillard/AFP

Borrell je izrazil upanje, da se bodo ministri sporazumeli o skupnem stališču glede Gaze pred zasedanjem evropskega sveta, ki bo ta konec tedna v Bruslju. Z evropskim komisarjem za krizno upravljanje Janezom Lenarčičem pa bosta ob koncu današnjega zasedanja objavila skupno izjavo o humanitarnih razmerah v Gazi.

Tudi belgijska zunanja ministrica Hadja Lahbib, ki trenutno predseduje Svetu EU, je danes pozvala k ukrepanju. »Ne moremo ostati pasivni glede razmer v Gazi,« je menila in se zavzela za »popolni dostop« humanitarne pomoči v enklavo.

Ministri bodo danes razpravljali tudi o špansko-irski pobudi za preučitev sporazuma med EU in Izraelom, predvsem ali slednji izpolnjuje svoje obveznosti na področju človekovih pravic. Borrell je pojasnil, da ne gre za vprašanje popolne začasne prekinitve sporazuma, ampak za »politično dimenzijo« sporazuma, ki temelji na spoštovanju humanitarnega prava.

V okviru razprave o Bližnjem vzhodu bodo ministri, med njimi vodja slovenske diplomacije Tanja Fajon, govorili tudi o uvedbi sankcij proti izraelskim naseljencem, ki izvajajo nasilje nad Palestinci za zasedenem Zahodnem bregu, ter o dodatnih sankcijah proti pripadnikom Hamasa. Borrell je izrazil upanje, da bodo ministri danes dosegli politični dogovor za oboje.

Napad na bolnico Al Šifa

Izraelska vojska je danes sprožila novo operacijo na območju bolnišnice Al Šifa, največje v Gazi, od koder očividci poročajo o paniki, prisotnosti tankov in zračnih napadih na okoliška poslopja. Vojska trdi, da gre za natančno usmerjeno operacijo, ki temelji na obveščevalnih podatkih, da bolnišnico uporabljajo visoki pripadniki Hamasa.

Očividci poročajo o paniki, prisotnosti tankov in zračnih napadih na okoliška poslopja bolnišnice Al Šifa. FOTO: Kosay Al Nemer/Reuters
Očividci poročajo o paniki, prisotnosti tankov in zračnih napadih na okoliška poslopja bolnišnice Al Šifa. FOTO: Kosay Al Nemer/Reuters

Izrael po poročanju francoske tiskovne agencije AFP zagotavlja, da njihovi vojaki operacijo izvajajo v le nekaterih delih bolnišnice, kjer so se po njihovem prepričanju na novo organizirali pripadniki islamističnega gibanja Hamas ter od tam izvajali napade.

image_alt
Netanjahu odobril načrt vojaške operacije v Rafi

Vojaki se, kot zatrjujejo, zavedajo pomena previdnega delovanja in ukrepov, s katerimi se izogniti škodi bolnikom, civilistom in medicinskemu osebju. Da bi olajšali komunikacijo, je vojska na območje napotila govorce arabščine, so še navedli in dodali, da ni potrebe po evakuaciji, poročajo tuje tiskovne agencije.

Odrejena evakuacija

Medtem ko so sprva zagotavljali, da ni potrebe po evakuaciji, so pozneje sredi spopadov, ki so se vneli na območju, izdal poziv vsem v bolnišnici in njeni okolici, naj odidejo.

»Da bi ohranili svojo varnost, morate nemudoma zapustiti območje,« je na omrežju X zapisal tiskovni predstavnik vojske Avičaj Adrae. Vsem prisotnim je naročil, naj se napotijo proti zahodu in nato južno na »humanitarno območje«.

Hamasova vlada na območju Gaze je operacijo obsodila, češ da je vdor v bolnišnico s tanki, droni, orožjem in streljanjem vojni zločin in kršitev mednarodnega humanitarnega prava.

Izrael zagotavlja, da njihovi vojaki operacijo izvajajo le na omejenem območju bolnišnice. FOTO: Kosay Al Nemer/Reuters
Izrael zagotavlja, da njihovi vojaki operacijo izvajajo le na omejenem območju bolnišnice. FOTO: Kosay Al Nemer/Reuters

Izraelska vojska je operacijo v Al Šifi, kamor so se na begu z domov zatekli tisoči Palestincev, ob številnih kritikah iz tujine izvedla že novembra. Glede na lastne navedbe so takrat našli orožje in drugo vojaško opremo, pa tudi podzemni predor, kjer naj bi Hamas v preteklosti zadrževal talce. Hamas je vse navedbe zanikal.

Izrael je sicer že večkrat obtožil Hamas, da iz bolnišnic in zdravstvenih centrov vodi vojaške operacije in od začetka vojne je vojska podobne operacije kot v Al Šifi izvedla v že več bolnišnicah.

Izrael je ofenzivo na Gazo sprožil po napadu vdoru Hamasa na izraelsko ozemlje 7. oktobra lani, v katerem so njegovi pripadniki ubili okrog 1160 ljudi, večinoma civilistov, in zajeli 250 talcev. V Gazi naj bi jih ostajalo okrog 130, a 33 jih je domnevno mrtvih.

image_alt
Število ubitih v Gazi preseglo 31.000, humanitarna kriza se zaostruje

Da bi Izrael uničil Hamas, je v nenehnem bombardiranju in siloviti kopenski ofenzivi doslej ubil najmanj 31.645 ljudi, med katerimi je po podatkih oblasti v Gazi večina žensk in otrok. To noč je bilo v napadih po vsej enklavi ubitih več deset ljudi, še piše AFP.

Preberite še:

Komentarji: