Pozdravljeni!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Polet

DAVID PLEŠE NA PRIZORIŠČU SLOVENSKE IRONMAN POLOVIČKE

ni podpisa
ni podpisa
Polona Strnad
7. 9. 2018 | 12:09
9:04

David Pleše je že nekaj let najboljši slovenski triatlonec. Na serijah dolgih triatlonov nastopa od leta 2012, skupno je nastopil na triindvajsetih Ironmanih. Edini Slovenec je, ki je zmagal na tekmi Ironman med profesionalci in se kot profesionalec že štirikrat uvrstil na Svetovno prvenstvo na Havaje.  Zadnja štiri leta nastopa za ekipo Bahrain Endurance 13, ki mu sploh pozimi omogoča ugodnejše razmere za trening. Pomlad in poletje zanj predstavljata višek tekmovalne sezone, ko si mora na različnih prizoriščih po svetu priboriti nastop na Svetovnem prvenstvu v Koni na Havajih, ki bo letos 13. oktobra.

David se je pred dnevi ustavil v Kopru, prizorišču slovenske Ironman polovičke IRONMAN 70.3 Slovenian Istria. Kljub natrpanemu urniku in želji po druženju z ženo Nušo in hčerko Elo si je vzel čas tudi za nas; povprašali smo ga o njegovih tekmovalnih ciljih in o slovenski Ironman polovički.

 

ni podpisa
ni podpisa

 

David, za kaj se trenutno pripravljate in kakšni so vaši načrti za letošnjo sezono?

»V Kopru ostajam dva dni, a bom opravil  vse treninge, ki jih imam v načrtu. 31. maja odhajam v Avstralijo, kjer bom 10. junija nastopil na Ironmanu. V letošnji sezoni je to po polovičkah v Bahrainu in Dubaju ter Ironmanu v Texasu moj četrti nastop, na katerem si zaradi narave državnega prvenstva in dvojnih točk obetam čim večji izkupiček. Vesel bi bil, če bi mi jih uspelo zbrati toliko, da bi bil že na dveh tretjinah poti na Havaje. Vsako leto je večja konkurenca in vedno težje se je uvrstiti na Svetovno prvenstvo, ampak upam, da mi bo uspelo. Do končnega seštevka potrebnih točk pa bom nastopil še na Ironmanu v Celovcu in po potrebi tudi v Zürichu.«  

Že četrto leto na dolgih triatlonih nastopate za klub Bahrain Endurance 13, a pod slovensko zastavo. Zakaj selitev v tujino?

»Vsak športnik išče najboljše pogoje za trening. V zimskem obdobju sem tako vedno moral iz Slovenije nekam na toplo, po navadi sem hodil trenirat v Istro, včasih tudi k bratu na Florido. Nekateri trenirajo  na Kanarskih otokih. Sam grem zadnja leta v Bahrain, kjer so temperature med 15 in 25 stopinj, kar je za vzdržljivostnega športnika idealno. V Bahrainu imam na razpolago 50-metrski bazen, za kolo imam odlične pogoje, ceste so super, široke, veliko bolj varne kot pri nas in brez prometa. Imamo tudi 10-kilmetrski krog, ki je namenjen izključno kolesarjem in tekačem in kjer lahko treniram tudi ponoči, kar je zaradi visokih temperatur čez dan res super. Hkrati pa gradijo tudi 60-kilometrski krog, ki bo izoliran od ostalega prometa in bo namenjen kolesarjem. Včasih pa tečem tudi v puščavi ali na dveh štadionih, ki sta na razpolago. Imam odlične pogoje za trening. 
V ekipi nas je trinajst, iz različnih držav. In tudi različno treniramo, Avstralci npr. zaradi dobrih vremenskih pogojev trenirajo doma. Sami izbiramo, kje treniramo, glede na pogoje za trening, vsak pa je  dobrodošel v Bahrainu. Nimamo nekih skupnih planov treninga, tako imam tudi jaz svojo ekipo. Sodelujem z Red Bullom iz Avstrije in z Urošem Velepcem, hkrati pa sem se v štirinajstih letih treniranja triatlona tudi sam že veliko naučil.«

 

ni podpisa
ni podpisa

 

Ob vesteh iz Bahraina, kjer je poleg vas tudi veliko slovenskih poklicnih kolesarjev in trenerjev v ekipi Bahrain Merida, z zanimanjem spremljamo sodelovanje s tamkajšnjim princem Nasserjem bin Hamado Al Khalifom.  Kakšen je vajin odnos?

»Princ je pravi lider, je človek, ki kar reče, tudi naredi. Nikoli ga ne boš slišal reči, da česa ne more. Vedno se kar se da potrudi, ne glede na to, za katero področje gre. Princ Nasser je tudi izrazito družinski človek, ima hčerko in sinova dvojčka. Midva sva prijatelja na treningih, skupaj trenirava, kadar lahko, o ostalih zadevah pa se niti ne pogovarjava.  Princ ima zelo zaseden in nepredvidljiv urnik, včasih pa nama vendarle uspe in skupaj odpeljeva kako dolgo kolo ali pa tečeva skupaj. Včasih tudi posebej organizira kakšne trening tekme, kjer se triatlona udeležijo tudi domačini.  Morje imamo čisto zraven, ceste zaprejo za promet in vzpostavijo varovano kolesarsko progo in tudi to je izvrsten trening.
Odkar je princ v triatlonu, so pogoji za ta šport v Bahrainu vedno boljši. Domačini se prej niso zanimali za šport, zdaj pa je ozaveščenost o njegovem pomenu, tudi kot o rekreaciji, vedno večja. Tako imamo skoraj vsak teden kakšno tekmo, akvatlon, duatlon, tudi daljši triatlon. Tudi možnosti za treninge je vedno več, tako za domačine kot za tujce. Če je bil Bahrain včasih znan le po konjskih dirkah, se zdaj športno močno razvija, vedno več domačinov se ukvarja s športom, s tem pa se veča tudi ozaveščenost o zdravi prehrani in zdravem načinu življenja.«

Torej vam ni žal, da ste sprejeli možnost treniranja v Bahrainu?

»Velikokrat slišim, da Bahrain, tako v triatlonu kot v kolesarstvu, kupuje tekmovalce in na ta način dosega uspehe. Roko na srce: če bi mi Slovenija dala takšne možnosti za trening, bi jih takoj sprejel. Tako pa se mi zdi povsem razumljivo, da sem v Bahrainu. Športnik ima pet let za tisto najbolj intenzivno kariero in v Sloveniji ne bi imel takih možnosti. Pozimi bi tako ali tako moral iti nekam na priprave, tako pa sem vesel, da lahko treniram v Bahrainu.«

Kot  profesionalec na prvi slovenski Ironman polovički ne boste mogli nastopiti, ker je prva izvedba namenjena le rekreativcem. Kljub temu pa gotovo tudi vam veliko pomeni to, da Ironman serija prihaja v Slovenijo?

"Koprska polovička je enkraten dogodek za Slovenijo in za njeno promocijo.  Ironman serija ponuja najbolj znane in organizirane triatlone po vsem svetu in pomeni najvišji možni standard v triatlonu glede organizacije. Na štartu prireditev je 2500 tekmovalcev. Triatlon je najbolj rastoči šport na svetu, ogromno novih članov vsako leto pristopi vanj. V resnici gre za svetovni trend. Ljudje se vedno bolj zavedajo zdravega načina življenja in večina jemlje to kot rekreacijo. Hkrati pa radi hodijo na tekmovanja v druge države, tako bodo prišli tudi v Koper. Za razvoj slovenske prireditve mora ob triatlonu potekati  čim več spremljevalnih dejavnosti, ki bodo zanimive za družine, tako kot je npr.  Ironkids za otroke, da bodo udeleženci ostali cel vikend. Mislim, da je tretji vikend v septembru zelo primeren datum, takrat so družine že s počitnic in triatlonci komaj čakajo, da se preskusijo in spoznajo, kako dobro so trenirali.«

ni podpisa
ni podpisa

 

Kako pa sprejemate mesto izvedbe, se vam Koper zdi primeren za izvedbo triatlona?

»Koper se mi zdi super mesto za tak dogodek, možnosti za izvedbo so res dobre. Plavalni del bo potekal v samem centru mesta in lahko si ga bo ogledalo veliko gledalcev. Kolesarski del je zelo razgiban, tekmovalci  si ga bodo zapomnili, trasa v  enem krogu pa ne dopušča srečevanja kolesarjev, zaradi česar je proga bolj varna. Tekaški del je zaprt za ves promet in izpostavi pridobitev Kopra, za promet zaprto cesto od Kopra do Izole. Kot promenada bo, trije krogi po ravnini bodo omogočali veliko okrepčevalnih postaj in navijačev.«

 

ni podpisa
ni podpisa

 

Nekateri se že celo sezono pripravljajo na tekmo, spet drugi pa o nastopu šele razmišljajo. Kaj menite, se lahko tudi ti slednji še prijavijo na nastop septembra?

»Velika večina ljudi nekako obvlada kolesarjenje in tek,  težave ima s plavanjem. Čas počitnic bo in če grejo na morje, naj vsak dan odplavajo 5-10 minut, septembra bodo lahko preplavali tudi polovični Ironman. Na tekmi lahko plavajo tudi žabico, tudi jaz sem tako začel. In to sploh ni slabo, saj na ta način prihraniš moči za naslednji dve disciplini, kolo in tek. Menim, da če danes kdo začne, se še vedno lahko pripravi na septembrsko preizkušnjo: na teden dvakrat pol ure plava, dvakrat pol ure teče in gre dvakrat do trikrat za uro in pol na kolo. Če si nekaj želiš, se da!«

Časa je torej dovolj, pogojev za trening tudi. Včasih je pomembno sodelovati in za takšno preizkušnjo, kot je polovični Ironman v Kopru, to gotovo velja. Mi vam bomo še naprej pomagali, z nasveti za trening, spodbudo in zanimivimi predstavitvami. Če je kdo v skrbeh za kolesarski del, ki dobiva oznake zahtevnejši in se po zadnji spremembi sešteva v 1412 skupnih višinskih metrov na devetdesetih kilometrih, pa še to, da bomo prav ta del v Poletu v prihodnjih dneh še natančneje predstavili. In ga za vas tudi prepeljali z enim naših najuspešnejših kolesarjev. 

Uspešen trening vam želim!

 


 

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine