Pozdravljeni!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Razno

Lutkarska pot na Ljubljanski grad

Sprehod od lutkovnega gledališča do muzeja lutk je posebno doživetje.
Postavili so ptičje krmilnice in gnezdilnice. Foto: Miha Fras
Postavili so ptičje krmilnice in gnezdilnice. Foto: Miha Fras
Primož Hieng
12. 1. 2021 | 22:17
3:42
Lutkovno gledališče Ljubljana (LGL) je v sodelovanju z Mestno občino Ljubljana (MOL) na pešpoti na Ljubljanski grad postavilo ptičje krmilnice in gnezdilnice, začetek poti pa opremilo z liki iz živalskega sveta. »Prepričani smo, da je pomemben korak k zavedanju in spoštovanju našega okolja opazovanje in spoznavanje narave, zato vabljeni na sprehod,« so sporočili iz lutkovnega gledališča.
V Lutkovnem muzeju Foto: Primož Hieng
V Lutkovnem muzeju Foto: Primož Hieng

V zadnjih letih je vse bolj očitna usodna povezanost človeka z naravo. Nepremišljeno izkoriščanje narave je marsikje povzročilo nepopravljivo škodo, in tega se vse bolj zavedamo, ker je ogroženo preživetje človeka – še posebno prihodnjih rodov. Nedvoumno jasno je, da moramo spremeniti odnos do okolja.

»LGL v svojem delu že vrsto let večplastno naslavlja to problematiko – od trajnostne uporabe materialov za predstave do vsebin, s katerimi predstave nagovarjajo občinstvo,« pravijo v gledališču. »Leto 2020 sta tako zaznamovali dve premieri v režiji Tina Grabnarja, ki nagovarjata občinstvo različnih starosti s tematiko našega odnosa do okolja. Za otroke smo v začetku leta v sodelovanju s Slovenskim mladinskim gledališčem premierno uprizorili predstavo Nebo nad menoj, jeseni pa smo v sodelovanju z zavodom Flota s predstavo Tihožitje nagovorili starejše občinstvo. V obeh je izpostavljena usodna vloga človeka (družbe) v krojenju okoljskih sprememb.«
Sprehod se začne pri lutkovnem gledališču. Foto: Miha Fras
Sprehod se začne pri lutkovnem gledališču. Foto: Miha Fras

Prvi korak k zavedanju in spoštovanju našega okolja je opazovanje in spoznavanje narave okrog nas, še dodajajo v LGL. »Naše glavno mesto se ponaša z visokim deležem zelenih površin, v mestu opazno izstopa Grajski grič, ki meščanom in obiskovalcem omogoča hiter umik iz urbanega vrveža med zelene krošnje. Leta 2019 je Mestna občina Ljubljana uredila novo pešpot na Ljubljanski grad, ki poteka ob vzhodni strani LGL in jo poimenovala Lutkarska pot. V gledališču smo se v sodelovanju z Društvom zelenih nadzornikov Ljubljana odločili opremiti Lutkarsko pot z likovnimi elementi, ki povezujejo domišljijski svet s podobami iz narave.«


V dneh pred novim letom so opremili spodnji del poti, kjer so namestili krmilnice in gnezdilnice za ptice, ograje pa krasijo liki – živalske silhuete. »Gre za likovne rešitve ilustratorke Zale Kalan, ki kot lutkovna restavratorka in konservatorka dela v LGL. Lutkarska pot se začne s silhuetami in nadaljuje s ptičjimi hišicami. Upodobljene so živali in domišljijski liki, nekatere najdemo v predstavah LGL, nekatere pa zgolj burijo domišljijo in se morda znajdejo v zgodbah in predstavah v prihodnje. Sprehod od LGL do Lutkovnega muzeja na Ljubljanskem gradu je tako svojevrstno doživetje, ki je posvečeno lutkovnim umetnikom, ki so z gledalci že delili ali pa še bodo svoje domišljijske svetove, hkrati pa nam omogoča opazovanje različnih vrst ptic, ki domujejo na tem območju. Najpogosteje lahko vidimo veliko sinico, močvirsko sinico, plavčka, brgleza, domačega in poljskega vrabca, liščka, zelenca in velikega detla,« so še sporočili iz LGL.


Darilo gledališča mestu sta na silvestrovo lanskega leta v uporabo predala direktor Lutkovnega gledališča Ljubljana Uroš Korenčan ter podžupan Mestne občine Ljubljana in predsednik Društva zelenih nadzornikov Ljubljane Janez Koželj

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine