Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Razno

Prva okužba pričakovana, a kljub temu preglavice

Novi koronavirus: Nulti pacient v tesnejšem stiku z okoli 30 ljudmi Če sumite okužbo, zdravnika pokličite
Izjava za javnost Vlade Republike Slovenije ob izbruhu koronavirusu v Sloveniji, v Ljubljani, Slovenija, 5. marca 2020. [Vlade,koronavirus,bolezni,epidemije,izjave] Foto Uroš Hočevar
Izjava za javnost Vlade Republike Slovenije ob izbruhu koronavirusu v Sloveniji, v Ljubljani, Slovenija, 5. marca 2020. [Vlade,koronavirus,bolezni,epidemije,izjave] Foto Uroš Hočevar
11. 3. 2020 | 09:29
4:11
Ljubljana – Samo vprašanje časa je bilo, kdaj bomo okužbo z novim koronavirusom potrdili tudi pri nas. Čeprav smo ga pričakovali in so na državni ravni zatrjevali, da smo nanj pripravljeni, pa je neugodno presenetil. Okuženi z njim je namreč menil, da so njegove zdravstvene težave posledica poškodbe, zato je brez priporočenega predhodnega posvetovanja s strokovnjaki obiskal urgenco in zdravstveni dom.
Brigite Ferlič Žgajnar
Pred tem je bil s skupino Slovencev in tremi Hrvati na desetdnevnem motorističnem potovanju po Maroku, pri čemer je zadnje dni zaradi poškodbe preležal. V soboto je priletel na beneško letališče in se s kombijem GoOpti odpravil proti prestolnici.
Po tem, ko je v sredo obiskal ZD Vič Rudnik, ga je ena od zdravnic napotila na vstopno točko za odvzem brisa. Čeprav je bila zaščitena, je zdravnica včeraj ostala doma, za naprej pa se bodo dogovarjali vsak dan sproti. Prostore zdravstvenega doma so kasneje razkužili in prezračili. Bolnika so hospitalizirali na ljubljanski infekcijski kliniki, njegovo stanje je stabilno.

Iskanje stikov

Glede na to, da je v ustanovah, ki jih je obiskal, fluktuacija ljudi zelo velika, se je zelo povišala možnost za nadaljnje okužbe. Javijo naj se vsi ljudje, ki so bili zraven, vendar naj ne delajo panike, so včeraj pozivali predstavniki države in stroke. »Za prenos bolezni je nujen tesnejši odnos z bolnikom, zato je majhna verjetnost, da ste se okužili. Dokler ste zdravi, odvzem brisa ni smiseln, bolezenski znaki pa so: kašelj, vročina, oteženo dihanje, okužba dihal …« je povedala Nina Pirnat, direktorica Nacionalnega inštituta za javno zdravje.
Kasneje so potrdili okužbo še pri dveh osebah, ki sta bili v tesnem stiku s prvim okuženim, pozno zvečer pa so potrdili še tri okužbe, ki pa naj ne bi bile povezane s prvimi.
Državna sekretarka Simona Repar Bornšek je povedala, da so okužbe pričakovane in da so vsi ukrepi potekali v skladu s protokoli, razen tega, da je bolnik prišel v zdravstveni dom brez predhodnega klica. Zato so zdaj zdravstvene ustanove opozorili, naj bodo pozorni tudi na bolnike, ki prihajajo primarno z drugimi težavami.
Predstojnica infekcijske klinike Tatjana Lejko Zupanc je poudarila, da so zdravstveni delavci pod velikim stresom, delati pa morajo v miru, v skladu s stroko in brez panike.
Zdravstveni dom Ljubljana je včeraj pred enoto na Metelkovi ulici namestil bivalnike. Tam bodo v prihodnjih dneh vzpostavili vstopno točko za bolnike iz ljubljanske regije, pri katerih sumijo na okužbo. V zabojnikih bodo tudi jemali brise pri teh bolnikih. Gre za eno izmed 16 točk, kjer bodo po navodilih zdravstvenega ministrstva obravnavali bolnike z novim koronavirusom. Po besedah direktorja ZD Ljubljana Rudija Dolšaka imajo po enotah ljubljanskega zdravstvenega doma trenutno dovolj zaščitne opreme.

Samozaščita kot rešitev

V vedno bolj poostrenih razmerah strokovnjaki svetujejo ljudem samozaščitno vedenje (higiena, izogibanje množicam ...), odpoveduje se tudi vse več dogodkov. V UKC Ljubljana bo do nadaljnjega zaprta tamkajšnja banka, ukinili so pouk in vaje za študente. Oči pa so zdaj uprte v ministra, od katerega nekateri strokovnjaki že od razglasitve izrednih razmer v Italiji pričakujejo, da bi vsaj obmejno območje v Sloveniji razglasil za ogroženega.
Kdor sumi, da je okužen z virusom, naj zdravnika naprej pokliče po telefonu, svetuje stroka, saj lahko virus širi tudi med potjo do zdravnika, nato v čakalnici, in ogroža vse zdravstvene delavce brez zaščite. Najosnovnejši ukrep za preprečitev okužbe je higiena rok, nekoliko večja oddaljenost od osebe, s katero se pogovarjamo, ter odmik od drugih, če zbolimo.

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine