Neomejen dostop | že od 14,99€
Ko je Jan Krikke kot mlad novinar prispel v Tokio, ga je presenetila moderna kakovost japonske estetike. »Bilo je natanko tako, kot da je Japonska predvidela evropsko modernistično umetnost in arhitekturo,« mi je dejal. To ga je spodbudilo k temu, da se je vrnil na Nizozemsko in študiral zgodovino zahodne in vzhodne umetnosti.
»Zakaj je zdaj na vrsti Kitajska?« To je bil naslov enega od esejev Jana Krikkeja, zaradi katerega sem pred nekaj meseci postala pozorna na tega nizozemskega publicista in novinarja. Krikke je večino življenja preživel izven Evrope, spoznanja o pomenu Azije za stoletje, v katerem živimo, pa si je pridobil na Japonskem. Dolga leta je bil dopisnik nizozemske tiskovne agencije iz te države, vse dokler se ni preselil v Tajsko, kjer živi še vedno in piše za več uglednih tednikov. Pri svojem delu se osredotoča predvsem na digitalno tehnologijo.
Za intervju sem ga zaprosila, potem ko sem prebrala njegovo knjigo Creating a Planetary Culture: European Science, Chinese Art, and Indian Transcendence, ki je izšla lansko poletje.
Celoten članek je na voljo le naročnikom.
Aktualne in poglobljene vsebine, ki vam pomagajo razumeti svet – za 14,99 EUR na mesec!
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Gospa Zorana odličen članek. RTV Slovenija bi morala narediti več oddaj z G.Zorano seveda z kompetentnim sogovornikom.
Zorana, odličen prispevek. Marsikaj bi bilo mogoče v tej sliki prihodnjega sveta dodati, npr. demografijo, ampak to ne zmanjšuje vrednosti prispevka. Tudi dela ne bo tako hitro konec. Mi, ki smo v industtiji, opažamo, da bolj ko robotiziramo in avtomatiziramo, bolj nam manjka delavcev. Tale del:»Evropi vlada politični razred, ki v srcu nima vedno tistega, kar bi bilo za Evropo najboljše.« Vse dokler atlantisti nadzorujejo vzvode moči, Evropa ne more kaj dosti narediti.", pa je naravnost dragulj. Ali ga je urednik, v tej psihozi vsesplošne samocenzure spregledal ali pa gre za znanilca sprememb?