Košarka

V Stožicah in Bonifiki po taktih gostiteljev

Petrol Olimpija in Sixt Primorska potrebujeta le še po eno zmago za uvrstitev v veliki finale lige Nova KBM.
Tadej Ferme (z žogo) je s trojkami načel Krko. Foto ABA
Eduardo Brozovič
9. 5. 2018 | 23:03
9. 5. 2018 | 23:04
6:50
Ljubljana – Petrol Olimpija in Sixt Primorska sta morali garati na 32 tekmah, da sta prišli do vlog prvih nosilcev končnice lige Nova KBM, danes pa sta se na hitro približali velikemu finalu. Prepričljivo sta namreč dobili uvodni etapi dvobojev do dveh zmag s košarkarji Rogaške in Krke, ki se bosta nadaljevala v soboto.

Slatinčani so v zadnjih dveh sezonah trn v petah Olimpijinih košarkarjev, saj so jih v tem času premagali kar šestkrat. Toda danes niso v Stožicah vodili niti za sekundo in s porazom s 13 točkami razlike so lahko na koncu celo zadovoljni. Že v uvodni četrtini so zaostali z 11:22, se v drugem delu sicer pobrali in se z nizom natančnih metov za tri točke povsem približali (38:37), nadaljevanje pa se je odvijalo po notah gostiteljev.

S koši Jordana Morgana (za dve 10:14) in Gregorja Hrovata (za tri 5:8) so v 31. minuti prišli do visoke prednosti 19 točk (74:55), po kateri so umirili ritem in omogočili tekmecu, da je pod vodstvom organizatorja Rashuna Davisa omilil poraz. Rogaška ima resda »krajše« moštvo, toda njeni košarkarji s klopi so tokrat prekosili Olimpijine s 35:22. Obe moštvi sta metali trojke 10:24 (41 %), stožiška zasedba pa je zato pri skokih prevladovala kar z 48:24 (Morgan in Hrovat po 8, Oliver 7), kar ji je omogočilo razvijanje nasprotnih napadov in 24 točk iz drugih priložnosti.

»Lahko smo zadovoljni z zmago in dejstvom, da smo ves čas nadzirali rezultat. V naši igri so se pokazale tudi nekatere slabosti, ki jih moramo odpraviti,« je bil po vodstvu z 1:0 v zgodnji ponovitvi lanskega finala zadovoljen Olimpijin trener Zoran Martič. Strateg Rogaške Damjan Novaković je bil bolj izčrpen: »Začeli smo preveč sramežljivo in premalo samozavestno ter zgrešili kar nekaj prostih metov in neoviranih poskusov. V drugi četrtini smo se zbrali in že pred glavnim odmorom skoraj izenačili. Tekma se je prelomila v tretji četrtini, ki smo jo izgubili s 16:26. Kot sem napovedal že pred tekmo, so Ljubljančani v trenutnih okoliščinah veliko boljši v skoku, saj se je poznalo, da Dragan Đuranović igra z virozo, Marvin Holcomb pa s poškodovano roko.«

Primorci s 14 trojkami

Sixt Primorska je pred začetkom končnice ostala brez svojega drugega najboljšega strelca Mirka Mulalića, a ji ni zmanjkalo ostrostrelcev. Že v prvem polčasu – po Krkinem vodstvu s 14:10 – sta potegnila Matic Rebec in Tadej Ferme, ki sta slednjič zadela vsak po štiri mete za tri točke, prav toliko kot krilni center Nejc Zupan. S 14 trojkami (s 35 poskusi – Krka 8:18), dobljenim skokom (37:34) in večjim naborom dejavnih mož so Koprčani v 16. minuti prišli do prednosti 39:25 in prebrodili krizne trenutke, med katerimi so jih Novomeščani resno ogrozili (49:44 in 67:63). Ferme je še enkrat zadel od daleč za 77:67, odločilne udarce za 88:69 pa sta zadala Zupan in Rebec, ki je s 27 točkami (za dve 7:10, za tri 4:11) izboljšal svoj najboljši strelski dosežek v letošnjem državnem prvenstvu ter krepko zasenčil svoja reprezentančna soigralca v Krkinem dresu Saša Zagorca in predvsem Žigo Dimca. Po osmih soočenjih v sezoni Primorci zdaj vodijo s 5:3 v zmagah.

Petrol Olimpija : Rogaška 92:79 (70:55, 44:39, 24:16)

Dvorana Stožice, gledalcev 1000, sodniki Vučković (Mb), Zupančič (Lj) in Krajnc (Limbuš).

Petrol Olimpija: Kastrati 4 (2:2), Oliver 10 (6:8), Špan 13 (4:4), Bubnić 5 (1:2), Morgan 24 (4:6), D. Lorbek 5, Hrovat 19 (2:2), McCarron 7, Begić 1 (1:4), Sanon 4; Rogaška: Kosič 10 (1:2), Davis 17 (1:4), Đuranović 2, Fon 8 (2:3), Nikolić 11 (1:1), Batur 8 (4:4), Pajić 9, Šantelj 6 (0:3), Holcomb 2, Drobnjak 6.

Sixt Primorska : Krka 88:71 (67:57, 47:35, 22:16)

Dvorana Bonifika, gledalcev 800, sodniki Krejić (Kr), Španič (Po) in Mlakar (Šk. Loka).

Sixt Primorska: Rebec 27 (1:1), Ferme (2:2), Čakarun 12 (4:7), Joksimović 1 (1:2), Kosi 4 (2:2), Zupan 13 (1:2), Hodžić 5, Vujasinović 4 (2:2), King (1:2), Glas 3; Krka: Marinelli 14 (2:2), Osolnik 3, Bratož 4, Cinac 7 (3:6), Dimec 5 (1:2), Đapa 5 (2:2), Jošilo 10 (1:3), Kovačevič 7 (1:1), Fifolt 5 (1:2), Zagorac 11 (2:5).

Drugi tekmi – sobota, 12. t. m.: Krka – Sixt Primorska (18), Rogaška – Petrol Olimpija (20).