Mandarić se je vrnil, slaba Olimpija pa pod Hadžićevim vodstvom prvič izgubila

V 30. kolu 1. SNL je Aluminij v Ljudskem vrtu izgubil dve točki. Krško, konec je!
Fotografija: Tudi visoki Olimpijin napadalec Rok Kidrič je bil ob čvrstih in discipliniranih Celjanih povsem nemočen. FOTO: Mavric Pivk/Delo

Safet Hadžić ni več nepremagan, Olimpijin dežurni gasilec je v Celju prvič izgubil po petih prvenstvenih zmagah. Čeprav so zeleno-beli šampionsko bitko z Mariborom praktično izgubili že prej, so po neodločenem razpletu v Ljudskem vrtu, kjer je Aluminij izgubil dve točki, nenadejano dobili priložnost za bolj razburljiv finiš sezone. In jo zapravili. Neznank o tem, kdo bo izpadel, tudi ni več. Krško je v derbiju doma izgubilo z Rudarjem in šest tekem pred koncem za predzadnjo Gorico zaostaja že 10 točk.

Mitja Lotrič je enkrat ušel in kaznoval napako ljubljanske obrambe. FOTO: Mavric Pivk/Delo

Domžale (2:1), Rudar (5:0), Aluminij (2:0), Gorica (3:1), Krško (3:2). To je bil Hadžićev prvenstveni niz, ki ga je po krajših počitnicah pred očmi predsednika Milana Mandarića končal Mitja Lotrič v Celju. Hitronogi Prekmurec je izkoristil hudo napako Olimpijine obrambe v 33. minuti in »izlet v prazno« Vitalija Maksimenka po dolgi podaji – izbijanja žoge – Tadeja Vidmajerja.

Malo kdo je mislil, da je bilo po dobre pol ure igre tudi konec strelskega poglavja taktične in raztrgane tekme z malo lepih potez ter popolne napadalne nemoči Ljubljančanov. Med njimi je bil povsem nerazpoložen eden od motorjev igre Asmir Suljić, toda tudi drugi Ljubljančani niso bili razpoloženi za tekmo višjega ritma. Najbližje Olimpijinemu golu sta bila Rok Kronaveter in – Vidmajer. Pri obeh strelih se je odlikoval domači vratar Metod Jurhar, še posebej pri nesrečnem Vidmajerjevem obrambnem posredovanju, ko je predložek Erica Boakyeja spremenil v atraktiven strel s 16 m proti domačim vratom. Jurhar je s konicami prstov žogo preusmeril v prečko.

Safet Hadžić je bil lahko upravičeno zaskrbljen, Olimpija je bila slaba, utrujena, brez zamisli ... FOTO: Mavric Pivk/Delo

Slabo voljo Ljubljančanov je okrepila poškodba Jucieja Lupete. Nekdanji celjski napadalec je v igro vstopil v 60. minuti, v 72. pa jo je zapustil zaradi poškodbe ahilove tetive. Prav lahko bi se sezona za Portugalca že končala.

Maribor po zaslugi Hrvata ušel porazu

Aluminijev branilec Ivan Kontek je bil v Ljudskem vrtu »zvezdnik« popoldneva, v katerem je Maribor hodil po robu in se rešil 10 minut pred koncem, ko je Jasmin Mešanović po 15. podaji Amirja Derviševića v sezoni z glavo izničil prednost gostov iz Kidričevega. Kar je Hrvat zgrešil v 88. minuti, je mejilo na znano krilatico nemogoče je mogoče. Po duhoviti podaji Jureta Matjašiča (tudi ta je minuto prej zastreljal lepo priložnost) se je popolnoma sam znašel pred Kenanom Pirićem. Nihče ga ni oviral, vratar ga je le gledal, a je »od strahu« s približno 11 m streljal po tleh mimo leve vratnice. Kazen je bila blizu. Brazilec Felipe Santos je še eno Derviševićevo vodeno podajo z dveh metrov z glavo zgrešil.

Ivan Kontek (levo) bo še lep čas sanjal zapravljeno priložnost za Aluminijevo zgodovinsko zmago v Ljudskem vrtu. FOTO: Tadej Regent/Delo

»Nikakor nismo prišli v ritem, Aluminij nam ni dovolil, da bi ga ujeli. Bilo je veliko prekinitev. Utrujenost ni razlog, vsi nizamo tekme,« je bil iskren domači trener Darko Milanič. Maribor je bil vse prej kot šampionski in se je, kot že vso pomlad, mučil s pretočnostjo igre, kombinatoriko in tudi hitrostjo. Aluminij je ugajal in bi si celo zaslužil več kot le točko, a je bil trener Oliver Bogatinov na koncu kar zadovoljen. »Lahko bi tudi izgubili,« je povedal in namignil na zadnje minute, ki so ponudile tisto, kar bi si gledalci želeli videti večji del tekme – odprt dvoboj z veliko priložnostmi.

Tonči Mujan in Domžale sta proti Muri opravila nalogo: Mujan je zabil gol, Domžale niso izgubile. FOTO: Voranc Vogel/Delo

Gorica se je rešila v 93. minuti

Domžale ohranjajo varno razdaljo na 3. mestu, ker tekmeci izgubljajo točke. Celjani so z zmago preskočili Muro in Aluminij, a za Domžalčane je bilo najpomembnejše, da niso izgubili derbija s Prekmurci. Ta je bil odločen že po prvih 45 minutah, medtem ko je derbiju dna lestvice v Kranju Gorica začinila dramo v sodnikovem dodatku. Projektil Jake Kolenca pod prečko z 22 m je Goričanom prinesel zelo pomembno točko. Tri še pomembnejše pa je Rudarju v Krškem zagotovil v teh dnevih najbolj razpoloženi Velenjčan Žiga Škoflek.

Jaka Kolenc (v sredini) je v Kranju z imenitnim strelom v sodnikovem dodatku Gorici priigral pomembno točko v boju za obstanek. FOTO: Tadej Regent/Delo