Najvišji poraz v zgodovini Argentincev

Na obzorju ni videti konca 26-letne suše Argentine. Izkušeni trojček Messi-Agüero-Di Maria ni ogrel svojih motorjev.
Fotografija: Lionel Messi se je med derbijem s Kolumbijo spraševal, kaj naj naredi, da bo igra Argentine bolj učinkovita. FOTO: Reuters

Približno tri milijarde evrov vredne nogometne reprezentance so že ujele delovno temperaturo na južnoameriškem prvenstvu. Izjemo predstavlja le Argentina, ki ji nista pomagala niti dva Lionela … Selektor Scaloni še ni našel koncepta argentinske igre, prvi zvezdnik Messi je bil v derbiju s Kolumbijo daleč od ravni, na kakršni je v tem kolesarskem letu blestel v majici Barcelone.

Duvan Zapata je v 86. tekme potrdil končnega zmagovalca dvoboja Argentine in Kolumbije. FOTO: Reuters

Zmaga Kolumbije (2:0; Martinez, Zapata) se zdi presenetljiva, po mnenju mnogih celo usodna za Messijevo Argentino, toda v resnici ne drži ne eno ne drugo. Argentina je resda izgubila prvo tekmo na južnoameriškem šampionatu šele tretjič doslej, za nameček najvišje v 103 let dolgi zgodovini turnirja (2:3 proti Urugvaju 1919 in 1:2 proti Boliviji 1979), toda …

Messi: Dvignimo glave

»Seveda nismo želeli tako začeti turnirja, toda ne preostane nam drugega, kot da dvignemo glave. Vsakič, ko izgubiš, ti je težko. Misli moramo preusmeriti proti naslednjemu tekmecu Paragvaju. Seveda smo zagrenjeni. Vsaj v drugem polčasu smo si ustvarili nekaj priložnosti,« je ocenil Lionel Messi.

Športnik z največjo letno plačo na svetu bo sprejel nov izziv v noči iz srede na četrtek, ko se bosta ob 2.30 po našem času merila Argentina in Paragvaj. Copa America premore le tri skupine in le eden tretjeuvrščeni bo ostal brez nastopa v četrtfinalu, zato poraz s Kolumbijo gotovo (še) ni bil usoden za Argentince. Messi še vedno lahko prekine 26-letno sušo reprezentance na velikih turnirjih. Prav Copa America 1993 je bila namreč zadnje šampionsko tekmovanje »gavčev«.

Messi vajen igre z žogo

»Ni treba, da smo preostri. Messi je v Barceloni vajen igrati z žogo, ki jo ima nenehno ob sebi. V prvem polčasu tekme s Kolumbijo pa se je dotaknil žoge le trikrat … Vedite, da je trenutna Argentina tipično moštvo v gradnji, več fantov je res mladih, ključna bo potrpežljivost. Nekateri igralci ob tem niso posvojili selektorjevih zamisli, zato bo slednji gotovo nekaj spremenil pred derbijem s Paragvajem,« je ocenil mož, ki je leta 1993 vodil zadnji šampionski rod (Batistuta, Redondo, Simeone, Ruggeri, …) – to je nekdanji selektor Alfio Basile.

Lionel Messi se je med derbijem s Kolumbijo večkrat le nemočno prijel za glavo. FOTO: Reuters

Morda ima »Coco« prav: Argentinci so po klavrnem prvem polčasu res zaigrali bolje in si do 71. minute, ko so prejeli prvi gol, priigrali tri do štiri priložnosti (Paredes, Pezzella, Otamendi, Messi). Toda navijači in mediji niso bili tako prizanesljivi do reprezentance, ki je zadnji mundial končala s porazom v osmini finala.

»Slaba karma Argentine«

»Kolumbija je le izkoristila slabo karmo v ekipi Argentine,« so zapisali pri dnevniku Clarin, pri katerem so argentinskim igralcem prisodili ocene med 3 (Di Maria) in 6 (Paredes, Tagliafico), Kolumbijcem pa med 5 in 7. Bomo videli, kaj bodo prinesli naslednji dnevi na turnirju, ki pritegne pred TV zaslone tudi veliko slovenskih ljubiteljev nogometa. Ti si nemara želijo spremljati Lionela Messija čim dlje. Toda najbolj izkušeni v argentinski izbrani vrsti doslej niso opravili svoje naloge v sozvočju s pričakovanji: zdi se, kot da Messi, Sergio Agüero in Angel Di Maria – slednji je igral zares slabo – še niso ogreli svojih motorjev. Olimpijsko zlato iz Pekinga 2008, ko so bili glavni prav omenjeni trije akterji, se zdi vsako leto močneje oddaljeno …