Profesor Perišić na Poljudu priredil bolečo učno uro, Katar je vse dlje

Slovenska reprezentanca je bila v Splitu povsem nemočna in izgubila novo tekmo kvalifikacij za SP 2022. Hrvati so slavili s 3:0.
Fotografija: Slavje po vodilnem zadetku Marka Livaje. FOTO: Antonio Bronić/Reuters
Slavje po vodilnem zadetku Marka Livaje. FOTO: Antonio Bronić/Reuters

V postavo Slovenije se je za spektakel na Poljudu pričakovano vrnil proti Malti še kaznovani Josip Iličić, selektor Matjaž Kek pa se je odločil, da bo še naprej zaupal Jaki Bijolu v zadnji vrsti in Adamu Gnezdi Čerinu na sredini igrišča, ki jo je učvrstil tudi postavni Jon Gorenc Stanković. Iličiću je družbo v konici napada delal zdaj že povsem standardni Benjamin Šeško. Hrvaški selektor Zlatko Dalić ob povratku svetovnih podprvakov v Split, ki nikoli ni slovel kot najsrečnejše prizorišče za ognjene, ni kalkuliral in v boj krenil z na papirju verjetno najmočnejšo enajsterico, v kateri sicer spet ni bilo poškodovanih kapetana Luke Modrića in vratarja Dominika Livakovića.

Ivan Perišić je po levem krilu uspel prodreti že v prvem hrvaškem napadu, njegov strel z roba kazenskega prostora pa je bil lahek plen za gostujočega kapetana Jana Oblaka. Nekaj prostora se je ob koncu tretje minute ponudilo tudi Andreju Kramariču, čigar strel pa tokrat z desne polovice kazenskega prostora ponovno ni bil niti malo nevaren. Oblak je brez težav ujel tudi strel z glavo Hrvatov v peti minuti. Sledilo je rahlo zatišje, a spet je bilo v slovenskem kazenskem prostoru po zaslugi Perišića vroče v deseti minuti, kombinacijo domačih pa je v zadnjem hipu blizu roba vratarjevega prostora ustavil Gorenc Stanković.

Oblak ustavil Kramarića

Po prvih 15 minutah je imela Slovenija sicer rahlo premoč v posesti in izvajala dober pritisk na hrvaško zadnjo vrsto, pri čemer je spet prednjačil neutrudni Šeško. Vse se je zdelo že izgubljeno, ko je Perišić vnovič pobegnil po levem boku in podal krasno žogo v sredino, kjer je imel Kramarić po slabem posredovanju slovenskih branilcev več sekund časa, da z okoli 10 metrov pomeri mimo Oblaka, ki pa ga je pričakal z izvrstno parado. Kockasti so v 25. minuti spet odlično izigrali slovensko obrambo, a Kramarić ni uspel z zadnjo podajo, nekaj sekund kasneje pa je Kramarić v prostor podal boljšo žogo proti domačinu Marku Livaji, ki je že prišel mimo Oblaka, a je Gorenc Stanković z drsečim štartom storil dovolj, da je izkušeni napadalec zatresel le zunanji del mreže.

Na tribunah Poljuda se je uradno zbralo nekaj več kot 16 tisoč gledalcev. FOTO: Antonio Bronić/Reuters

Tribune vedno glasnejšega Poljuda bi kmalu umolknile v 27. minuti, ko je po podaji v prostor svojim čuvajem pobegnil Šeško in si namestil strel z levico, a je žoga zletela precej mimo oddaljenejše vratnice rezervnega vratarja Ivice Ivušića. Oblak je bil spet na resni preizkušnji v 29. minuti, ko je z več kot 20 metrov ob njegovo desno vratnico pomeril Livaja, a je bil Škofjeločan kos tudi temu izzivu, čeprav je strel verjetno letel mimo gola. V naslednjem napadu je imel Oblak nekaj težav po visokem predložku, ki ga je slabo ocenil in izgubil skok ob Domagoju Vidi, ki pa je nato v drugem poskusu na srečo storil prekršek. Petar Stojanović se je v 31. minuti prvič znašel v ugodnem položaju znotraj kazenskega prostora, kjer pa ga je med (pre)dolgim čakanjem na podajo nato ustavil borbeni Perišić.

Livaja vendarle zatresel slovensko mrežo, boljši zaključek polčasa naših

Slovenska obramba, ki je v prvem polčasu nekajkrat živela nevarno, je nato vendarle klonila v 33. minuti, ko je po predložku z desnega boka najprej z glavo v vratnico pomeril Mario Pašalić, odbitek pa je v mrežo ravno tako z glavo za svoj reprezentančni prvenec pospravil Hajdukov as Livaja. Dalmatinska »fešta« bi kmalu hitro potihnila, saj je v prvem slovenskem napadu po prejetem zadetku z okoli 20 metrov okvir vrat oplazil Jasmin Kurtić. Po kotu hrvaške v 35. minuti je bil strel Vide z glavo spet lahek plen za Oblaka. Tri minute kasneje je z desnega boka v osrčje slovenskega kazenskega prostora poletela nova nevarna žoga, na katero je skočil hrvaški kapetan Perišić, a ni resneje preizkusil kolega v slovenskem golu. Že v naslednjem napadu je Perišić spet nezadržno krenil proti 16-metrskemu prostoru in si pripravil strel s slabšo desnico, a povsem zgrešil cilj. Borna Barišić bi v 40. minuti s ponesrečenim predložkom kmalu presenetil Oblaka, ki pa je žogo izpod prečke vendarle uspel izbiti na varno.

Vse je v 43. sam storil Kramarić, ki si je pripravil strel znotraj kazenskega prostora, ki ga je pričakal prisebni Oblak. Slovenski protinapad bi bil kmalu dobiten, potegnil je Kurtić in na levem boku našel Sandija Lovrića, čigar ostra podaja je bila nato za las predolga za Šeška, ki je osamljen čakal v sredini. Sledil je še optimističen poskus Jureta Balkovca z več kot 35 metrov, ki pa je predstavljal zgolj rutinsko obrambo za Ivušića. To je bil tudi prvi strel v okvir vrat Slovencev na tekmi.

Mlakar zamenjal Iličića, po trojni menjavi gol za 2:0

Drugi polčas sta selektorja začela brez menjav. Miha Mevlja je v 49. minuti z drsečim štartom dobro posredoval v slovenskem kazenskem prostoru, potem ko sta Kramarić in Livaja zapretila z obetavno akcijo. Oblak je v 51. minuti rutinsko ujel še enega v nizu nevarnih predložkov pred svoja vrata, spet s hrvaškega levega boka, kjer Stojanović kljub trudu ni imel recepta za poletne tekmece. Livaja je ob izteku 52. minute sprejel žogo na robu 16-metrskega prostora, a nato slabo streljal proti daljšemu kotu. Perišić je v 53. minuti poslal novo slastno žogo proti svojim soigralcem, Pašalić jo je poskušal pričakati z volejem, a je na srečo zadel le Balkovca. Kek se je v 54. minuti odzval z aktiviranjem napadalca domačega Hajduka Jana Mlakarja, ki je zamenjal precej bledega Iličića. Mlakar je pričakovano dobil precej topel aplavz.

Jan Oblak ustavlja prodor Matea Kovačića, svojega nekoč mestnega tekmeca v Madridu. FOTO: Antonio Bronić/Reuters

Odgovor hrvaške klopi je bila menjava napadalca in edinega strelca Livaje z vezistom Nikolo Vlašićem, še enim ljubljencem splitskega občinstva. To je v 60. minuti zahtevalo najstrožjo kazen po izvrstnem prodoru Matea Kovačića, ki pa ga je še pravočasno tik pred strelom brez prekrška zaprl Oblak. Samozavestni Dejan Lovren je minuti kasneje poskušal zadeti kar s svoje polovice, a ni bil blizu temu, da bi presenetil slovenskega zvezdnika. V 65. minuti je sledila trojna slovenska menjava: v igro so prišli Nejc Skubic, Mario Jurčević in Andraž Šporar. Že nekaj sekund kasneje pa 2:0 na semaforju: neverjetni Perišić je zlahka opravil s Skubicem in podal v sredino do osamljenega Pašalića, ki je zgolj podstavil nogo.

Vlašić postavil piko na i

Po lahkomiselno zapravljeni žogi Jurčevića bi Hrvati kmalu zadeli še tretjič, a v zaključku akcije Vlašić ni uspel zaposliti katerega izmed soigralcev, čez nekaj sekund pa je tudi sam prišel do strela, a meril prešibko in predaleč od vrat. Hrvaški selektor Dalić si je za zaključek dvoboja privoščil odpočiti veterane Lovrena, Kovačića in Kramarića, nekaj zdravniške pomoči pa je po sicer na videz rutinskem lovljenju predložka iz kota potreboval vratar Ivušić. Ritem obračuna je precej padel, Slovencem pa se je ponujala priložnost za dosego vsaj častnega gola, a se Šporar in Mlakar v (pol)protinapadu v 81. minuti nista najbolje razumela.

Minuto kasneje bi bilo kmalu 3:0, po napaki Bijola je v kazenski prostor krenil Vlašić, a ob posredovanju Mevlje žogo ujel tik pred golavtom in nato ni uspel nevarneje podati v sredino, potem ko je že obšel Oblaka. Kasneje še enkrat meril z razdalje, a previsoko. V zadnjem trenutku je obetaven hrvaški protinapad v 85. minuti v našem kazenskem prostoru prekinil tudi Lovrić. To je bil znak za zadnjo menjavo v hrvaški vrsti, stoječe ovacije je za fenomenalno predstavo prejel Perišić, ki ga je zamenjal Antonio Čolak. Poraz fantov s Triglavom na prsih bi lahko bil še višji, če bi akcijo v enem naslednjih napadov bolje zaključil Luka Ivanušec, ki se mu je ponudilo veliko prostora za nevaren strel, a z njim tudi po zaslugi slovenskega bloka ni resneje ogrozil Oblaka. Veliko bolje je poskusil v zadnjem napadu rednega dela, ko si je priigral prostor za strel in silovito pomeril pod prečko, kjer je Oblak s konicami prstov preprečil novo hrvaško veselje, čeprav so francoski sodniki menili, da se škofjeloški bradač žoge ni dotaknil.

A globoko v sodnikovem podaljšku je bil spet nemočen: po predložku s prepišnega desnega slovenskega boka je osamljen na oddaljenejši vratnici žogo v mrežo pospravil Vlašić. Po kratkem VAR-pregledu je bil končni izid 3:0 tudi potrjen.

Marko Livaja (št. 14) je izbral neprijeten trenutek za dosego prvega v dresu z državnim grbom. FOTO: Antonio Bronić/Reuters