GZS praznuje 170 let

Lansko leto so označili za leto posebnih izzivov, novega pa bodo izkoristili za rast in razvoj.
Fotografija: Zgodovina GZS se je začela pisati 12. januarja 1851, ko je v Ljubljani pričela delovati prva čezsektorska gospodarska zbornica na Slovenskem, ustanovljena po odloku Franca Jožefa v okviru Avstrijskega cesarstva. FOTO: Mavric Pivk/Delo
Odpri galerijo
Zgodovina GZS se je začela pisati 12. januarja 1851, ko je v Ljubljani pričela delovati prva čezsektorska gospodarska zbornica na Slovenskem, ustanovljena po odloku Franca Jožefa v okviru Avstrijskega cesarstva. FOTO: Mavric Pivk/Delo

Ljubljana - GZS praznuje te dni 170 let obstoja. Preteklo leto je bilo leto posebnih izzivov, kljub temu pa je GZS ostala zvesta svojemu osnovnemu poslanstvu, zastopanju interesov članov in delovanju za dobrobit gospodarstva. To sta med drugim v pismu članom zapisala predsednik GZS Boštjan Gorjup in generalna direktorica GZS Sonja Šmuc.

Lani je koronavirus zarezal v samo bit našega življenja in delovanja. GZS pa, kot sta zapisala, je bila vseskozi vpeta v gospodarstvo; energijo so usmerjali v sooblikovanje čim bolj življenjskih ukrepov in v podporo pri obvladovanju epidemije. »Tudi zato lahko rečemo, da skupni gospodarski rezultati kljub peklenskemu letu, ki je za nami, niso slabi. A znotraj skupne zgodbe so tudi panoge in podjetja, ki preživljajo pogrom. Na ta podjetja še posebej mislimo in si prizadevamo, da obstanejo.«

image_alt
Pot v industrijo novega desetletja


Letošnje leto bodo na GZS izkoristili za priložnost, da rastejo, se spreminjajo in razvijajo. »Da skupaj dosežemo novo razvojno paradigmo, Slovenijo 5.0, ki jo razumemo kot družbo trajnostnega razvoja, ki zagotavlja visoko kakovost življenja za vse državljane.«

Predsednik GZS Boštjan Gorjup. FOTO: Leon Vidic/Delo
Predsednik GZS Boštjan Gorjup. FOTO: Leon Vidic/Delo
V obdobju 170 let zborničnega delovanja so se, kot so zapisali, vedno srčno in strokovno zavzemali za vaše interese. Uspehov se je nanizalo veliko, a tudi padcev ni manjkalo. Kajti bitke, v katere se spuščajo, so praviloma težke, včasih se zdijo nemogoče. Kljub temu vanje vstopajo in obljubljajo, da jim sape in volje ne bo zmanjkalo niti v naslednjih 170 letih.
 

Del slovenske tradicije


Sonja Šmuc, generalna direktorica GZS. FOTO: Roman ŠŠipić/Delo
Sonja Šmuc, generalna direktorica GZS. FOTO: Roman ŠŠipić/Delo
Pri tem sta Gorjup in Šmučeva še izpostavita tri aktivnosti, na katere so v vseh 17 desetletjih posebej ponosni, ker so postale del slovenske tradicije, in sicer na uvedbo nagrad za izjemne gospodarske in podjetniške dosežke pred 52 leti; na začetek oglaševalske akcije Slovenija, moja dežela, katere naročnik je bila zbornica ter na začetek ere podeljevanja priznanj za najboljše inovacije pred 25 leti.

Preberite še:

Komentarji: