
Neomejen dostop | že od 14,99€
Družba Unior je z družbami Kolektor Technologies, FMR Financiranje in upravljanje naložb, Kolektor upravljanje naložb in FI Finančni inženiring včeraj podpisala pogodbo o prodaji in nakupu poslovnega deleža v družbi Unior Components Kragujevac, je Unior sporočil na spletnih straneh Ljubljanske borze. Družba izhaja iz nekdanjega sistema Zastava, Unior pa jo je kupil leta 2005, ukvarja se s strojegradnjo in pomožnimi dejavnostmi.
V družbi Kolektor Technologies kupnine ne razkrivajo, pojasnjujejo pa, da bo posel sklenjen, ko bodo izpolnjeni vsi pogoji in pridobljena soglasja regulatorjev. To pa ni edina širitev skupine Kolektor na Balkanu. Skupina Kolektor Technologies je aprila postala lastnica podjetja MIDI iz Ivanovca pri Čakovcu.
Prodaja podjetja Unior Components Kragujevac je del razdolžitve in poslovne preobrazbe zreške družbe. Unior je namreč marca letos prodal turistično družbo Unitur, zdaj pa so prodali še hčerinsko podjetje v Srbiji. Iščejo tudi kupca za tretjino družbe Štore Steel. Unior je v začetku aprila javno tudi potrdil, da družba za potrebe optimizacije proizvodnih procesov, avtomatizacije in rasti investicijskih vlaganj v osnovno dejavnost družbe, skladno s priporočilom nadzornega sveta, proučuje možnosti za dokapitalizacijo.
Predsednik uprave Robert Vuga je že ob prodaji Uniturja dejal, da je odprodaja naložb korak k razdolžitvi družbe. Skupina Unior je imela konec lanskega leta 105 milijonov evrov finančnih obveznosti, razmerje med neto dolgom in EBTIDA pa je znašalo kar 28,74. EBITDA je namreč s predlanskih 25 milijonov evrov lani zdrsnil na zgolj dobre tri milijone. Lansko leto je skupina ustvarila 250 milijonov evrov prihodka, leto pa sklenila s 54 milijoni evrov dolga.
Zreška družba je v letnem poročilu zapisala, da je se je v zadnjih desetih letih Unior razdolžil za 41 milijonov evrov, a ne dovolj. »Visoka zadolženost ogroža varnost poslovanja in njegov obstoj, ovira potencial rasti in razvoja družbe, zmanjšuje ugled družbe, predstavlja dodatno tveganje sposobnosti preživetja v primeru nastopa večjih kriz, onemogoča dodatno zadolževanje ter povzroča visoke stroške financiranja in slab denarni tok družbe.«
Samo Unior je imel konec leta 2024 za 99 milijonov evrov dolga, razmerje med neto dolgom in EBITDA pa je dosegalo 22,39. Krovna družba je ob 191 milijonih evrov prihodka pridelala dobrih 41 milijonov evrov izgube.
Kot izhaja iz letnega poročila, so na to vplivali 14,6 milijona evrov nižji doseženi prihodki, odpis obratnih sredstev v višini 9,2 milijona evrov, odpisi neopredmetenih in opredmetenih osnovnih sredstev v višini 8,4 milijona evrov, strošek odpravnin zaposlenim v višini 3,5 milijona evrov in 2,8 milijona evrov višji stroški dela, v višini 2,4 milijona evrov oblikovani popravki vrednosti finančnih naložb ter 1,1 milijona evrov višji stroški financiranja.
Komentarji