Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Glasba

BBC še enkrat popustil pritiskom, odslej bo pri koncertih previdnejši

Duet Bob Vylan je ostal brez številnih koncertov, potem ko sta na Glastonburyju nasprotovala izraelski vojski.
Izraelski lobi je poskrbel, da je duet ostal brez številnih koncertov. FOTO: Henry Nicholls/Reuters
Izraelski lobi je poskrbel, da je duet ostal brez številnih koncertov. FOTO: Henry Nicholls/Reuters
A. V.
8. 7. 2025 | 11:05
8. 7. 2025 | 15:28
2:10

Še zmeraj odmeva nastop Boba Vylana na festivalu Glastonbury, potem ko je pevec dueta skandiral »smrt, smrt IDF«, kar se je nanašalo na nestrinjanje s početjem izraelskih obrambnih sil v Gazi. Čeprav je bila publika navdušena in je posnetek obkrožil svet, je izraelski lobi poskrbel, da je duet Bob Vylan kasneje ostal brez številnih koncertov, prav tako je BBC umaknil njun nastop na Glastonburyju iz svojega spletnega arhiva.

image_alt
Kakšne ekonomske koristi prinaša genocid

Še zmeraj odmeva nastop na festivalu Glastonbury. FOTO: Rockaway Park/Reuters
Še zmeraj odmeva nastop na festivalu Glastonbury. FOTO: Rockaway Park/Reuters
Pri BBC so znova popustili političnim pritiskom, saj so mnoge vplivne sile pritisnile na vodstvo, ker je bil posnetek nastopa Boba Vylana na spletu na voljo »kar« pet ur. Generalni direktor Tim Davie in predsednik BBC Samir Shah sta se že opravičila, pričakujejo tudi disciplinske ukrepe proti nekaterim vpletenim, pa čeprav tega nastopa nikoli niso prenašali po televiziji.

Pri BBC so hkrati napovedali, da bodo še bolj pozorni pri neposrednih prenosih koncertov, kar pomeni samo eno – cenzuro kritičnih glasov. David Martin, vodja Koalicije predstavljenih umetnikov (FAC), britanskega združenja, ki zastopa glasbene umetnike, je BBC že pozval k ponovnemu razmisleku.

»Glasba v živo je za Združeno kraljestvo neverjetno pomembna. Zagotavlja zabavo in kulturni kapital. Obenem je tudi umetniška oblika in našim izvajalcem bi moralo biti omogočeno, da svobodno izzivajo in provocirajo,« je dejal za The Guardian, oglasila pa se je tudi Naomi Pohl, generalna sekretarka Sindikata glasbenikov: »Resnično si ne želimo, da bi BBC predvajal manj dogodkov v živo. Velika škoda je, da so vrgli temno senco na letošnje poročanje o Glastonburyju, saj so bile številke gledanosti festivala fantastične.«

Sorodni članki

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine