Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Glasba

Ljubljana Festival: klasika v izvedbi ruske duše

Gala večer opernih arij, duetov ter popularnih napolitanskih in italijanskih pesmi s solisti iz Sankt Peterburga.
Na nocojšnjem gala koncertu se bodo predstavili Oksana Šilova, Sergej Skorohodov in Jekaterina Sergejeva.
Na nocojšnjem gala koncertu se bodo predstavili Oksana Šilova, Sergej Skorohodov in Jekaterina Sergejeva.
Igor Bratož
27. 7. 2018 | 12:45
7:54
Gala večer opernih arij, duetov ter popularnih napolitanskih in italijanskih pesmi prve polovice 20. stoletja s štirimi odličnimi solisti iz Sankt Peterburga je dvakratno rusko darilo Sloveniji: štirje zvezdniki Marijinega gledališča, ki ga vodi maestro Valerij Gergijev, bodo nastopili nocoj v Cankarjevem domu, v soboto še na spominski slovesnosti pri ­Ruski kapelici pod Vršičem.

Koncertni večer sodi v okvir Dnevov Sankt Peterburga v Sloveniji, ki jih organizirajo vlada Sankt Peterburga v sodelovanju s Festivalom Ljubljana in Društvom Slovenija – Rusija, slednje je formalno častni sponzor dogodka, pokrovitelj pa veleposlanik Doku Zavgajev.

Jekaterina Sergejeva ob Oksani Šilovi in Sergeju Skorohodovu včeraj v Križankah Foto Leon Vidic
Jekaterina Sergejeva ob Oksani Šilovi in Sergeju Skorohodovu včeraj v Križankah Foto Leon Vidic


Direktor Ljubljana Festivala Darko Brlek je na predstavitvi gala večera ugotovil, da ima dolgoletno sodelovanje med Marijinim gledališčem in Baletom Borisa Ejfmana iz Sankt Peterburga odlične posledice, prav tako daje dogovor oziroma pismo o nameri o kulturnem sodelovanju, ki sta ga pred poldrugim letom sklenila ljubljanski festival in oddelek za kulturo mesta Sankt Peterburg, imenitne rezultate.

Ne po naključju, je spomnil Brlek, je lani predsednik republike Borut Pahor maestru Gergijevu za plemenitenje slovenskega kulturnega prostora podelil srebrni red za ­zasluge.
 

Glasba ob simbolu miru

Da je treba glasbeno darilo iz Sankt Peterburga videti v luči dobrih slovenskih odnosov z Rusijo in predvsem s Sankt Peterburgom, je potrdil tudi predstavnik društva Slovenija – Rusija Urban Ocvirk. Po njegovih besedah gala glasbeni večer prirejajo v letu, ko zaznamujemo 100. obletnico konca prve svetovne vojne, ki je zaznamovala tako evropsko kot svetovno zgodovino.

Kot opomin oziroma pomnik pod Vršičem stoji Ruska kapelica, ki je danes simbol miru, postala je tudi stičišče kultur in narodov ter simbol sodelovanja in prijateljskih odnosov med Slovenijo in Rusijo.



V soboto bo pri Ruski kapelici spominska slovesnost ob 102. obletnici njene postavitve, ki se je bodo udeležile uradne delegacije Rusije, ruske pravoslavne cerkve in mesta Sankt Peterburg, častni pokrovitelj in govornik na slovesnosti bo predsednik republike Borut Pahor, nastopili pa bodo glasbeniki iz Sankt Peterburga.

Poleg slovenskega predsednika bo zbrane na spominski slovesnosti nagovoril tudi vodja ruske delegacije, minister za digitalni razvoj, zveze in množične komunikacije Konstantin Noskov. Delegacijo mesta Sankt Peterburg bo vodila Ana Mitjanina, namestnica tamkajšnjega guvernerja, pristojna za socialno in demografsko politiko. Delegacijo ruske pravoslavne cerkve bo vodil namestnik sankpeterburškega samostana Aleksandra Nevskega, škof Kronštadtski Nazarij.

Častne nagovore, so sporočili organizatorji, bodo s kulturnimi vložki popestrili Koncertni zbor Sankt Peterburga pod vodstvom zaslužnega umetnika Rusije Vladimirja Beglecova in Nuška Drašček. Spominsko molitev bo vodil namestnik samostana Alksandra Nevskega, škof Kronštadtski Nazarij, ob spremstvu Ženskega pevskega zbora Sanktpeterburške duhovne akademije.
 

Vrhunski solisti

K spominu na prvo svetovno vojno je na predstavitvi nocojšnjega gala koncerta v Cankarjevem domu poneslo tudi Brlekovo misel, da bodo na koncertu združili sodelujoče na nekdanji fronti, iz Furlanije - Julijske krajine, iz Vidma namreč prihaja Simfonični orkester Mitteleuropa, ki bo spremljal ruske soliste. Orkester bo vodil priznani slovaški dirigent Peter Feranec, ki je pustil pečat tako v Mihajlovskem in Bolšoj teatru kot drugih eminentnih svetovnih orkestrih.

Rodil se je v Bratislavi, tam diplomiral na glasbeni akademiji, ob podpori štipendije je nadaljeval študij na Državnem konservatoriju v Sankt Peterburgu in ga končal na Dunaju. Delal je v Slovaški narodni operi in Dunajski komorni operi, na dunajskem festivalu Mozart in Schönbrunn, v Nemški operi in drugod. Štiri leta je bil šef dirigent v Bolšoj teatru, kot gostujoči dirigent je sodeloval z Orkestrom Londonske filharmonije, orkestrom operne hiše Capitole v Toulousu, Pittsburškim simfoničnim orkestrom in drugimi orkestri, od leta 2012 je glasbeni direktor Janáčkove opere Narodnega gledališča v Brnu.

Oksana Šilova se je pridružila opernemu ansamblu Marijinega gledališča leta 2007, slovi po toplem in svetlem sopranskem glasu. Fotografije Leon Vidic
Oksana Šilova se je pridružila opernemu ansamblu Marijinega gledališča leta 2007, slovi po toplem in svetlem sopranskem glasu. Fotografije Leon Vidic


Gostje glasbenega večera bodo lahko uživali v močnem sopranu Oksane Šilove, o kateri poznavalci pravijo, da ima kristalno barvo glasu in neverjetno širok umetniški obseg. Z njenim glasom bodo pele Violeta iz Traviate, Elena iz Sicilijanskih večernic, Lauretta iz Giannija Schicchija, Musetta iz opere La bohème. Ruska sopranistka ni prvič v Ljubljani, kot boginja večne mladosti Freia je leta 2013 na festivalu nastopila v Wagnerjevem Renskem zlatu.

Mezzosopranistka Jekaterina Sergejeva, od lani članica opernega ansambla Marijinega gledališča, je sodelovala na snemanju <em>Elektre</em> z Valerijem Gergijevom in Orkestrom Londonske filharmonije.
Mezzosopranistka Jekaterina Sergejeva, od lani članica opernega ansambla Marijinega gledališča, je sodelovala na snemanju Elektre z Valerijem Gergijevom in Orkestrom Londonske filharmonije.


Nadarjena Jekaterina Sergejeva bo z očarljivim mezzosopranom v kulturni program večera vnesla žgoče špansko sonce in globoko strast, ko bo v duetu z Oksano Šilovo izvajala Bizetovo arijo Carmen, pa Granado, Španski bolero in Offenbachovo Barkarolo iz Hoffmannovih pripovedk.

Gledalce bo s samozavestjo, moškostjo in globoko interpretacijo likov bikoborca iz opere Carmen, Roberta iz Iolante in Orlovskega iz Netopirja razveseljeval Roman Burdenko, glavni bariton Marijinega gledališča in nagrajenec na prestižnih mednarodnih tekmovanjih. Sergej Skorohodov pa bo navduševal z nasičenim in z različnimi odtenki bogatim tenorjem ter filigransko tehniko in vokalno spretnostjo ob arijah Lenskega iz Jevgenija Onjegina, princa Sou-Chonga iz operete Dežela nasmehov, pesmih vojvode mantovskega iz Rigoletta in italijanskih pesmih.

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine