Kobalu soglasno izrekli izredno odpoved pogodbe o zaposlitvi

Boris Kobal ne bo več direktor in umetniški vodja Šentjakobskega gledališča.
Fotografija: Kobal je Šentjakobsko gledališče vodil od predlani. FOTO: Jožže Suhadolnik/Delo
Odpri galerijo
Kobal je Šentjakobsko gledališče vodil od predlani. FOTO: Jožže Suhadolnik/Delo

Nadaljevanje v petek popoldan začete seje upravnega odbora Šentjakobskega ledališča, v katerem so zoper direktorja in umetniškega vodjo Borisa Kobala sprožili postopek izredne odpovedi pogodbe o zaposlitvi, je prineslo razplet: člani upravnega odbora so mu danes soglasno izrekli izredno odpoved pogodbe o zaposlitvi in predčasni odpoklic z mesta direktorja. Gledališče je vodil od maja 2017.

Petkove seje se je udeležil tudi Kobal, ki je po besedah predsednika društva Janeza Vlaja, nekdanjega predsednika sodnega sveta in vrhovnega sodnika svetnika Vrhovnega sodišča, »razgrnil svoj pogled na zadevo«, torej na očitke, da je kršil »obče veljavne moralno-etične kodekse«.



Vlaj je v petek dodal, da se trudijo najti sporazumno rešitev »s čim manj škode za Šentjakobsko gledališče«. Odločitev članov upravnega odbora gledališča, ki deluje že od sezone 1921/22 in se torej bliza stoti obletnici delovanja (Katja Ogrin, Nina Igrutinovič, Bojan Kapelj, Tone Bertoncelj, Marko Skok, Tomaž Urgl) je bila v kulturnih krogih pričakovana.

V današnji izjavi so v gledališču zapisali: »Od dejanja Borisa Kobala se je Šentjakobsko gledališče distanciralo, ga obsoja in ima do tega nedvomno trdno stališče. Vsakršno relativiziranje omenjenega dejanja je lahko nevarno in nevarno niža moralne in druge standarde v kulturi in življenju nasploh.«

Dodali so še: »Boris Kobal je pri Šentjakobskem gledališču opravljal delo direktorja, ki zastopa in predstavlja gledališče. Izrazito negativna podoba Kobala v splošni in strokovni javnosti, ki se je oblikovala v posledici njegovega prej opisanega ravnanja, je zato začela negativno vplivati tudi na javno podobo, ugled in položaj Šentjakobskega gledališča v splošni in strokovni javnosti ter pred subjekti, s katerimi je pri izvajanju svoje dejavnosti v stiku.«
 

Profesionalcev espe v Celju ne bo več


Iz SLG Celje pa so danes sporočili, da so uredili vse obveznosti iz naslova avtorskih pravic z nosilci teh pravic ter poravnali obveznosti do teh iz naslova že odigranih prestav komedije La prova generale Alda Nicolaja, ki jo je Kobal gledališču prodal kot svoje avtorsko delo Profesionalci espe: »Zaradi znanih okoliščin nadaljnje igranje predstave, ki se je izkazala za plagiat, nikakor ne more biti v interesu gledališča, zato je bila dokončno umaknjena s sporeda.«

Dodali so še pojasnilo, da SLG Celje nima pridobljenih pravic za uprizarjanje komedije La prova generale Alda Nicolaja in tudi nima interesa za njihovo pridobitev: »Delo je bilo uvrščeno na repertoar kot nova izvirna slovenska komedija, sicer zanj ne bi bilo programskega interesa. Še manj je v interesu gledališča promocija in trženje predstave, obremenjene z negativno javno podobo zaradi že znanih okoliščin. Pravico do uprizarjanja v Sloveniji ni pridobil Boris Kobal, pač pa drug pravni subjekt, ki pa nima dovoljenja, da to pravico prenaša na druge.«

Ta izjava je popolnoma v nasprotju s tistim, kar je pred dnevi izjavil Boris Kobal, namreč da je uredil avtorske pravice s sinom Alda Nicolaja in da celjskemu gledališču ponuja deset brezplačnih predstav, češ da je predstavo zdaj mogoče igrati.

Komentarji: