Visoke cene ogrevanja napolnile velenjski Titov trg

Predstavnik Ljudske iniciative Velenje Asmir Bećarević: Ne bomo prodali svojih stanovanj, da bomo plačali položnice.
Fotografija: Titov trg je bil poln. FOTO: Špela Kuralt 
Odpri galerijo
Titov trg je bil poln. FOTO: Špela Kuralt 

Jezni po prejemu položnic za ogrevanje, ponižani in razžaljeni, ker je Šaleška dolina veliko dala slovenski energetiki, zdaj pa je biti na toplem luksuz, so protestniki iz Velenja, Šoštanja in Šmartnega ob Paki napolnili Titov trg. Od velenjske komunale so med drugim zahtevali preklic položnic in zmanjšanje cene za polovico. Komunala je že pred protestom odgovorila, da za to nimajo pravne podlage.

Protest se je začel s himno. Poln trg je žvižgal in posebej glasno vzklikal ter ploskal Asmirju Bećeraviću iz Ljudske iniciative Velenje. Iniciativa zahteva od komunale, da prekliče januarske položnice, ki so tudi za od 30 do 50 odstotkov višje, ustavi izdajanje novih položnic, dokler ne bo cena toplotne energije 50 odstotkov nižja. Od Teša zahtevajo znižanje cen toplotne energije na raven januarja 2022, od občin pa, da začnejo postopke izločitve emisijskih kuponov iz cene toplotne energije in da pritisnejo državo, da za ogrevanje zniža davek na dodano vrednost.

Predstavnik Ljudske iniciative Velenje Asmir Bećarević​ je bil oster: »Ta, ki je tiskal te položnice, bi moral tisk takoj ustaviti!« Dodal je, da bodo trije taki meseci ljudi pahnili v revščino: »Ne bomo prodali svojih stanovanj, da bomo plačali položnice.«

Velenjčane so razjarile dražje položnice. FOTO: Špela Kuralt 
Velenjčane so razjarile dražje položnice. FOTO: Špela Kuralt 

Poudaril je, da primerjave z drugimi mesti niso primerne: »Druge toplarne so zgrajene z namenom proizvajanja toplote in morajo kupiti energent, premog uvažajo tudi iz Indonezije. Mi pa premog sami kopljemo in iz njega proizvajamo električno energijo za tretjino Slovenije!« Na očitke, da imajo v drugih občinah prav tako visoke cene ogrevanja, pa se je vprašal: »Kje je potem vsa Slovenija?«

V iniciativi zahtevajo tudi, da emisijske kupone izločijo iz plačil za toplotno energijo. Ti kuponi so namišljeni in nekateri z njimi zelo služijo, je dejal Bećarević: »S temi kuponi kupujejo jahte, mi pa nimamo niti za ogrevanje!«

Protest v Velenju FOTO: Špela Kuralt 
Protest v Velenju FOTO: Špela Kuralt 

Dodal je, da je nedopustno, da za nekaj tako osnovnega, kot je ogrevanje, velja 22-odstotni davek. Poudaril je, da to sicer ni stvar lokalne skupnosti, ampak da lahko s skupnimi močmi pritisnejo na državo. Na očitke, da imajo v drugih občinah prav tako visoke cene ogrevanja, pa se je vprašal: »Kje je potem vsa Slovenija?«

Ljudska iniciativa je za večino zahtev postavila rok do konca januarja, sicer napovedujejo stopnjevanje državljanske nepokorščine, referendum, kazenske ovadbe, civilne tožbe ter popolno blokado mesta.

Protest v Velenju FOTO: Špela Kuralt 
Protest v Velenju FOTO: Špela Kuralt 

Že pred protestom so iz Komunalnega podjetja Velenje (KPV) odgovorili, da položnic ne morejo preklicati: »Izdane so na osnovi dejanskih odčitanih porab objektov in principa delitve, na katerega KPV nima vpliva, ter veljavnih cen po uradno objavljenih cenikih. Ne obstaja pravna podlaga za preklic, saj bi s tem podjetje namenoma kršilo obstoječo zakonodajo, prav tako bi s tem ogrozili izvajanje vseh obveznih gospodarskih javnih služb.« Dodali so, da prav tako ni nobene pravne podlage za ustavitev izdajanja novih položnic. Poudarili so, da ima KPV vpliv le na fiksni del cene, ki ga niso spremenili od 1. 1. 2017, za variabilni del je v celoti odvisen Teš.

image_alt
Ljudska iniciativa Velenje zahteva preklic položnic

Iz Teša pa so odgovorili, da ceno regulira Agencija za energijo in da so 1. januarja letos na agencijo oddali vlogo za znižanje. Poudarili so, da toplotna energija za daljinsko ogrevanje Šaleške doline ni odpadni produkt: »Para, ki jo uporabimo za proizvodnjo toplote za KPV, se tako ne more uporabiti za proizvodnjo električne energije.« V Teš so še zapisali, da so na pristojna ministrstva z lastnikom, občinami in KPV že leta 2022 pisali za »izredno dodelitev brezplačnih emisijskih kuponov za proizvodnjo toplotne energije, a zaenkrat žal neuspešno«. Ti so lani komunalo po navedbah velenjskega župana Petra Dermola stali 6,2 milijona evrov.

Protest v Velenju FOTO: Špela Kuralt 
Protest v Velenju FOTO: Špela Kuralt 

Šoštanjski župan Boris Goličnik je že dopoldne napovedal, da se bo protesta udeležil: »Mama ima dobrih 500 evrov pokojnine. Če bi dobila položnico za 300, 400 evrov, verjetno ne bi prišla prosit na občino za pomoč, ne bi se izpostavljala, dokler ne bi bila čisto na dnu. Vem, da je takih mam in očetov v naši družbi ogromno.« Dodal je, da si želi, da bi protest dal sporočilo, da je treba več dati dolini, ki je dala veliko za energetsko neodvisnost Slovenije.

Protest v Velenju FOTO: Špela Kuralt 
Protest v Velenju FOTO: Špela Kuralt 

Dermol pa ni skrival nezadovoljstva s protesti: »Menim, da moramo zadeve reševati za skupno mizo, s spoštljivo in učinkovito komunikacijo.« Je pa na današnji seji državnega sveta dal pobudo za preučitev in dopolnitev pravilnika glede obračuna stroškov toplotne energije ter predlagal zvišanje subvencij in ponovno možnost pridobitve kredita za energetske sanacije večstanovanjskih stavb. Prihodnji teden bodo velenjski svetniki novelirali tudi pravilnik toplotnega dodatka, ki je lani znašal 30 evrov.

Preberite še:

Komentarji: