Obtožena zaradi nesreče, v kateri sta umrla Lara Safran in Miha Baloh, krivdo zanikata

Nekdanji direktor Energetike projekt Marko Krajnc in zastopnik omenjene družbe Janko Drča pravita, da nista kriva oziroma ni kriva družba, ki je bila zadolžena za vzdrževanje mostu.
Fotografija: Kombinirano vozilo AMZS, v katerem sta se peljala nesrečna Lara in Miha, so iz Bolske odvlekli poklicni gasilci, Larino truplo so našli še isti dan, Mihovo dan kasneje. FOTO: PGD Prekopa
Odpri galerijo
Kombinirano vozilo AMZS, v katerem sta se peljala nesrečna Lara in Miha, so iz Bolske odvlekli poklicni gasilci, Larino truplo so našli še isti dan, Mihovo dan kasneje. FOTO: PGD Prekopa

Celje – Obilno deževje 13. septembra 2014 je porušilo že dotrajani most čez Bolsko na Vranskem. Tako sta takrat 17-letna Lara Safran in njen 30-letni bratranec Miha Baloh v vozilu AMZS namesto na most zapeljala naravnost v močno narasli potok Bolska in se utopila. Šele pet let kasneje so dopoldne opravili prva predobravnavna naroka, v sredo sledi še en za vzdrževalca mostu, ki je nekaj ur pred tragedijo ocenil, da ga ni treba zapreti.

Direktor družbe Energetika projekt Janko Drča (levo) in nekdanji direktor družbe, ki je vzdrževala sporni most, Marko Krajnc. FOTO: Špela Kuralt/Delo
Direktor družbe Energetika projekt Janko Drča (levo) in nekdanji direktor družbe, ki je vzdrževala sporni most, Marko Krajnc. FOTO: Špela Kuralt/Delo


Pred sodnico Gordano Malovič sta na predobravnavni narok pristopila nekdanji direktor družbe Energetika projekt, ki je bila zadolžena za vzdrževanje mostu čez Bolsko, Marko Krajnc, in trenutni direktor družbe Janko Drča. Tožilstvo Krajncu, družbi Energetika projekt in vzdrževalcu Štefanu Kuserbanju, ki ga predobravnavni narok čaka v sredo, očita povzročitev splošne nevarnosti s smrtnim izidom, kot je povedal okrožni državni tožilec Gorazd Kacijančič: »Obdolženca iz malomarnosti nista storila tistega, kar bi morala, in posledica je nesrečni dogodek, ki ga obravnavamo.« Zagrožena kazen je do osem let zapora.
 

Smrtonosni most


Ne Krajnc ne Drča krivde nista priznala, s tožilstvom se tudi nista pogovarjala o morebitnem priznanju krivde. Krajnc je po predobravnavnem naroku dejal, da je takrat naredil vse, kar je bilo v njegovi moči: »Res zelo zelo obžalujem, kar se je zgodilo, ampak …« Njegov zagovornik, odvetnik Igor Inkret, je prepričan, da tožilstvo ne Krajncu ne preostalima obtoženima krivde ne more dokazati: »Kolikor sem pregledal obtožnico, spis in celotno zadevo, menim, da ni nobenega dokaza v spisu, ki bi kazal na njegovo krivdo oziroma na krivdo vseh teh obdolženih v tem postopku.«

...
...


Obramba je predlagala neposredno zaslišanje nekaterih prič, ki naj bi izpovedale, da so bile tudi same na tej poti že uro pred usodno nesrečo, vendar so se zaradi močno narasle Bolske obrnile in se peljale po drugi poti. Preostala pričevanja bodo le prebrali, kot tudi izvedensko mnenje fakultete za gradbeništvo in geodezijo. V njem naj bi bilo med drugim zapisano, da je bil most čez Bolsko, po katerem je bil speljan promet sedem let, zgolj začasen prehod, ki pa ni bil zgrajen v skladu s pravili Arsa, v projektu začasnega prehoda pa naj ne bi bilo niti hidrološke analize, hidravličnih izračunov, na podlagi katerih bi lahko ugotovili, kdaj je prehod varen.
 

Težko čakanje na konec postopka


Lara Safran, znana kot glavna igralka v uspešnem filmu Vloga za Emo, in njen bratranec iz AMZS Miha Baloh sta se usodnega dne odpravljala na preventivno akcijo AMZS na Brdo pri Kranju. Prej sta se želela še ustaviti na sedežu AMZS na Vranskem, da bi vzela potreben material. Nesreča se je zgodila okoli šeste ure zjutraj. Le okoli tri ure prej si je menda vzdrževalec Štefan Kuserbanj ogledal most in vozišče, vendar kasneje ni šel več pogledat, ker je ocenil, da voda ni tako visoka, da bi morali most zapreti.

Okrožni državni tožilec Gorazd Kacijančič in pooblaščenec oškodovancev Miha Kozinc. FOTO: Špela Kuralt/Delo
Okrožni državni tožilec Gorazd Kacijančič in pooblaščenec oškodovancev Miha Kozinc. FOTO: Špela Kuralt/Delo


Zakaj je trajalo kar pet let, da je zadeva vendarle prišla na sodišče, je bil Kacijančič jasen: »Ta postopek je izjemno zahteven in kompliciran. Šele preiskava je izkristalizirala, kdo naj bi bil tisti, ki je odgovoren za to. Take stvari potrebujejo svoj čas.« Prav čakanje pa je tisto, ki najbolj ubija svojce, je poudaril pooblaščenec oškodovancev odvetnik Miha Kozinc: »Za svojce je najtežje. Upajmo, da se bo postopek čim prej končal. Tako ali drugače. Pri takih zadevah je pomembno le, da se končajo. Upam sicer, da se bo končala za nas ugodno. Ker za svojce je najtežje.« O premoženjskopravnem zahtevku bodo še razmislili.

Glavna obravnava se bo začela 11. novembra.