Sistematski pregledi kot doslej in brez navodil

Čeprav so navodila glede sistematskih pregledov napovedovali že za pomlad, jih tik pred začetkom novega šolskega leta, še ni.
Fotografija: Vsi se strinjajo, da je treba ohraniti visok odstotek pregledanih otrok na sistematskih pregledih. Kjer so težave, jih je treba rešiti, pravi ministrstvo za zdravje. Del težav bi zagotovo odpravila natančna navodila. FOTO: Jure Eržen/Delo
Odpri galerijo
Vsi se strinjajo, da je treba ohraniti visok odstotek pregledanih otrok na sistematskih pregledih. Kjer so težave, jih je treba rešiti, pravi ministrstvo za zdravje. Del težav bi zagotovo odpravila natančna navodila. FOTO: Jure Eržen/Delo

Prebold – Potem ko je Osnovna šola Prebold lani razburila starše z odločitvijo, da otrok ne bodo več vozili na sistematske preglede, bo v novem šolskem letu spet vse po starem. Primer je odprl številna vprašanja, predvsem glede razlage zakonodaje. To naj bi dodatno pojasnila navodila ministrstev, ki pa jih nekaj dni pred začetkom novega šolskega leta še vedno ni. Ni znano, kdaj bodo.

Z ministrstva za šolstvo smo 7. novembra lani dobili odgovor, da spremembe zakonskih oziroma podzakonskih predpisov glede izvajanja preventivnih sistematskih pregledov niso potrebne, »se pa bodo v treh mesecih pripravila podrobnejša navodila za izvajanje sistematskih pregledov«. Več kot devet mesecev kasneje, vmes se je za to vprašanje formirala tudi delovna skupina, navodil ni. S prstom so pokazali na kolege z ministrstva za zdravje, kot lahko razumemo odgovor ministrstva za šolstvo: »Z ministrstva za zdravje še nismo prejeli t. i. operativnega protokola glede načina izvajanja sistematskih pregledov ter obveščanja staršev in šol o teh pregledih. Za zdaj tudi v novem šolskem letu izvajanje sistematskih pregledov ostaja urejeno tako kot doslej.«

Vsak po svoje

Kako je to, je očitno odvisno od vodstva šole in zdravstvenih zavodov. Predpise si namreč vpleteni razlagajo vsak po svoje. Zakon o osnovni šoli določa, da mora šola sodelovati pri »rednih sistematičnih zdravstvenih pregledih v času šolanja in cepljenj«. Da so pregledi organizirani skupinsko in da morajo takrat zdravstveni zavodi poskrbeti za izobraževanja, določa pravilnik. Nekateri ravnatelji pa so menili, da sodelovanje pomeni zgolj informiranje staršev o sistematskem pregledu, nekateri zdravstveni zavodi tudi niso pripravili izobraževanj.

Razlaga bi bila torej nujna. Z ministrstva za zdravje so sporočili, da je delovni osnutek protokola o sodelovanju med šolami in izvajalci preventivnega zdravstvenega varstva pripravljen, a ga delovna skupina še ni obravnavala. Ob dobrem sodelovanju ugotavljajo pozitivne učinke, predvsem pri »obvladovanju nalezljivih bolezni, varovanju in krepitvi duševnega zdravja, spodbujanju zdravega življenjskega sloga ter pri dvigu splošne zdravstvene pismenosti tako med šolarji kot zaposlenimi. Za težave, ki so nastale na nekaterih šolah, pa je treba poiskati ustrezne rešitve.« Pričakujejo pa, »da se bo preventivno zdravstveno varstvo izvajalo tako kot v preteklih letih«.

Varovanje šibkejših

Večina šol še vedno vozi otroke na sistematske preglede, podatki iz leta 2016 kažejo, da je pregledanih več kot 97 odstotkov otrok. Vendarle pa so poskusi ukinjanja izvajanja sistematskih pregledov prek šol lahko nevarni. Tako stališče Zveze prijateljev mladine Slovenije (ZPMS) ostaja enako kot lani, pravi predsednica Nacionalnega odbora za otrokove pravice pri ZPMS dr. Sonja Merljak Zdovc: »V ZPMS smo pričakovali in še vedno pričakujemo, da se bo to pred novim šolskim letom uredilo. Ostajamo pri stališču, da so otroci še najbolj enakopravni v šoli in da so sistematski pregledi primer dobre prakse, s katerim država poskrbi tudi za tiste otroke, za katere starši morda ne bi.«

So pa pred novim šolskim letom starši učencev OŠ Prebold pomirjeni. V. d. ravnatelja Peter Žurej, o njegovem imenovanju bodo odločali prav danes, jim je namreč že sporočil, da bo šola odslej izvajala sistematske preglede tako kot v preteklih letih in da bodo v Žalec vozili tudi prvošolčke. Eden od staršev, ki so bili na sestanku z novim vodstvom, je pojasnil: »Žurej nam je povedal, da se je sestal z vodstvom žalskega dispanzerja in se z njim dogovoril, da bodo dobili v uporabo dodaten prostor, da bo tudi za učitelje lažje. Očitno je bil en pogovor dovolj, da so vse rešili.«

Komentarji: