
Neomejen dostop | že od 14,99€
Slovenijo je te dni zajel vročinski val, ki je vrhunec dosegel danes. V vzhodnem in osrednjem delu države so se napovedi meteorologov uresničile, temperature so se dvignile precej nad 30 stopinj Celzija. Za vso državo velja oranžno opozorilo zaradi visoke toplotne obremenitve in neviht, razglašena je tudi velika požarna ogroženost naravnega okolja.
Nad severovzhodno Slovenijo je zvečer že nastalo več neviht z nalivi in točo. Nevihte, ki so nastale med Pohorjem, Slovensko Bistrico in zahodnimi Halozami, so se postopno širile v smeri Podravja, Slovenskih Goric in Prekmurja.
Kasneje so objavili, da se je nad Furlanijo-Julijsko krajino razvil močan nevihtni sistem s silovitimi neurji, ki se je usmeril proti zahodni Sloveniji, natančneje proti Goriški in Krasu. Svojo pot bo nato nadaljeval v smeri osrednje Slovenije in naprej proti vzhodu, kjer bo oslabel.
V zahodni Sloveniji, zlasti na Primorskem in Notranjskem bodo v prihodnjih urah možna močnejša neurja s silovitimi sunki vetra, močnimi nalivi in točo. Sunki nevihtnega piša bodo lahko lokalno presegli hitrost 100 km/h. Možen je tudi obsežnejši vetrolom. Zaradi nalivov so možna lokalna hudourniška razlivanja. Možnost za nastanek debelejše toče je zaradi pretvorbe nevihte v nevihtni sistem oziroma nevihtno linijo majhna. Kljub temu bo v centru razvitih nevihtnih celic možna tudi večja količina manjše toče, sporoča Meteoinfo.
Po podatkih Arsa je bil v kraju Dobliče pri Črnomlju zabeležen absolutni slovenski junijski rekord. Tam so namerili 38,4 stopinje. S tem je presežen dosedanji rekord iz leta 2022, ko so 28. junija v Podnanosu namerili 38 stopinj. Med tremi najbolj vročimi kraji na današnji dan so še Metlika, Lendava in Ravne na Koroškem.
Poleg velike toplotne obremenitve po nižinah so v prvem delu noči mogoče nevihte z močnimi sunki severnega vetra, opozarja Agencija za okolje. Za celotno Slovenijo je zato izdala tudi oranžno vremensko opozorilo zaradi mogočih močnejših neviht.
Po hudi vročini Avstrijo zajele nevihte
Po hudi vročini, ki je zajela Slovenijo in njeno soseščino, so v Avstriji danes že divjale nevihte in povzročale škodo. V kraju Fügen na Tirolskem točo, veliko tudi pet centimetrov, odstranjujejo z lopatami in bagri. Nevihte z močnim vetrom in točo so zajele tudi območje Gradca na avstrijskem Štajerskem. Sunki vetra so ponekod presegli sto kilometrov na uro, številne dogodke so odpovedali, poročajo avstrijski mediji.
Nevihte so popoldne najprej zajele posamezna območja Tirolske. Najbolj prizadeta sta okraja Schwaz in Kitzbühel, debela toča pa je padala tudi v Fügnu v dolini Zillertal. Posnetki na družbenih omrežjih kažejo hudourniške poplave, poškodovane avtomobile in podrta drevesa.
Močan nevihtni sistem z neurji je nastal tudi na območju Gradca. Na eni tamkajšnjih merilnih postaj so izmerili, da je na kvadratni meter padlo približno 25 litrov vode. V večernih urah so se nevihte začele pomikati proti vzhodu. Vročina bo v prihodnjih dneh v državi še vztrajala.
»Tako v večernem in nočnem času pričakujemo nastanek neviht in ker se bodo razmeroma hitro gibale, lahko povzročijo tudi močnejše sunke vetra, zato smo izdali oranžno opozorilo kar za vso Slovenijo, ker je nemogoče vnaprej dejansko določiti lokacije teh neviht. Ne bo pa to izrazita vremenska fronta, ki bi prinesla prepotreben dež. Šlo bo bolj za kratkotrajne nalive in, kot omenjeno, sunke vetra,« je zgodaj popoldne napovedal meteorolog Brane Gregorčič.
Izjemno sušne razmere v osrednji Sloveniji, na Notranjskem in Koroškem
V večini regij po državi beležimo zelo sušne razmere, na Koroškem, Notranjskem in v Ljubljani z okolico pa izjemno sušne razmere površinskega sloja tal, v današnji objavi Sušomer navaja Agencija RS za okolje (Arso). Z vidika vodnobilančnega stanja površinskega sloja tal Arso v prihodnjih dneh pričakuje nadaljevanje sušnih razmer.
»Glede na dolgoletno povprečje v zadnjem 30-dnevnem obdobju v večjem delu države beležimo izjemno suhe razmere, na severovzhodu in skrajnem severozahodu pa zelo suhe razmere. Kazalnik padavin se giblje od pet do 45 odstotkov,« je zapisano v današnji objavi podatkov na Arsovem spletnem orodju za spremljanje suše Sušomer.
Nakupovalna središča Aleja in Citypark v Ljubljani ter Europark v Mariboru so danes zaradi napovedanega slabega vremena odprle svoje parkirne hiše za vse, ki želijo svoje avtomobile zaščititi pred točo in drugimi nevšečnostmi, so sporočili iz nakupovalnih središč. Avtomobile lahko v garaže pripeljete do polnoči, odpeljali pa jih boste lahko jutri po 6. uri zjutraj.
Na Arsu opozarjajo, da smo priča veliki toplotni obremenitvi, saj se temperature povzpnejo nad 30 stopinj Celzija že zelo zgodaj. Visoke temperature in suša vplivajo tudi na kmetijstvo, tako v kmetijskih organizacijah že opozarjajo na posledice vročinskega vala za nekatere pridelke. S hudo vročino se soočajo tudi v nekaterih drugih evropskih državah, med drugim v predelih Italije, Avstrije in državah na Balkanu, o visokih temperaturah poročajo tudi s severovzhodnega dela ZDA.
Vroče tudi drugod, v Čačku izmerili 46 stopinj Celzija
Tudi številne države v soseščini Slovenije se soočajo z močnim vročinskim valom, saj temperature ponekod presegajo 37 stopinj Celzija. Vročina zajema Madžarsko, Hrvaško, Srbijo, Romunijo, Češko, Slovaško ter večji del Italije, Španije, Grčije in Balkana. Srbski medji poročajo, da so danes v središču Čačka izmerili 46 stopinj Cenzija.
Noči ostajajo tople, saj se temperature večinoma ne spustijo pod 20 stopinj Celzija. Italija je zaradi visokih temperatur izdala rdeče opozorilo za več mest, sezona požarov pa se je že začela v Grčiji in drugod po jugu Evrope. Vročinski val naj bi trajal še ves teden, konec prihodnjega tedna pa se pričakuje ponovno stopnjevanje vročine.
V Sloveniji bo po današnjem vrhuncu, razen na Primorskem, vročina prehodno nekoliko popustila. Zvečer in v noči na petek naj bi predvsem severni del države zajele krajevne plohe in nevihte. Po podatkih Arsa bo zapihal tudi okrepljen veter severnih smeri.
V sredo so na merilnem mestu Otlica v Trnovskem gozdu izmerili presežene opozorilne vrednosti ozona. Tako je bilo tudi danes.
Vrednosti ozona, ki presegajo opozorilno vrednost, dražijo sluznico in dihala. Na Arsu priporočajo, da ljudje s kroničnimi boleznimi dihal in krvnega obtoka v tem času ostanejo v zaprtih prostorih, kjer je raven ozona nižja. Tudi zdravim ljudem priporočajo, naj se izogibajo naporov v času trajanja visokih vrednosti ozona.
Komentarji