Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Svet

Ameriški nacionalni inštitut za zdravje ukinja študije, povezane z LGBT+

Znanstvena skupnost že vlaga tožbe, menijo, da so prekinitve nezakonite in kršijo že sklenjene pogodbe o financiranju.
Ukrepi NIH so bili uvedeni kmalu po tem, ko je predsednik Donald Trump prevzel oblast in izdal izvršne ukaze za »obnovitev svobode govora« ter »obrambo žensk pred ekstremizmom spolne ideologije«. FOTO: Emiliano Lasalvia/AFP
Ukrepi NIH so bili uvedeni kmalu po tem, ko je predsednik Donald Trump prevzel oblast in izdal izvršne ukaze za »obnovitev svobode govora« ter »obrambo žensk pred ekstremizmom spolne ideologije«. FOTO: Emiliano Lasalvia/AFP
Pi. K.
9. 3. 2025 | 11:03
10. 3. 2025 | 11:39
3:31

Nacionalni inštitut za zdravje (NIH) ustavlja raziskovalne projekte, ki so že prejemali sredstva, saj naj ne bi več ustrezali »prioritetam agencije«. Med prizadetimi so predvsem študije, ki se ukvarjajo z zdravjem skupnosti LGBT+, spolno identiteto ter raznolikostjo, enakostjo in vključenostjo (DEI) v biomedicinskem delovnem okolju, ekskluzivno poroča revija Nature.

Na tnalu so se znašli še projekti, ki obravnavajo okoljsko pravičnost, raziskave, povezane s spremembami podnebja, in financiranje univerz na Kitajskem. Prav tako so zaskrbljeni  raziskovalci, ki preučujejo zdravje manjšinskih skupin,  bojijo se, da bodo tudi njihovi projekti prekinjeni, kar bo imelo dolgoročne negativne posledice za javno zdravje.

Ukrepi NIH so bili uvedeni kmalu po tem, ko je predsednik Donald Trump prevzel oblast in izdal izvršne ukaze za »obnovitev svobode govora« ter »obrambo žensk pred ekstremizmom spolne ideologije«. Z izvršnimi ukazi je Trumpova administracija odvzela milijarde dolarjev raziskovalnim ustanovam in univerzam. To je privedlo do ustavitve financiranja raziskav, ki obravnavajo vprašanja spolne identitete in aktivnosti DEI. Kritiki trdijo, da gre za neposredno cenzuro znanstvenih raziskav, kar je v nasprotju z načeli svobode govora.

Med že prekinjenimi projekti je tudi študija, ki jo vodi Tara McKay z Vanderbiltove univerze. Njena raziskava je spremljala zdravje več kot 1200 odraslih pripadnikov skupnosti LGBT+ v ZDA. Tara McKay opozarja, da prekinitev projekta pomeni izgubo podatkov, zbranih v preteklih letih, s čimer bodo razvrednotena že porabljena sredstva. Raziskovalci, kot je Lisa Fazio z iste univerze, opozarjajo, da takšne odločitve ustvarjajo strah in negotovost med znanstveniki ter zmanjšujejo zaupanje v trajnost financiranja raziskav.

Mnogi raziskovalci izražajo ogorčenje in zaskrbljenost nad vplivom politične ideologije na znanstveno delo. Brittany Charlton, epidemiologinja s Harvarda, je naštela najmanj 16 prekinitev financiranja, pri čemer pričakuje, da bo število še naraščalo. Raziskovalci se bojijo, da bo ustavitev financiranja povzročila izgubo pomembnih podatkov in ovirala napredek na ključnih področjih javnega zdravja.

Nekateri raziskovalci in univerze so že vložili tožbe, saj menijo, da so prekinitve nezakonite in kršijo že sklenjene pogodbe o financiranju. David Super, strokovnjak za upravno pravo s pravnega centra univerze  Georgetown, poudarja, da bi lahko bile v nasprotju z zveznimi zakoni, ki urejajo porabo proračunskih sredstev. Sodišče je že začasno ustavilo poskus Trumpove administracije, da bi  zamrznila vsa zvezna sredstva za projekte, ki vključujejo programe raznolikosti, enakosti in vključenosti (DEI).

Sorodni članki

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine