Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Svet

Cilj je preživeti brez pomoči

Partnerstvo med Evropsko unijo in Afriko je po mnenju udeležencev konference še vedno neuravnoteženo. 
Med ključnimi cilji afriških vlad je opolnomočenje mladih. FOTO: Siphiwe Sibeko/Reuters
Med ključnimi cilji afriških vlad je opolnomočenje mladih. FOTO: Siphiwe Sibeko/Reuters
14. 5. 2018 | 19:00
14. 5. 2018 | 22:31
4:15
Osrednja tema prvega dne mednarodne konference z naslovom Dan Afrike, ki jo je letos že sedmič organiziralo ministrstvo za zunanje zadeve, tokrat v sodelovanju z britanskim inštitutom za mednarodne odnose Chatham House, je bilo dobro upravljanje kot podlaga za uspešen trajnostni razvoj. 

Upravljanje je eno od štirih strateških področij partnerstva med EU in Afriko, opredeljenih med lanskim vrhov EU in Afriške unije v Slonokoščeni obali. »Hitra gospodarska rast, razvoj informacijskih in komunikacijskih tehnologij ter digitalizacija – v kombinaciji z dobrimi praksami upravljanja – lahko spodbujajo razvoj, privabljajo nove vlagatelje in pospešujejo zaposlovanje,« je ozadje izbora letošnje osrednje tematike v nagovoru udeležencem konference pojasnil slovenski minister za zunanje zadeve Karl Erjavec
 

Seznanjanje s problemi


Konferenca se je po ministrovih besedah spremenila v tradicionalen dogodek v slovenskem političnem in gospodarskem prostoru, država pa z njo dokazuje svojo odločenost krepiti dialog z državami afriške celine na politični, gospodarski in kulturni ravni. »S to konferenco zlasti želimo opozoriti na to, da je Afrika kontinent prihodnosti in da pomeni tudi velik izziv za EU,« je dodal minister. Širše evropsko zanimanje za Afriko je sicer povezano predvsem z željo po odpravljanju težav, ki jih povzročajo množične migracije. 

Po ministrovem prepričanju je treba te probleme reševati tam, kjer nastajajo. »Vemo, da mladi v Afriki nimajo neke dobre prihodnosti, zato želijo v Evropo, ker pričakujejo boljše življenje in tudi boljšo prihodnost. Tovrstne konference prispevajo tudi k temu, da lahko izmenjamo svoja stališča in poglede in da boljše spoznamo vsebino problematike, s katero se sooča Afrika.« 

Pomen spodbujanja dialoga in izmenjave izkušenj je v pogovoru za Delo izpostavil tudi namestnik ganskega ministra za zunanje zadeve in regionalno integracijo Mohamad Habibu Tajani. »S Slovenijo in Evropo imamo veliko za deliti. Afrika in Evropa sta si podobni, predvsem pa sta zelo povezani. Karkoli se zgodi v Afriki učinkuje na Evropo in obratno. Konferenca je priložnost, da skupaj vidimo nekatere izzive, ki so pred nami in razmislimo, kako bi jih skupaj rešili.« 
 

Načeto partnerstvo


Na vsakem od treh panelov, na katerih so sodelovali ugledni domači in tuji strokovnjaki, so udeleženci konference lahko slišali najrazličnejše izzive, ki jih poraja obstoječe partnerstvo med EU in Afriko. Najzanimivejša od treh razprav je osvetlila probleme grajenja zaupanja.

Partnerstvo med EU in Afriko se po mnenju nekaterih udeležencev že nekaj časa sooča z resnimi problemi na tem področju. Kot je povedal Geert Laporte, namestnik direktorja Evropskega centra za upravljanje razvojne politike na Nizozemskem, je partnerstvo še vedno izjemno neuravnoteženo, pri čemer ena stran (evropska) diktira tako rekoč celotno agendo. O širjenju vrednot je po njegovih besedah na politični ravni čedalje težje govoriti, med vzroki za to pa je pogosto pokroviteljsko obnašanje EU, njeno brezkompromisno pogojevanje in zavzemanje dvojnih meril. Vse to se dogaja v času, ko veliko afriških držav postaja bolj odločnih in razlaga, kako želi svoj odnos z EU postaviti na drugačne temelje.

Primere te odločnosti je bilo mogoče najti tudi v izjavah afriških sogovornikov. »Zelo dolgo časa smo se zanašali na pomoč v obliki mednarodne podpore, sedaj pa verjamemo, da imamo dovolj lastnih resurzov [za financiranje razvoja],« je pojasnil namestnik ganskega ministra Tajani. »Toda hkrati si želimo deliti tisto, kar imamo, spodbujati investicije iz EU, spodbujati, da vaše države delijo tehnologije z nami. S tem bomo šele lahko zgradili našo državo, Afriko in opolnomočili mlade, zato da bomo lahko preživeli tudi brez pomoči.«

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Berite Delo 3 mesece za ceno enega.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine