
Neomejen dostop | že od 14,99€
Tajsko premierko Phethongthan Šinavatra je ustavno sodišče suspendiralo, ker je prišel v javnost njen telefonski pogovor z nekdanjim kamboškim predsednikom vlade Han Senom, so poročali kitajska tiskovna agencija Xinhua in številni mednarodni mediji..
Pogovor velja za avtentičnega. Tajska premierka je nekdanjega kamboškega premiera Hun Sena poklicala marca. Pogovoriti se je hotela o zaostritvi napetosti med državama, potem ko je v obmejnih spopadih umrl kamboški vojak. V pogovoru je nekdanjega kamboškega premiera nagovorila s stric, tajsko vojsko pa označila za nasprotnika.
Posledice suspenza so precejšnje. Koalicijska partnerica, stranka Bhumdžaithai (BJT), je zapustila vlado, s čimer je njena stranka Pheu Thai izgubila večino v parlamentu. Konec tedna se je na ulicah Bangkoka zbralo približno 10.000 protestnikov, ki so zahtevali njen odstop, javna podpora premierki pa je padla na zgolj devet odstotkov, potem ko je še marca dosegala 30 odstotkov.
Pri 38 letih je Phethongthan Šinavatra najmlajša voditeljica v zgodovini Tajske in šele druga ženska na čelu vlade. Zanimivo, pred tem je bila edina premierka njena teta Jinglak Šinavatra. Družina Šinavatra je izjemno močna, saj že dvajset let pomembno vpliva na tajsko politiko, pogosto v nasprotju s konservativnimi, vojski naklonjenimi silami.
Konflikt med konservativno elito in družino Šinavatra je že vrsto let eden od glavnih virov politične nestabilnosti na Tajskem. Konservativna elita, ki vključuje vojsko in monarhijo, vidi družino Šinavatra kot grožnjo tradicionalnemu družbenemu redu.
Ravno zato na ulicah prevladujejo konservativno in nacionalistično usmerjeni protestniki. Premierka je poskušala umiriti situacijo z izjavo, da je njen telefonski pogovor s Han Senom zgolj poskus zmanjšanja napetosti med državama in da ni bil mišljen kot izdaja.
»Rada bi jasno poudarila, da so bili moji nameni več kot iskreni – delovala sem za državo, da bi zaščitila našo suverenost, da bi zaščitila naše vojake in ohranila mir,« je dejala na novinarski konferenci. »Rada bi se tudi opravičila rojakom Tajcem, ki se zaradi te zadeve morda počutijo nelagodno ali so razburjeni.«
Kljub temu je bila prisiljena sprejeti odločitev sodišča in se začasno umakniti s položaja. Do nadaljnjega bo prevzel funkcijo njen namestnik Surija Džungrungrankit.
Poleg tega se je na Tajskem začelo sojenje njenemu očetu Taksinu Šinavatri, vplivnemu nekdanjemu premieru, ki velja za glavnega podpornika sedanje vlade. Obtožen je razžalitve monarhije zaradi izjav v intervjuju pred devetimi leti.
Komentarji