Neomejen dostop | že od 9,99€
Indija je tik pred novim letom dosegla pomemben mejnik v svojih vesoljskih raziskavah z izstrelitvijo raket SpaDeX (Space Docking Experiment) na raketi Polar Satellite Launch Vehicle (PSLV).
S tem dosežkom se je Indija pridružila elitni skupini držav – Združenim državam Amerike, Rusiji in Kitajski, ki vse obvladajo tehnologijo vesoljskega spajanja piše nemški DW.
Misija SpaDeX vključuje dve vesoljski plovili, poimenovani SDX01 in SDX02. Vsaka tehta približno 220 kilogramov. Plovili sta bili uspešno izstreljeni v krožno orbito na višini 475 kilometrov, kjer bosta v prihodnjih dneh opravili serijo manevrov, potrebnih za združitev.
Vodja Indijske organizacije za vesoljske raziskave (ISRO), S. Somanath, je po izstrelitvi dejal: »Raketi sta vesoljski plovili uspešno postavili v pravilno orbito. Združevanje pričakujemo okoli 7. januarja 2025.« piše IndiaTimes.
Ta tehnologija je ključnega pomena za ambiciozne vesoljske projekte, kot so načrtovana gradnja indijske vesoljske postaje ter prihodnje medplanetarne odprave.
»Vesoljsko spajanje je nujno za misije, ki zahtevajo več izstrelitev z različnimi cilji,« so še zapisali v indijskih medijih.
Poleg SpaDeX-a je raketa PSLV-C60 nosila tudi modul POEM-4 (PSLV Orbital Experimental Module), ki vključuje 24 eksperimentalnih naprav za merjenje različnih snovi in elementov. Med njimi tudi za raziskave o zajemanju vesoljskih odpadkov ter biološke eksperimente.
Indijska organizacija za vesoljske raziskave bo v prihodnjih dveh mesecih modul uporabljala za razvoj in preizkušanje novih tehnologij.
Minister za vesolje Jitendra Singh je ob uspehu misije poudaril: »Indija je zdaj četrta država na svetu, ki je uspešno izvedla prvi del vesoljskega spajanja z lastno razvito tehnologijo. To je pomemben korak k naši viziji samozadostnosti in razvoja«.
S tehnologijo, ki omogoča združevanje plovil v orbiti, Indija utrjuje svojo vlogo na področju globalnih vesoljskih raziskav. Misija SpaDeX je le prvi korak v velikih načrtih Indijske organizacije za vesoljske raziskave, ki vključujejo tudi človeške odprave v vesolje ter medplanetarne misije.
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji