
Neomejen dostop | že od 14,99€
Kneset, izraelski parlament, je v ponedeljek z veliko večino sprejel dva zakona. Prvi je prepovedal delovanje agencije Združenih narodov za palestinske begunce UNRWA na ozemlju Izraela in Vzhodnega Jeruzalema, kjer ima ta, leta 1949 ustanovljena organizacija, od katere je med drugim odvisno preživetje 2,2 milijona ljudi na območju Gaze, svoj sedež. Sprejetje tega zakona dejansko onemogoča delovanje UNRWA na vseh okupiranih palestinskih ozemljih, na čelu s trinajst mesecev oblegano Gazo in Zahodnim bregom.
Drugi zakon – podprl ga je tudi velik del izraelske politične opozicije, ki je soodgovorna za vojne zločine in zločine proti človečnosti v Gazi – je UNRWA razglasil za teroristično organizacijo. To pomeni, da izraelski uradniki (in seveda vojska) z organizacijo, ki je bila ustanovljena z namenom pomoči 750.000 ljudem, ki so jih judovske milice leta 1948 nasilno izselile iz njihovih domov, ne smejo več sodelovati. V praksi to pomeni, da dostop že do zdaj izjemno omejenih količin humanitarne pomoči v Gazo – in tudi na okupirani Zahodni breg, kjer so razmere prav tako vsak mesec slabše – ne bo več mogoč: vsak humanitarni konvoj, ki je po 7. oktobru lani vstopil v razdejano palestinsko enklavo, je po pogajanjih med osebjem UNRWA in izraelsko vojsko potreboval izraelsko odobritev. Prevedeno: biti humanitarec je za današnji Izrael sopomenka za terorizem.
Celoten članek je na voljo le naročnikom.
Aktualne in poglobljene vsebine, ki vam pomagajo razumeti svet – za 14,99 EUR na mesec!
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Kar se tiče beguncev, zakaj se vedno omenja samo arabske begunce iz Palestine, ne pa tudi judovske begunce iz arabskih dežel (ki že dolgo nimajo več statusa beguncev, čeprav se nikoli niso vrnili na svoje domove). Namreč število judovskih beguncev iz arabskih držav (severna Afrika, med drugim Aleksandrija, Bagdad, ...) pred in po II. svetovni vojni (ki so izgubili tudi svoje premoženje) je bilo približno enako številu beguncev iz vrst palestinskih Arabcev po izgubljeni vojni združenih Arabcev proti Izraelu, oziroma ustanovitvi izraelske države. Velik del judovskih beguncev iz arabskih dežel je tam živel še iz rimskih časov ali pa že v obdobju helenizma, torej veliko pred naselitvijo Arabcev. Tako so torej Arabci "počistili" Jude iz svojih držav, kar seveda ne pomeni, da smejo Izraelci sedaj podobno storiti s palestinskimi Arabci. Statusa begunca ne moreš imeti v nedogled, 70, 100 ali 200 let in ne more postati poklicni status velikega dela naroda, ki naj bi ga financirali drugi.