Vse, kar morate vedeti o svetovnem prvenstvu

Največje vprašanje, ki se postavlja ob začetku svetovnega nogometnega prvenstva v Rusiji, je seveda - kdo bo prvak.
Fotografija: Cristiano Ronaldo je pred dvema letoma osvojil evropsko krono. Lahko Portugalski uspe tudi na svetovnem prvenstvu? FOTO: Francisco Leong/AFP

Moskva – Največje favorite za osvojitev prvenstva bi lahko označili za »običajne osumljence.« Od konca prvenstva leta 2014, ko je po golu Maria Götzeja v podaljšku slavila Nemčija, pa do odprtja prvenstva v Rusiji, je minilo natanko 1.784 dni, trofeja pa išče novega (starega?) lastnika.

Za večno slavo se poteguje 32 reprezentanc, a realne možnosti za končno slavje jih ima peščica. Poglejmo, koga so pri Euronews uvrstili med največje favorite.

Nemčija

<em>Elf </em>Joachima Löwa tudi tokrat sodi med favorite.
Elf Joachima Löwa tudi tokrat sodi med favorite.

Štirikratni svetovni prvaki želijo postati šele druga reprezentanca po Braziliji, ki je ubranila naslov. Kariokam je to uspelo leta 1962, ko so ponovili uspeh iz leta 1958. Nemški selektor Joachim Löw stavi na zlato generacijo, ki je v povprečju stara 27 let. Presenetljiv v njej ni Götzeja in Leroyja Saneja.

Brazilija

Neymar je prvenstvo pred štirimi leti v rodni Braziliji končal v bolečinah in solzah. Brazilci so tokrat med favoriti.

Na domačem prvenstvu pred štirimi leti so Brazilci doživeli enega najhujših porazov. Nemci so jih ponižali s 7:1, izgovori, da jih je povsem šokirala poškodba prvega zvezdnika Neymarja, niso posušili solz navijačev. Upi z nogometom obsedene nacije so tudi tokrat položeni na pleča najdražjega nogometaša na svetu, ki mu bodo v napadu delali družbo Roberto Firmino, Gabriel Jesus in Philippe Coutinho. Stereb obrambe bo v odsotnosti poškodovanega Danija Alvesa igralec Real Madrida Marcelo.

Španija

Španci so leta 2010 osvojili nogometni olimp. Iz tiste reprezentance je v Rusiji ducat igralcev, med njimi Andres Iniesta, Sergio Ramos in Gerard Pique. Izkušenim igralcem družbo delajo mladi talenti kot so Thiago Alcantara, Isco, Marco Asensio in vratar David de Gea. Vprašanje je, kako bo na igralce vplivala zamenjava selektorja dan pred začetkom prvenstva. Julen Lopetegui je ujezil špansko nogometno zvezo, ker jo ni dovolj zgodaj obvestil, da bo v Real Madridu nasledil Zinedina Zidana.

Francija

Poraženci finala evropskega prvenstva izpred dveh let tokrat vsekakor sodijo med favorite. Selektor Didier Deschamps vodi mlado generacijo zelo nadarjenih nogometašev, izstopajo predvsem napadalci. Antoine Griezmann, ki je SP izkoristil za nekaj dodatne promocije in je prvi dan prvenstva sporočil, da ostaja pri Atletico Madridu, je v zadnjih dveh letih postal še boljši, njegovi reprezentančni kolegi Kylian Mbappe, Nabil Fekir in Ousmane Dembele pa so danes med največjimi mladimi nogometnimi zvezdniki.

Kaj pravijo poznavalci?

Scenarij svetovnega prvenstva je zelo uravnotežen, ocenjuje brazilski Ronaldo: »Ne vidim izrazitega favorita. Zelo sem optimističen glede Brazilije. Dobro so igrali, še posebej zadnje mesece. Mislim, da Portugalska ne bo prišla daleč, ne zaradi Cristiana Ronalda, ampak zaradi ekipe. V trenutku, ko se bodo soočili z bolj izkušenimi reprezentancami, mislim, da Portugalski ne bo uspelo.«

Lionelu Messiju v bogati karieri manjka le še naslov svetovnega prvaka. Argentina je bil pred štirimi leti zelo blizu.

Nekdnaji brazilski in portugalski selektor Luiz Felipe Scolari​ ima širok nabor: »Moji favoriti, ne nujno v tem vrstnem redu, so Brazilija, Argentina, Francija, Nemčija, Španija in Portugalska. Potem so tu še nekatere reprezentance, ki lahko presenetijo, kot sta Anglija in Belgija.«

Marcel Desailly, nekdanji francoski reprezentant, član ekipe, ki je leta 1998 v finalu prvenstva premagala Brazilijo, meni, da ponovitev finale izpred 20 let ne bi bila slaba. »Najbolj pomembno je, da ima reprezentanca dobro energijo, da držijo skupaj, ne glede na vse. Pomembno je imeti odločilne igralce v najboljši formi. To naredi razliko,« je opisal, kaj mora imeti reprezentanca, ki želi priti daleč.

Hernan Crespo, upokojeni argentinski reprezentant, opaža, da so favoriti vedno isti, a da bo v današnjem nogometnem svetu »svetovno prvenstvo bolj odprto, kot menimo. Reprezentance so zanimive. Mislim, da se lahko zgodi presenečenje.«