Pri 193 cm se je letvica zamajala in padla

Lia Apostolovska je sanjski dan za slovensko ateltiko na svetovnem prvenstvu sklenila z 12. mestom v skoku v višino.
Fotografija: Lia Apostolovski je svoj prvi nastop na svetovnem prventvu v skoku v višino končala na 12. mestu. FOTO: Ezra Shaw/AFP

Slovenska atletinja Lia Apostolovski je na svetovnem prvenstvu v Eugenu v finalu skoka v višino zasedla 12. mesto z 1,89 metra. Zmagala je Avstralka Eleanor Patterson (2,02 m) pred Ukrajinko Jaroslavo Mahučik (2,02 m) in Italijanko Eleno Vallortigara (2,00 m).

»Na prvenstvo sem prišla kot debitantka, nisem imela norme, uvrstila sem se prek svetovne lestvice. Uvrstila sem se med 12 najboljših tekmovalk na svetu. To je zame velik uspeh in motivacija za naprej,« je po nastopu za STA ocenila 22-letna slovenska atletinja.

»Naslednji mesec imamo že evropsko prvenstvo. V finalu je bila danes polovica Evropejk, zato bo konkurenca v Nemčiji zelo močna. Če bom izboljšala svoj izid, pa lahko dosežem kar precej,« je še dejala.

Začetno višino na 1,84 m je preskočila prvič. Na 1,89 m je nato prvič za las podrla letvico, v drugem poskusu pa je bila ob glasnem ploskanju stadiona, saj je bil to tedaj edini nastop, uspešna.

Cilj Lie Apostolovski na evropskem prvenstvu naslednji mesec v Nemčiji je izboljšati svoj najboljši izid. FOTO: Andrej Isaković/AFP

Letvicona višini 1,93 metra je za las podrla in nastope končala ob glasnem aplavzu.

»Že na startni listi, ko sem videla, kako potekajo višine, sem videla, da je med njimi tudi 1,93 m. To je višina, ki jo lovim že vso sezono. V zadnjem poskusu sem že mislila, da sem prek letvice, a štejejo malenkosti.«

Skoraj hkrati sta potekali dve finalni tekmi s slovensko udeležbo. Ko je Lia Apostolovski končevala, je pot do zlate medalje v metu diska začel Kristjan Čeh. To tekmo je lahko spremljala iz neposredne bližine, na sosednjem delu stadiona.

»Celotna izkušnja tekme je bila zelo dobra, enkratna. Navijala sem za Kristjana v prvi vrsti, spremljala sem ga iz neposredne bližine, saj sem bila poleg metališča. Ponosna sem, da smo osvojili zlato medaljo. Bila sem brez besed, uspel mu je izjemen met. Na drugi strani pa je bil zanimiv tudi boj za zlato medaljo v skoku v višino. Tudi to je dodatna motivacija za naslednja leta.«

Njen oče Sašo Apostolovski je nekdanji slovenski rekorder v skoku v višino. »Vesela sem, da imam dobre 'skakalne' gene, kot radi rečemo, vendar to ni vse. Za uspeh je potrebno veliko dela, fizičnega in drugega treninga, tudi mentalnega, ter vložiti veliko truda,« je končala Lia Apostolovski.