Pozdravljeni!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Nogomet

Angleški recept: dinamit v nogah in orjaška pljuča

Majhna selekcijska baza in premalo denarja sta razloga za vzgojo nadpovprečnih nogometašev, a nista odločujoča.
Tottenhamov junak Lucas Moura (desno) je imel v dvoboju proti Ajaxu tudi po več kot 90 minutah v nogah dinamit in široka pljuča. FOTO: Reuters
Tottenhamov junak Lucas Moura (desno) je imel v dvoboju proti Ajaxu tudi po več kot 90 minutah v nogah dinamit in široka pljuča. FOTO: Reuters
12. 5. 2019 | 15:48
4:07
Evropska renesansa angleških klubov je na najboljši način razkrila, v katero smer gre nogomet. Presežkov je bilo preveč, toda prva misel, ki se mi je porodila, je bila, da imajo nogometaši dinamit v nogah in orjaška pljuča. Iz tega sem hitro prišel do ključnega vprašanja, ki zadeva slovenski nogomet in potenciale slovenskih igralcev. Ali bi kdo od aktualnih reprezentantov lahko igral v polfinalu najmočnejšega klubskega tekmovanja?

V štirih tekmah so za Liverpool, Tottenham, Barcelono in Ajax igrali nogometaši iz 25 držav. Če odštejem vratarja Ajaxa Onano, ki je Kamerunec, pa 24. Vratarja ne uvrščam v isto kategorijo, ker jih ne merim z istimi vatli kot igralce, čeprav sta bila prav pri finalistih Alisson Becker in Hugo Lloris med ključnimi možmi za napredovanje. Barcelonin Nemec Andre ter Stegen pa tudi sodi med najboljše na svetu. Vzgoja vratarjev namreč ni tako usodno povezana s strokovnimi prijemi in usmeritvami trenerjev, kot je pri igralcih.

Z izjemo Jana Oblaka v najmočnejši enajsterici, torej, niti približno ne vidim slovenskega igralca. Od igralcev bi prilet­nemu Josipu Iličiću zaradi telesnih omejitev pripadel status zlatega džokerja. Bil bi kot Messi z rezervne klopi. Še najbližje prvi enajsterici je nemški Slovenec Kevin Kampl, ki ga, kdo ve zakaj, del slovenske stroke in nekateri nekdanji igralci nimajo ravno v čislih. To več pove o njih kot o njem.

Ali je Haris Kadrić, ki je v Ljudskem vrtu opozoril na sebe, napadalec za najmočenjše lige, bo pokazal čas. FOTO: Tadej Regent/Delo
Ali je Haris Kadrić, ki je v Ljudskem vrtu opozoril na sebe, napadalec za najmočenjše lige, bo pokazal čas. FOTO: Tadej Regent/Delo


Podobno velja tudi za polfinaliste v drugi kakovostni evropski ligi – nogometašev, »narejenih v Sloveniji«, preprosto ni blizu. Nimajo potencialov za nogomet, kakršnega narekujejo ne le najboljši, marveč predvsem angleški klubi. Ni naključje, da je bila njihova premoč celo izrazitejša kot sila tesni rezultati. Angleški ligi ritem narekuje glavni generator moči in znanja, to je globalni trg z domala neomejeno količino denarja. Klubi z najboljši tujimi kadri z vsega sveta le sledijo zahtevam publike in tržnim zakonitostim. Zato je bilo le vprašanje časa, kdaj bodo nagrajeni in bodo ušli konkurenci. Držijo se zmagovalne formule. Ta je, da špekulantom in špekulacijam na igrišču (beri lenobam in preračunljivim igram brez visokega ritma ter boja) ne pustijo zraven.
Ajax in še bolj Barcelona sta bila z zmagovalcema Tottenhamom in Liverpoolom nezmožna dirke na enakih obratih in sta v obdobjih tekme praviloma nagibala jeziček na tehtnici na svojo stran zaradi svežine (Ajax), taktične premetenosti, posamične kakovosti. Znanja (Barcelona)!



Kaj je narobe s slovenskimi fanti, da jih ni, in kar najbolj žalosti, da ni niti videti, da bi kdo prišel bliže vrhu? Na prvo žogo, ki v zadnjem obdobju vselej ponuja oprijemljiv odgovor, je, da je slovenski selekcijski nabor sila majhen. Kar je res, ampak ta je bil in bo vedno premajhen. Na drugo, denarja preprosto ni dovolj za enakovreden razvoj. Velja kot pri prvi žogi. Na tretjo ... V prepogostem posnemanju oziroma prenašanju bolj ali manj za naše razmere polovično uporabnih modelov (Salzburg, Ajax) so povsem zamrle odlike, ki so nadomeščale tehnološko zaostalost: pronicljivost, iznajdljivost, ustvarjalnost in predvsem pozitivna improvizacija.

A najprej k največjemu slovenskemu derbiju. Je v eni sezoni mogoče izpeljati štiri derbije, ki bi jih vodili dinamit v nogah in orjaška pljuča brez strahopetnih taktičnih omejitev?

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine