Mudrinski junak Maribora za veliko zmago

V zadnjem večnem derbiju te sezone Prve lige Telemach je 8500 gledalcev lepo napolnilo Ljudski vrt in še dolgo rajalo po zmagi vijoličnih proti zeleno-belim.
Fotografija: Ognjen Mudrinski je bil mož odločitve na velikem derbiju. FOTO: Miloš Vujinović
Ognjen Mudrinski je bil mož odločitve na velikem derbiju. FOTO: Miloš Vujinović

Danes je na sporedu zadnji večni derbi med Mariborom in Olimpijo v tej sezoni Prve lige Telemach. Dvoboj v Mariboru, razplet derbija 30. kola (od 36), se je začel ob 20.15, z zanimanjem ga spremljajoi tudi pri Kopru, ki v nedeljo gosti Celje.

Maribor : Olimpija 1:0 (0:0)

Štadion Ljudski vrt, gledalcev 8500 (razprodano), sodnik Nejc Kajtazović (Kranj).

Strelec: 1:0 – Mudrinski (75).

Maribor: Jug; Milec, Mitrović, Watson, Sikošek; Makoumbou, Repas; Ivanović (Antolin 85), Kronaveter (Sellouki 63), Žugelj (Alvir 63); Mudrinski (Sirk 79)

Olimpija: Banić; Boakye, Ratnik (Crnomarković 46), Van Bruggen, Čabraja; Kvesić, Pilj, Elšnik (Mudražija 85); Aldair (Đurasek 70), Ziljkić (Matko 63), Prtajin.

Ključne odločitve v nogometni Prvi ligi Telemach so pred vrati. Kar nekaj odgovorov o razpletu prvenstva bi lahko prinesel ta konec tedna, ko bo na vrsti še zadnji večni derbi. Sedem kol pred koncem imajo Mariborčani na vrhu 56 točk, sledi Koper s 53, Olimpija pa je tretja z 49. Izbranci Radovana Karanovića bi z zmago najverjetneje iz boja za prvaka izločili zeleno-bele ter se utrdili na poti proti svojemu 16. državnemu naslovu. V nasprotnem primeru pa bi bilo zadnjih šest kol dramatičnih.

Ognjevito vzdušje je pričakalo derbi. Štadion seveda ni povsem poln, ker je mariborski klub kaznovan z zaprtjem južne tribune, kjer so sicer tisti najbolj glasni vijolični privrženci, toda največji dve tribuni – zahodna in vzhodna sta polni do zadnjega kotička – na delu severne pa so navijači gostujočega moštva. Brez verbalnih žaljivk iz obeh navijaških taborov ni šlo, ljubljanski pa je z metanjem, ko so gostitelji izvajali zadnji kot, še malo podaljšal ta 1. polčas.

Dotlej sta imeli obe moštvi svoje trenutke, v prvih 45 minutah je bila več pri žogi Olimpija (56:44) in tudi več nevarnih poskusov je uprizorila, res pa niti eden od teh strelov ni šel v okvir vrat. Zanimivo sicer, da je imel Maribor dve največji priložnosti prav ob začetku tekme v 1. minuti (Đorde Ivanović) ter za konec, ko je bil blizu vodilnega gola Jan Repas.

Tribune Ljudskega vrta so bile prvič po pandemiji polne. FOTO: Tadej Regent/Delo

Jasno pa je bilo, da se bo v drugem delu vnel še kako hud boj. Maribor si je pač pred rekordnim številom občinstva po koncu ukrepov ob pandemiji v Ljudskem vrtu prizadeval prekiniti črni niz v slovenskih derbijih zadnjih let, Olimpijini nogometaši so z ustvarjalnimi potezami uresničevali napovedi novega trenerja Roberta Prosinečkega o igri na zmago, saj bi jih dejansko le ta obdržala v boju za naslov državnega prvaka.

In najbližje vodilnemu golu je bil Timi Max Elšnik, Štajerec v ljubljanskem dresu, pa je njegov poskus s 25 metrov ustavila vratnica. Na štadionu je završalo nekaj minut pozneje, ko je odgovoril Marko Alvir, pa je žoga zletela mimo vrat, drugače pa je bilo, ko je gol odločitve z merjenim strelom v dolgi kot z roba kazenskega prostora zabil domači junak Ognjen Mudrinski. Zmaji se niso vdajali, zdelo se je, da je Đorđe Crnomarković zadel za izenačenje, toda bil je v ofsajdu.

Dinamična predstava se je bližala koncu, sledilo je veliko slavje v Ljudskem vrtu. Maribor se je utrdil na vrhu lestvice domačega prvenstva in za povrh končno prekinil nočno moro te suše zmag na domači zelenici proti velikem tekmecu iz Ljubljane.

In najbližje vodilnemui golu je bil Timi Max Elšnik, Štajerec v ljubljanskem, pa je njegov poskus s 25 metrov ustavila vratnica. Na štadionu završalo nekaj minut pozneje, ko je odgovoril Marko Alvir, pa je žoga zletela mimo vrat, drugače pa je bilo, ko je gol odločitve z merjenim strelom v dolgi kot z roba kazenskega prostora zabil domači junak Ognjen Mudrinski. Zmaji se niso vdajali, zdelo se je, da je Đorđe Crnomarković zadel za izenačenje, toda bil je v ofsajdu.

image_alt
Ničesar ne obžalujem, najsrečnejši sem s soprogo in hčerkama

V samih ima v zadnjem obdobju več uspeha Olimpija. To bo 52. večni derbi od vrnitve »nove Olimpije« v prvo ligo, pri čemer je ljubljanska zasedba neporažena že na devetih zadnjih medsebojnih tekmah, Maribor na zmago čaka od konca septembra 2019 (v Ljudskem vrtu od novembra 2017).

image_alt
Robert Prosinečki z Olimpijo že vrtel Maribor

V tej sezoni sta se ekipi v ligi pomerili trikrat, v Stožicah je najprej Olimpija zmagala s 3:1, nato pa z 1:0, v Ljudskem vrtu pa sta se moštvi razšli z 0:0. V Mariboru želijo prekiniti negativni niz, a poudarjajo, da gre za običajno tekmo, ki lahko prinese tri točke, nikakor pa še ne naslova prvaka. Kaj je povedal pred tekmo trener Olimpije Robert Prosinečki?