»Nogomet del procesa normalizacije življenja po 2. svetovni vojni in tudi zdaj«

Vrnitev Nemcev zaznamovala Dortmund in prerojeni Kevin Kampl. Brezhibno nadaljevanje bundeslige smerokaz tudi drugim na stari celini.
Fotografija: Nogometaši so se veselili golov na različne načine. Levo zgoraj veselje Erlinga Haalanda, ki je zabil prvi gol v derbiju s Schalkejem, desno zgoraj zadovoljstvo Herthinih adutov Matheusa in Vedada Ibiševića. Levo spodaj slavje Freiburgovih igralcev, ki so iztržili točko v Leipzigu, desno spodaj Dortmundova nogometaša Raphaël Guerreiro in Julian Brandt. FOTO: AFP
Odpri galerijo
Nogometaši so se veselili golov na različne načine. Levo zgoraj veselje Erlinga Haalanda, ki je zabil prvi gol v derbiju s Schalkejem, desno zgoraj zadovoljstvo Herthinih adutov Matheusa in Vedada Ibiševića. Levo spodaj slavje Freiburgovih igralcev, ki so iztržili točko v Leipzigu, desno spodaj Dortmundova nogometaša Raphaël Guerreiro in Julian Brandt. FOTO: AFP

Borussia je v porurskem derbiju zmlela Schalke, Leipzig je doživel hladno prho na svojem štadionu v tekmi s Freiburgom, po šestih mesecih se je vrnil na igrišče Kevin Kampl in navdušil s svojo predstavo. To je povzetek 26. kola nemškega nogometnega prvenstva, nadaljevanja bundeslige, ki je močno odmevalo domala v vsej svetovni športni družini.



Razplet osmih tekem – zadnja bo drevi v Bremnu – so komentirali tudi zvezdniki iz drugih prvenstev po stari celini, košarkarske lige NBA, drugih panog in tudi politiki. Potem ko je zeleno luč za zagon bundeslige prižgala Angela Merkel, naj bi si del ene od tekem ogledal celo Donald Trump. Uspešna vrnitev Nemcev je žela pozornost večine svetovnih medijev – posebne večstranske analize so že v soboto krasile tudi vse športne dnevnike –, tudi tradicionalnih rivalov Angležev.


Nogomet pomaga predvsem preprostim ljudem, da se ne počutijo osamljene


Eden od kolumnistov Guardiana, uglednega britanskega časnika s podobnim profilom bralcev, kot jih premore Delo, je zgovorno komentiral vrnitev bundeslige: »Prav je, da smo pred nekaj meseci ustavili nogomet, toda ob prebujanju celotne industrije je prav, da tudi premislimo, kako bi ga zdaj dokončno obudili. Lahko mu očitamo samozadostnost, toda njegovo poslanstvo ni le v denarju, saj pomaga predvsem preprostim ljudem, da se ne počutijo tako osamljene. Prav nogomet je bil del procesa normalizacije med drugo svetovno vojno in po njej, česar so se zavedali tudi najvplivnejši politiki. Podobno je danes – najprej v Nemčiji …«

Tako sta se veselila gola v zadnji včerajšnji tekmi Bayernova aduta Robert Lewandowski (desno) in Serge Gnabry. FOTO: Reuters
Tako sta se veselila gola v zadnji včerajšnji tekmi Bayernova aduta Robert Lewandowski (desno) in Serge Gnabry. FOTO: Reuters


Verjetno kar drži: tudi v najmočnejši državi Evropske unije so bili presenečeni nad gledanostjo prvih osmih tekem, ki so ponudile veliko dobrega nogometa. Izpostaviti velja strahovito lahkotnost v igri, s katero je Borussia v derbiju zmlela Schalke s 4:0. Priljubljena BVB premore v svojih vrstah več odličnih asov za lepšo prihodnost klubske vitrine in svojih financ. Erling Haaland (19) je prvi načel mrežo gostov iz bližnjega Gelsenkirchna in je le najdragocenejši prodajni eksponat v rumeno-črni vitrini. V resnici sodita med starejše le Mats Hummels (31) in Lukasz Piszczek (34), branilca, ki varujeta hrbet hitronogim mladeničem v igri bliskovitih nasprotnih napadov.



Kljub bogati tradiciji medsebojnih tekem se je šele prvič primerilo, da Borussia ni prejela gola v nobenem od dveh porurskih derbijih v isti sezoni. Schalkeju je v bolj slabo tolažbo, da bo zapisan v zgodovino kot prvi klub, ki je opravil pet menjav med tekmo bundeslige. Morda gostov ne bi rešilo niti enajst svežih fantov, tako odlična je bila Borussia, četudi je njen trener Lucian Favre pogrešal imena, kakršna so Marco Reus, Axel Witsel in Emre Čan, zvezdnika Jadon Sancho in Mario Götze pa sta sedela na klopi za rezerve.


Kampl najstarejši, toda po igrišču je tekel kot mladenič


V Dortmundu kljub vsemu ne igrajo najmlajši nogometaši v Nemčiji. Pozor, spopad Leipziga in Freiburga ni zaznamoval le presenetljiv remi (1:1), pač pa dejstvo, da je bil najstarejši član domače enajsterice – Kevin Kampl (29). Kljub temu je bil prav nekdanji slovenski reprezentant najvidnejši na celotnem igrišču. Kljub več kot šestmesečni odsotnosti z igrišč zavoljo okrevanja po operaciji gležnja je osvajal prostor, kot bi imel pljuča sinjega kita; z 11,7 km je pretekel največ med vsemi rdečimi biki. Da je v drugem polčasu prinesel gostiteljem vsaj točko z asistenco za izenačujoči gol Yusufa Poulsena, šteje še več. Ob tem je dobil Kampl največ dvobojev (17) in oddal natančno 92 odstotkov žog!

Takole sta se pripravljala na začetek tekme s Freiburgom tudi Leipzigova asa Timo Werner in Kevin Kampl. FOTO: Reuters
Takole sta se pripravljala na začetek tekme s Freiburgom tudi Leipzigova asa Timo Werner in Kevin Kampl. FOTO: Reuters


»Nisem ga želel postaviti na 'osmico', saj je Kevin nogometaš, ki se počuti najbolje, če je svoboden po celem igrišču. Ko je v drugem polčasu igral tako, je bil res odličen,« je ocenil Leipzigov trener Julian Nagelsmann. »Petkrat smo bili sami pred vrati, priigrali smo si priložnosti za dve tekmi, ne za eno. Morali bi zabiti še en gol, tri točke bi nam prišle še kako prav,« je dodal Kampl, ki bo 30 let dopolnil 30. junija. Rojstnodnevno darilo naj bi bila nova pogodba – sedanja poteče čez leto dni –, ki jo v klubu že pripravljajo.

Preberite še:

Komentarji: