Petje se je vrnilo, postalo popularno, moderno in modno

Z nedeljskim uradnim odprtjem na pokritem dvorišču minoritskega samostana na Ptuju se je začela zanimiva glasbena izkušnja
Fotografija: Take 6 so znova navdušili občinstvo na Ptuju. Foto Albin Bezjak
Odpri galerijo
Take 6 so znova navdušili občinstvo na Ptuju. Foto Albin Bezjak

Festival Arsana vsako leto postavi najstarejše slovensko mesto za deset dni v osrčje evropskega ­festivalskega dogajanja. Čedalje bolj uspešen in odmeven festival, ki bo trajal do sobote, nas je tokrat že junija razveselil s pred­festivalskimi dogodki.

Festival vedno odpre svetovna vokalna senzacija. To ne preseneča, saj so gonilna sila in organizatorji festivala člani vokalne zasedbe Vox Arsana. Doslej so v atraktivnem okolju minoritskega samostana, kjer vsako leto zaradi nepredvidljivega poletnega vremena postavijo lično streho, gostili vrhunske vokalne zvezde, kot so Naturally 7, New York Voices, The Swingles, Perpetuum Jazzile ter že leta 2015 Take 6, ki so se letos vrnili.

Claude McKnight, ustanovitelj Take 6, nam je razkril nekaj podrobnosti o zasedbi, ki ima v žepu že deset grammyjev. Slovito a capella gospel zasedbo je ustanovil še kot študent. Takrat si ni mislil, da bo petje njihova kariera. »Seveda se mi o tem ni niti sanjalo. Ko smo začeli, je to bil naš hobi, da bi nekaj počeli med študijem na univerzi. Pri tem smo uživali. Jaz sem bil v bistvu pozavnist, študiral pa sem orkestracijo. To sem si takrat želel početi, vendar se je zgodil obrat, ko sem ustanovil Take 6. To traja že več kot trideset let,« je povedal McKnight in se nasmehnil.


 

V Evropi sprejeti drugače kot v ZDA


Prvega grammyja so prejeli leta 1988 za prvenec Take 6. »To je bilo veliko presenečenje. Takrat smo bili zelo mladi, trije še študentje. Tisto leto smo celo nastopili na podelitvi grammyjev. Imeli smo tri nominacije ter prejeli dva grammyja, in sicer za jazz vokalno izvedbo in soul gospel izvedbo. Tako se je začela naša poklicna pevska pot. Leto pred tem smo podpisali pogodbo z založbo Warner Alliance. To je edina pot do nominacije za grammyja, da imaš izdane posnetke pri založbi.«

Take 6 so na Ptuju že nastopili. Foto: Albin Bezjak
Take 6 so na Ptuju že nastopili. Foto: Albin Bezjak


Nedeljski nastop na Ptuju je bil njihov predzadnji na evropski turneji. Zanimivo je, da jih občinstvo v Združenih državah sprejema drugače kot v Evropi. »Tudi po Evropi je drugače. Angleščino razumejo v večini držav. Tudi če je kdo ne razume, glasba vedno najde pot, kako združiti ljudi – ali so to melodije, ritmi ali harmonije. Na naših nastopih imamo povsod dober odziv.«

Trenutno predstavljajo na turneji lani izdan album Iconic z zanimivim naborom desetih pesmi. Odločanje, katere skladbe bodo na plošči, je bilo zapleteno. »Vseh šest nas je sedlo za mizo in vsak je napisal seznam dvajsetih pesmi, ki jih ima rad in jih še nismo posneli. Nato smo izvedli demokratične volitve. Napredovale so pesmi, ki so prejele vsaj štiri glasove. V naslednjem krogu so bile izbrane pesmi, ki so dobile vsaj pet ali vseh šest glasov. Hoteli smo, da bi vsakega od nas te pesmi resnično zanimale.«
 

Pevci in inštrumentalisti


Presenetilo nas je, da so uvrstili na album skladbo skupine The Beatles Got To Get You Into My Life, ki je ne slišimo prav pogosto v drugačnih različicah. McKnight je pojasnil, da so se zgledovali po različici zasedbe Earth, Wind and Fire. Sicer pa zasedba ne izvaja le pesmi drugih avtorjev, občasno je na katerem od njihovih 18 albumov pristala tudi avtorska pesem katerega od članov.

A capella petje je v Evropi čedalje bolj popularno. Zadnjih nekaj let je zaznati porast tudi v ZDA. »To so spodbudila televizijska pevska tekmovanja, zlasti Sing-Off in serija filmov Prava nota, ki govori o tekmovanju a capella skupin. Petje se je spet vrnilo in postalo popularno, moderno in modno.«

Take 6 so a capella zasedba, ker pa so vsi člani tudi inštrumentalisti, občasno na odru vzamejo v roke tudi glasbila. »Mnogi ne vedo, da vsak od nas igra najmanj eno glasbilo. Mi smo glasbeniki – pevci in inštrumentalisti. Jaz sem še vedno pozavnist. S takim pristopom nekoliko poživimo nastope. Na Ptuj smo se z veseljem vrnili, saj najraje nastopamo na srednje velikih prizoriščih, kjer se ohrani intimnost dogodka, da začutimo občinstvo. Za a capella skupine je zelo pomemben odziv občinstva. Na velikih festivalih ali v velikih dvoranah tak odziv težje dosežeš. Seveda pa radi nastopamo tudi pred velikim občinstvom, da ne bo pomote.«



Komentarji: