Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Ljubljana in okolica

Lokacije za nove kolesarnice še niso določene

V dveh letih 18 novih postajališč za izposojo koles Bicikelj, najprej pri Lidlu na Vojkovi, marca ob odprtju Aleje v Šiški.
Najbolj prometna kolesarnica je pri Nami v Cankarjevi ulici.<br />
FOTO: Jože Suhadolnik/Delo
Najbolj prometna kolesarnica je pri Nami v Cankarjevi ulici.<br /> FOTO: Jože Suhadolnik/Delo
24. 2. 2020 | 12:00
24. 2. 2020 | 12:08
4:41
Po kar dolgem zatišju, ko se je sistem izposoje koles Bicikelj širil samo po zaslugi trgovskih podjetij, bo letos v partnerstvu Mestne občine Ljubljana in družbe Europlakat postavljenih novih devet postaj, število koles pa se bo povečalo za 90. Kje bodo nove kolesarnice, še ni določeno, odločitev je namreč v rokah občine.

Lani novembra sta MOL in Europlakat končno podpisala nov aneks, po katerem bodo uredili 18 novih postajališč, in sicer polovico letos, polovico pa prihodnje leto. Na občinskem oddelku za gospodarske dejavnosti in promet so pojasnili, da lokacije novih kolesarnic še usklajujejo in dodajajo, da bodo upoštevali obstoječo mrežo, želje meščanov in razvitost kolesarskih poti. Europlakat z novim aneksom ni pridobil novih lokacij za oglaševanje, z leta 2016 podpisanim tretjim aneksom h koncesijski pogodbi pa je družba v letih 2017 in 2018 postavila dvajset postajališč in pridobila pravico do postavitve 80 malih svetlobnih vitrin.


V sistemu Bicikelj 80 kolesarnic


Ko bodo nameščene vse postaje, za katere je že sklenjen dogovor, bo v sistemu Bicikelj 80 postaj, od tega so postavitev desetih postaj omogočila trgovska podjetja, pojasnjuje Nataša Urbanc, vodja sistema Bicikelj v družbi Europlakat. Ob tem dodaja, da bo marca nameščena nova kolesarnica ob nakupovalnem središču Aleja ob Celovški cesti. Postavitev omenjene postaje je omogočila družba SES Spar European Shopping Centers, o dodatni postaji pa se dogovarjajo tudi z Ikeo.

V Europlakatu napovedujejo, da bo spomladi izposoja koles iz sistema Bicikelj dosegla že številko sedem milijonov. FOTO: Jože Suhadolnik/Delo
V Europlakatu napovedujejo, da bo spomladi izposoja koles iz sistema Bicikelj dosegla že številko sedem milijonov. FOTO: Jože Suhadolnik/Delo


Kolesarska sezona v Ljubljani ni nikoli prekinjena, sistem Bicikelj pa je po uvedbi maja leta 2011 postal pravi hit, tako da uporabniki redno predlagajo ali celo zahtevajo postavitev novih kolesarnic. Prvega oktobra lani je bil tako dosežen nov dnevni rekord, in sicer 6336 izposoj, prejšnji rekord s 6277 dnevnimi izposojami pa je bil dosežen leto prej, natančneje 10. oktobra 2018. Število izposoj se bliža sedmim milijonom – od 12. maja leta 2011 je bilo do lanskega oktobra opravljenih več kot 6,6 milijonov izposoj koles, samo septembra lani pa kar 110.700 izposoj. Kolo si uporabniki največkrat izposodijo na Cankarjevi ulici pri Nami, na Kongresnem trgu in Prešernovem trgu.


Izposoja za manj kot eno uro


Za izposojo je poleg kreditne kartice potrebna registracija na spletu, na voljo je tedenska registracija za turiste in obiskovalce in letna za redne uporabnike. V bistvu gre za brezplačni sistem, saj znaša pristojbina za tedensko registracijo en evro, za letno tri evre, pa še ti so dobropis. Prva ura izposoje, v kateri je vrnjenih 99,9 odstotka vseh koles, je brezplačna.



Ko je govor o kolesarjenju v glavnem mestu, na občini ne pozabijo omeniti, da so »ponosni, da je Ljubljana kolesarjem prijazno mesto. Urejenih imamo prek 300 kilometrov kolesarskih poti in smo že tretje leto uvrščeni na lestvico 20 kolesarjem najbolj prijaznih mest na svetu. Od 2. do 5. junija 2020 bomo v Ljubljani gostili konferenco Velo–city, letno svetovno srečanje Evropske kolesarske zveze. Konferenca Velo-city predstavlja največje svetovno srečanje na področju kolesarjenja in kolesarske infrastrukture, kolesarskih inovacij, varnosti koles ter družbenih in kulturnih sprememb, ki jih povzroča kolesarjenje na globalni ravni. Tudi predstavniki iz družbe JCDecaux, ki je razvila samopostrežni sistem izposoje koles, so nas lani na obisku v Ljubljani seznanili, da smo po njihovih podatkih prvi na svetu po uporabi Biciklja. V povprečju je v Ljubljani vsako kolo uporabljeno kar osemkrat vsak dan,« poudarjajo na magistratu.

Postaja Biciklja pri Nami je poleg Kongresnega in Prešernovega trga najbolj prometna. FOTO: Jože Suhadolnik/Delo
Postaja Biciklja pri Nami je poleg Kongresnega in Prešernovega trga najbolj prometna. FOTO: Jože Suhadolnik/Delo

Sorodni članki

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Berite Delo 3 mesece za ceno enega.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine