Električni jaguar je evropski avto leta

Nagrada: Jaguar i-pace je nasledil lanskega zmagovalca volva XC 40 - Najbolj tesna možna zmaga
Fotografija: Jaguar I-Pace je letošnji evropski avto leta.
Foto Reuters
Jaguar I-Pace je letošnji evropski avto leta. Foto Reuters

Evropski avtomobilski novinarji so na predvečer prvega dne avtomobilske razstave v Ženevi prav tam izbrali letošnji avtomobil leta.
Med sedmimi finalisti je zmagal električni jaguar i-pace, ki je dobil 250 točk. Enako število točk je osvojil športni model alpine A100, ki je nova znamka francoskega Renaulta, a je imel nekaj manj prvih mest, tako da je osvojil drugo mesto in ga je moč šteti za neke vrste moralnega zmagovalca. Le malo za obema se na tretje mesto zelo visoko uvrstila kia ceed z 245 točkam, četrti pa je bil z 235 točkami ford focus.

Ostali finalisti so bili še citroën C5 aircross (210), peugeot 508 (192) in Mercedes-benz razred A (116 točk).

Ob prejemanju nagrade je Jaguarjev šef dizajna Ian Callum poudaril smelost projekta tega modela, za pripravo katerega so se odločili, ko sistem električnih polnilnic še ni množično vzpostavljen, zato da je zmaga zanje še toliko slajša.
Jaguar I-pace je dolg 4,7 metra in ima v dnu avtomobila akumulatorski sklop z zmogljivostjo 90 kWh, s čimer zmore v realnosti z enim napolnjenjem prevoziti okoli 400 km.

Jaguar I-pace ni prvi električni avtomobil, ki je postal evropski avto leta, pred njim je to lovoriko leta 2011 osvojil nissan leaf prve generacije. Električni jaguar I-pace pa je nasledil lanskega prvaka, volva XC 40.