Pozdravljeni!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Črna kronika

Slovenski policisti zasledovali ribiče do Gradeža

Za policiste na morju ni meje. Italijanski kolegi so pri italijanskih ribičih našli opremo, s katero je prepovedano loviti tune. Kazen bo precej zasoljena.
Slovenska patrulja je uporabila svetlobne in zvočne signale, vendar se plovili nista ustavili. FOTO: Matej Družnik/Delo
Slovenska patrulja je uporabila svetlobne in zvočne signale, vendar se plovili nista ustavili. FOTO: Matej Družnik/Delo
10. 1. 2019 | 14:10
10. 1. 2019 | 15:02
3:35
Slovenski policisti so v sredo zjutraj sledili dvem čolnom z italijanskimi ribiči vse do Gradeža. Bili so krivolovci, ki so hoteli ubežati pred slovenskimi policisti in niso verjeli, da jim bodo sledili do italjanskega pristanišča. To je bil prvi primer sledenja slovenske policije po morju v italijansko morje in celo v italijansko pristanišče.

Gradež, kjer so krivolovce zaustavili in zaslišali italijanski predstavniki obalne straže in italijanski finančni stražniki. Zasegli
so jim opremo, ki je prepovedana.

Če so italijanski (športni) ribiči mislili, da bodo pred slovenskimi policisti varni, ko bodo pripluli v italijansko morje, so se očitno
zmotili. Tako kot velja na cesti, da lahko policija ene ali druge države po sporazumu vlad dveh sosednjih držav o čezmejnem policijskem sodelovanju zasleduje sumljive in bežeče storilce kaznivega dejanja, enako velja tudi na morju. Le, da je bil tokrat prvi tak primer na morju.

Policisti koprske pomorske policije so najverjetenje z radarji v sredo zjutraj ob 8.40 uri zaznali vplutje dveh neznanih povil iz italijanskega v slovensko morje. Policisti so potem približno dve navtični milji v slovenskih vodah opazili oba čolna, ki sta med premikanjem ribarila oziroma plula na neobičajen način. Oba čolna sta bila brez registrskih oznak. Komaj so se približali italijanskim čolnom, so ribiči v dveh manjših gliserjih pospravili ribiške palice (šlo je za športne ribiče) in začeli bežati proti Italiji. Toda po italijanskih virih je obstajal tudi sum tihotapstva mamil, ki pa je bil kasneje ovržen.

Kot so sporočili iz koprske policijske uprave, se kljub neposrednemu policijskemu pozivu in uporabi svetlobnih in zvočnih signalov niso hoteli ustaviti. Bežeča čolna sta se kmalu ločila in plula v različne smeri. Slovenski patruljni čoln P 16 je zapeljal za enim v italijansko morje v smeri proti Gradežu (drugi je pluil proti Portopiccolu) in v skladu z meddržavnim sporazumom obvestili italijanske varnostne organe, da zasledujejo sumljive osebe na čolnu, ki pluje v Gradež. Tam so
ribiče pričakali pripadniki italijanske obalne straže in finančniki ter začeli postopek.

Po prvih informacijah kaže, da naj bi skušali loviti tune v našem morju. Zato bodo slovenski policisti, ki so že dobili ustrezne informacije o kršiteljih od italijanskih kolegov, poslali predlog ribiškemu inšpektorju, ki bo kršitelje kaznoval. Sami pa bodo začeli postopek zoper poveljnika (voditelja) italijanskega čolna zaradi neupoštevanja zakonitega ukrepa uradnih oseb.

Medtem, ko je za slednjo zagrožena sorazmerno nizka kazen, pa je vse drugače, ko gre za nezakonit lov na tune. Italijanska obalna straža je namreč zaplenila prirejene ribolovne palice in vabo, s katero so ribiči hoteli upleniti tune. V tem času je ribolov na tune tudi v Italiji prepovedan. V Sloveniji pa sploh ni dovoljen.

Po pisanju italijanskih medijev je za tak prekršek zagrožena kazen od 6000 do 24.000 evrov.

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine