Šarec: Ni ravno čas, da bi sosedje odpirali šampanjce

Premier v odstopu Marjan Šarec meni, da glede slovenske vložitve tožbe ni mogoče govoriti o napaki, Miro Cerar pa, da je sodišče pritrdilo stališčem Slovenije.
Fotografija: Po mnneju Marjana Šarca je v odločitvi sodišča jasno zapisano, da je arbitraža veljavna in da je treba spoštovati mednarodno pravo. Gre za bitko za interpretacijo. FOTO: Leon Vidic/Delo
Odpri galerijo
Po mnneju Marjana Šarca je v odločitvi sodišča jasno zapisano, da je arbitraža veljavna in da je treba spoštovati mednarodno pravo. Gre za bitko za interpretacijo. FOTO: Leon Vidic/Delo

Sodišče EU ni pristojno za odločanje o mejnem sporu med Slovenijo in Hrvaško. Opozarja pa, da sta državi skladno s pogodbo o EU zavezani, da si prizadevata za vzpostavitev dokončne pravne rešitve tega spora v skladu z mednarodnim pravom.

Na odločitev se je popoldne odzval premier v odstopu Marjan Šarec. Kot poroča STA, je ob robu današnjega sprejema za diplomatski zbor na Brdu pri Kranju glede današnje odločitve Sodišča EU, da ni pristojno v primeru slovenske tožbe proti Hrvaški, povedal, da »ni ravno čas, da bi sosedje odpirali šampanjce«. Kot je poudaril, bodo morali prej ali slej spoznati, da je arbitražna sodba veljavna, in tudi današnja sodba je poudarila pomen spoštovanja mednarodnega prava.

Pojasnil je, da je sodba povedala le, da sodišče ni pristojno odločati v tožbi, ki jo je Slovenija proti Hrvaški vložila zaradi nespoštovanja evropskega prava v povezavi z uresničevanjem arbitražne razsodbe. »Je pa zato drugje jasno zapisano, da je arbitraža veljavna in da je treba spoštovati mednarodno pravo. Tako da tukaj je bitka za interpretacijo,« je poudaril Šarec.

Na novinarsko vprašanje, ali je bila vložitev tožbe morda napaka, je povedal, da je to težko soditi. »Tožbo je vložila še vlada v odhodu. Takrat je bila odločitev taka,« je dejal, a poudaril, da ni mogoče govoriti o napaki, saj »ta sodba ponovno poudarja, da je treba spoštovati mednarodno pravo«.


Cerar: Sporočilo Sodišča EU je jasno


Zunanji minister, ki opravlja tekoče posle, Miro Cerar je poudaril, da še vedno stojimo za mnenjem, da Hrvaška krši evropski pravni red, čeprav evropska institucija ne sprejema odločitve o tem. »Obžalujem, da Sodišče EU ni zbralo dovolj poguma, da bi odločilo o pomembnem pravnem vprašanju v EU.«

Cerarjev odziv na sodbo:


Odločbo še preučujejo, a kot je poudaril Cerar, se je sodišče jasno izreklo o arbitražni odločbi. »Izrecno je pritrdilo Sloveniji, da arbitražna odločba velja, kar je nam v veliko zadovoljstvo.« Sodišče EU je sporočilo, da je treba storiti vse potrebno za izvršitev arbitražne odločbe, ki je določila mejo med obema državama. »Sodišče ne bo presojalo, kar obžalujemo, a prinaša pravno spoznanje, da je arbitražna odločba zavezujoča tudi za Hrvaško in jo ta mora implementirati.« Dodal je, da sodba Sodišča EU ni pravna zmaga Hrvaške. »Vsak teden jo bomo spomnili, da mora spoštovati arbitražno razsodbo.« Ocenil je, da bi sodniki gotovo odločili, da Hrvaška krši evropski pravni red, če bi šli v vsebinsko odločanje.

Cerar je poudaril, da smo mejo uzakonili, Hrvaška pa se temu upira. »Slovenija mora biti potrpežljiva, pravo je na naši strani. Razloga za hitenje in vznemirjenje ni, moramo pa izvrševati pravni pritisk na Hrvaško.«

Cerar je poudaril, da je Slovenijo tožba zdaj stala od 300.000 do 400.000 evrov. Poudaril je, da cena ni visoka, ker so pridobili takšno mnenje Sodišča EU. 
 

Odziv na hrvaške komentarje


Predsednik hrvaške vlade Andrej Plenković je ocenil, da je današnja odločitev Sodišča Evropske unije v Luxembourgu zmaga argumentov, ki jih je Hrvaška predstavila na sodišču.

»Kaj pa naj drugega reče? Pravne zmage Hrvaške ni. Hrvaška je lahko zadovoljna, le ker sodišče ne bo odločalo. Ker bi po moji oceni sodišče ugotovilo, da kršijo pravni red. To ni zmaga, to kaže odnos Hrvaške do vladavine prava,« se je odzval Cerar.


Pahor: Sodišče poziva obe državi


Predsednik republike Borut Pahor je na twitterju zapisal, da nam je »v skoraj tridesetih letih samostojne Slovenije uspelo s sosednjimi državami urediti tako rekoč vsa nerešena vprašanja. Rešeno je tudi vprašanje meje s Hrvaško.«

»Glede tega sosednja in prijateljska Hrvaška še ni pripravljena spoštovati sprejetih obveznosti, vendar sem prepričan, da se bo to prej ali slej zgodilo. Današnja odločitev Evropskega sodišča nič ne spreminja. Sodišče v sodbi obe državi poziva, da implementirata razsodbo,« je poudaril.
 

Janša: Zapravljanje denarja 


Predsednik SDS Janez Janša se je na odločitev Sodišča EU, ki se je v primeru slovenske tožbe glede arbitraže izreklo za nepristojno, odzval na twitterju. »To pomeni, da je leva vlada z vašo izdatno pomočjo po nepotrebnem zapravila veliko davkoplačevalskega denarja.«
 

Brez presenečenj


Dr. Verica Trstenjak. FOTO: Mavric Pivk/Delo
Dr. Verica Trstenjak. FOTO: Mavric Pivk/Delo
Dr. Verica Trstenjak, nekdanja generalna pravobranilka na Sodišču EU, ni presenečena nad sodbo, saj so bili sklepni predlogi pravobranilca odlično argumentirani, sodba pa temu sledi. »Slovenija je pogosto preveč poudarjala mednarodno pravo, ki v tem postopku ni bilo pomembno. Kot sem že večkrat omenila, to ne vpliva na veljavo arbitražne odločbe. Prav tako Slovenija ni konkretno pravno s to sodbo pravno nič izgubila, posledice so politične. Slovenija bo morala nadalje vztrajati pri arbitražni odločbi in iskati rešitev tudi z diplomacijo.«

Poudarila je še, da so bile to napake slovenskih vlad že zadnjih deset let. »Tako smo Hrvaški vedno dovoljevali izjeme, na primer že v sporazumu Hrvaške o pristopu k EU leta 2012 piše, da za 'področje ribištva velja izjema in se začne režim uporabljati šele, ko se začne v celoti izvajati arbitražna odločba'. To pomeni, da je Hrvaška vedno nekaj korakov naprej in je že takrat vnesla te določbe, pozneje jih je uveljavila tudi v uredbi EU o ribištvu, kjer imajo enako izjemo. Pravobranilec je vse to izrecno razdelal, sodbe še nisem videla. Slovenija se mora tudi zavedati, da je pri reševanju problemov pomembna stroka, ne levi in ne desni, ne prijatelji in ne sorodniki. To velja tudi za izbiro strokovnjakov tem postopku.«

Preberite še:

Komentarji: