Aktualni premier
Janez Janša se danes, ko ni bilo dopoldanskega vladnega informiranja, znova oglaša na Twitterju. Na tak način je med drugim napovedal, da bodo številne omejitve za državljane v Sloveniji in Evropski uniji »v predvidljivi prihodnosti še vedno veljale«, podal pa tudi lastno videnje ustavnega sodišča, ki ga je nedavno zaposlovala prav presoja ustavnosti vladnega ukrepa omejevanja gibanja.
Kot piše, se vlada o ukrepih odloča tudi na podlagi zelo resnega stanja v soseščini in »negativnih izkušenj tistih držav, ki se borijo s ponovljenimi izbruhi epidemije«.
Kot je znano, ukinitve prepovedi gibanja izven kraja bivališča oziroma matične občine vsaj čez praznike ne gre pričakovati. Infektologinja
Bojana Beović, vodja svetovalne skupine v okviru ministrstva za zdravje, je izpostavila, da se je po njenem mnenju prav ta ukrep izkazal kot učinkovit.
»Ker bi ob prvomajskih praznikih lahko pričakovali veliko gibanja prebivalstva, smo v luči dejstva, da epidemija po znanih podatkih še tli in da podatkov nacionalne presečne raziskave še nimamo, priporočili podaljšanje obstoječih ukrepov,« so na vladnem računu Twitterja povzeli njeno pojasnilo.
Pospešeno pripravljanje standardov za zagon različnih dejavnosti, tudi šolstva, turizma in javnega prometa
Janša je napovedal, da bo veliko aktivnosti lahko kmalu vnovič vzpostavljenih, ključno pa bo upoštevanje treh pravil obnašanja, o katerih je v času pandemije nenehno govora: »razkuževanje rok in stičnih mest, držanje varne razdalje ter uporaba zaščitnih mask tam, kjer to (razdalja) ni mogoče«.
Premier navaja, da strokovnjaki v Sloveniji in EU pospešeno pripravljajo standarde za zagon različnih dejavnosti, tudi šolstva, turizma in javnega prometa, da bi te lahko ponovno delovale vsaj v omejenem obsegu tudi v pogojih epidemije.
Kot je navedel v drugem tvitu, se Slovenija po njegovem prepričanju uvršča med najuspešnejše evropske države v boju z epidemijo novega koronavirusa. Že v petek je delovna skupina vlade ob sodelovanju strokovnjakov z zdravstvenega ministrstva podrobneje preučila stanje doma in v soseščini ter oblikovala predlog možnih dodatnih sprostitev omejitvenih ukrepov za mesec maj in junij 2020. Delo bo nadaljevala 29. aprila po pridobitvi najnovejših podatkov o razvoju epidemije ter nato sprejela ustrezne odločitve.
Premier tudi o »smrt kredibilnosti«
Dvojna merila so »smrt kredibilnosti vsake institucije, sodne še posebej«, je Janša zapisal v komentarju ločenega mnenja Klemena Jakliča k odločitvi ustavnega sodišča glede odloka o omejitvi gibanja. V Sloveniji imamo žal najbolj spolitizirano ustavno sodišče doslej, je prepričan.
Ustavno sodišče je z odločitvijo, objavljeno 17. aprila, zadržalo del odloka o omejitvi gibanja, ki določa čas trajanja ukrepov, in vladi naložilo, da mora po prejetju sklepa in nato vsaj vsakih sedem dni preverjati upravičenost ukrepov. Pozneje je vlada sicer odlok spremenila in v skladu s pričakovanji ustavnih sodnikov vanj vpisala namero, da upravičenost ukrepov preveri najmanj vsakih sedem dni.
Ustavni sodniki o štirih točkah, ki sestavljajo sklep, niso glasovali enotno. Ustavni sodnik Klemen Jaklič je glasoval celo proti temu, da bi zadevo ustavno sodišče sploh sprejelo v obravnavo.
Komentarji