Pozdravljeni!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Slovenija

V treh mesecih je UI uporabila skoraj polovica Slovencev

V primerjavi z lanskim letom je, denimo, zaznati hitrejše naraščanje števila uporabnikov skupin, ki so lani zaostajale.
Primarno orodje 83 odstotkov uporabnikov besedilnih orodij genUI je chatgpt. FOTO: Shutterstock
Primarno orodje 83 odstotkov uporabnikov besedilnih orodij genUI je chatgpt. FOTO: Shutterstock
R. I.
9. 7. 2025 | 11:03
9. 7. 2025 | 11:55
3:51

Center za družboslovno informatiko Fakultete za družbene vede Univerze v Ljubljani je konec maja izvedel raziskavo o uporabi generativne umetne inteligence.

Vzorcu 1262 uporabnikov so zastavili ključna vprašanja, ki so se ponovila iz lanske raziskave, in med drugim ugotovili, da njihovo število narašča ter da so pri uporabi generativne umetne inteligence (genUI) vse bolj samozavestni. Uporabnike lahko glede na raziskavo razdelimo v dve skupini: za prvo (56 odstotkov) so značilni visoke kompetence, intenzivna uporaba in razumevanje UI, za drugo (44 odstotkov) pa velja obratno.

Za svojo jo hitreje vzamejo moški in mlajši

Slovenija sicer glede na nekatere primerjave za najrazvitejšimi državami, kot so ZDA, zaostaja približno eno leto, kar ni malo, saj se je intenzivno posvajanje genUI začelo šele konec leta 2022. Tako je v ZDA polovico populacije dosegla v dveh letih, v Sloveniji pa jo bo v treh, kar je bistveno hitreje, kot se je dogajalo s televizijo, osebnim računalnikom, telefonom, mobilnim telefonom, internetom in pametnim telefonom, vzorec pa je podoben kot pri internetu pred tremi desetletji: za svojo jo hitreje vzamejo moški, mlajši in izobraženi, ki jo tudi intenzivneje uporabljajo, jo bolje poznajo ter so ji bolj naklonjeni.

image_alt
Umetna inteligenca je kot opekač – ničesar ne čuti

Kljub temu je letos zaznati hitrejše naraščanje števila uporabnikov skupin, ki so lani zaostajale: delež uporabnic se je z 20 odstotkov povečal na 42, moških pa s 30 odstotkov na 53. Razlike so se torej začele zmanjševati, smernice pa kažejo, da bodo genUI v nekaj letih začeli uporabljati tako rekoč vsi uporabniki interneta.

Kot ugotavlja raziskava, je raba te v polnem teku, saj jo je v zadnjih treh mesecih uporabilo 48 odstotkov odraslih uporabnikov interneta, torej skoraj dvakrat več kot leta 2024, ko jih je bilo 25 odstotkov. Poleg tega se veča intenziteta uporabe. Delež dnevnih uporabnikov se je od lani povečal z devet odstotkov na 24 odstotkov, kar v celotni populaciji odraslih uporabnikov interneta pomeni povečanje z dveh odstotkov na 12 odstotkov. Podobno se je z 20 odstotkov na 53 odstotkov povečal delež tedenskih uporabnikov – v populaciji uporabnikov interneta z osem odstotkov na 25 odstotkov.

image_alt
Muskov Grok ne mara Tuska: Ob njegovi omembi je spet prostaško preklinjal

Besedilna orodja (klepetalne robote genUI) je že uporabilo 97 odstotkov tedenskih uporabnikov genUI, od tega jih redno uporablja 82 odstotkov, slikovna orodja pa 43 odstotkov, od tega šest odstotkov redno. Primarno orodje 83 odstotkov uporabnikov besedilnih orodij genUI je chatgpt, sledijo copilot (šest odstotkov), grok in gemini (vsak tri odstotke) ter deepseek in claude (vsak dva odstotka).

Delež uporabnikov, ki uporabljajo več kot dve orodji genUI, se je povečal, in sicer s 24 na 38 odstotkov, kar med  uporabniki interneta pomeni povečanje s šest na 18 odstotkov; tretjina (31 odstotkov) uporabnikov pa genUI uporablja tudi pri vsakodnevnem komuniciranju.

Kar 87 odstotkov uporabnikov navaja, da razumejo, kaj je umetna inteligenca, več težav pa imajo s prepoznavanjem, saj jo v aplikacijah v splošnem identificira le 45 odstotkov uporabnikov, v napravah pa 40 odstotkov.

Sorodni članki

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine